
Protesti i blokade
BLOG Večeras skupovi u Nišu i Sremskim Karlovcima, protest radnika u nedelju u Beogradu
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
Istorijski muzej Srbije će učestvovati na aukciji kako bi vratio u zemlju jedan od šest pečata sa imenom Stefana Nemanje. Muzej kulture je zamolio ostale ustanove kulture da ne daju ponude kako ne bi jedni drugima podizali cenu
Istorijski muzej Srbije uključio se u aukciju za otkup pečata velikog župana Stefana Nemanje aukcijske kuće „Artemide aste“, potvrdilo je Ministarstvo kulture i informisanja.
Kako je danas objavio „Blic“, olovni pečat velikog župana Stefana Nemanje, predmet od izuzetne istorijske i kulturne vrednosti srpske kulture, stavljen je na aukcijsku prodaju zakazanu za 6. i 7. maj aukcijske kuće sa Malte, uz objašnjenje da je u pitanju olovni pečat, iz druge polovine 12. veka i izuzetno redak predmet.
Osnovna cena koja je bila 1.000 evra, trenutno je dosegla 1.050 evra, a do sada su date dve ponude. Na sajtu „Artemide aste“ je navedeno da je minimalna ponuda 1.100 evra, kao i da je za pečat moguće tražiti sertifikat o autentičnosti.
Uz dve fotografije i jedan video snimak pečata, data je i biografija Stefana Nemanje, za kojeg se navodi veliki knez srpske velike kneževine (Raške).
Olovni pečat je, kako je ranije preneo RTS, jedan od retkih predmeta koji se mogu dovesti u neposrednu vezu sa Stefanom Nemanjom.
Zna se za svega šest pečata sa imenom Stefana Nemanje: pored dva koje čuva sfragistička riznica Narodnog muzeja u Beogradu, jedan, ali dosta oštećen, pripada zbirci Ermitaža, a još tri su znana samo preko crteža.
Krase ga dve predstave. Na prednjoj strani je lik Sv. Stefana, porodičnog patrona Nemanjića, svetog prvomučenika, predstavljenog u odelu đakona, sa atributima, kadionicom i darohranilnicom. Celokupno polje na drugoj strani pečata ispunjava natpis na grčkom jeziku, uokviren vencem od trnja – navodi se u tekstu kustosa Vesne Radić.
Ministarstvo kulture je dalo punu podršku Istorijskom muzeju i pozvao ostale ustanove kulture da ne daju ponude kako ne bi jedni drugima podizali cenu, objavio je „Blic“.
Očekuje se da će se saznati i putevi ovog kulturnog dobra od 12. veka do sada, i kako je izašlo iz zemlje
S. Ć./Blic
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija pozvala je Komoru javnih izvršitelja da obavi nadzor rada javnog izvršitelja nadležnog u predmetu novinara Vladimira Mitrića, koji 15 godina ne može da naplati obaveze od bivšeg policajca koji ga je napao, za šta postoje četiri pravosnažne presude
Devetorici Užičana privedenih tokom protesta određen je pritvor do trideset dana. Njihovi sugrađani zahtevaju da ih puste iz zatvora. Ukoliko do toga ne dođe, za nedelju najavljuju do sada neviđeni skup
U četvrtak je počeo jubilarni i ujedno poslednji Exit koji se održava u Srbiji. Na otvaranju se „pumpalo”, a sa Varadinskog mosta u svet je otišla i fotografija crvene šake
Neki policajci će možda u tihu pobunu, možda će uzimati bolovanja, ali teško da će preći na stranu naroda, kaže novinar i bivši inspektor Uglješa Bokić
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve