Fakultet organizacionih nauka
Plenum studenata osudio objavljivanje ličnih podataka
Plenum studenata Fakulteta organizacionih nauka osudio je ponašanje medija koji su objavljivili lične podatke njihovih kolega u senzacionalističkom tonu
Aukcijska kuća i bivši vlasnik pečata Velikog župana, prodali su ga Istorijskom muzeju kako bi bio u instituciji i dostupan javnosti, iako su od privatnih ponuđača mogli da postignu višu cenu. Pečat će biti izložen u posebnoj vitrini
Istorijski muzej Srbije danas je predstavio olovni pečat velikog župana Stefana Nemanje iz druge polovine 12. veka koji je početkom maja otkupljen od aukcijske kuće „Artemide aste“ iz San Marina i otkrio detalje ovog važnog otkupa.
Pečat je kupljen za 12.000 evra, njegov vlasnik je bio Grk, a za otkup je konkurisalo 70 ljudi.
Pečat je, kao što smo pisali, otkupljen pre zakazane aukcije. Direktorka istorijskog muzeja dr Dušica Bojić kaže za portal „Vremena“ da su mejlovima „preko aukcijske kuće“ komunicirali sa vlasnikom pečata „čiji identitet ne znamo zato što je to pravilo“, s molbom da „pečat proda baš Istorijskom muzeju“.
„Naveli smo da bi kod nas pečat odmah bio dostupan javnosti, u specijalnoj vitrini, sa ogledalom i lupom, i vlasnik je pristao“, kaže dr Dušica Bojić.
Dodaje da je početna aukcijska cena pečata bila 1000 evra, a „u momentu kad smo se mi javili, već je skočila na 8.500 evra. Interesantno je da iako smo mi i javno i privatno apelovali na druge kupce da ne licitiraju i ne podižu cenu, oni nisu odustali. Saznali smo za još desetak koji su se javili aukcijskoj kući s namerom da kupe pečat pre zakazane aukcije.“
„Zahvalni smo i ’Artemide aste’ i bivšem vlasniku pečata što im je materijalna dobit bila manje važna od činjenice da će ovo kulturno dobro biti u instituciji i da će biti javno izloženo. Jer, podrazumeva se da bi sa privatnim kolekcionarima postigli višu cenu od ove koje su nama prodali“, kaže Dušica Bojić.
Inače, materijalna vrednost pečata je mala, to je, objašnjava, „olovna plomba koja je visila na povelji, ali je za nas njegova kulturna vrednost izuzetno velika s obzirom da Istorijski muzej nema ni jedan predmet iz vremena Stefana Nemanje.“
Istorijski muzej je sam platio otkup, od sredstava koja je za namene otkupa ove godine dobio od Ministarstva kulture. Podsetimo, prošle godine su otkupili umetničko delo „Mladi knez Mihailo“ Dimitrija Avramovića, a prethodnih godina zaostavštinu Ane Lunjevice, monogram kraljice Drage, pisma Natalije i Milana Obrenovića…
Danas je javnosti predstavljen i zlatnik od 20 dinara kralja Milana Obrenovića iskovan 1882. godine kada je Srbija proglašena za kraljevinu, koji su muzeju poklonili Nevena i Saša Dimitrijević, a nakon otkupa od aukcijske kuće „Artemides aste“.
Od jula, nakon što budu napravljene posebne vitrine, i pečat Stefana Nemanje i zlatnik Milana Obrenovića moći će da se vide na izložbi „Čekajući stalnu postavku“ koja je nedavno otvorena u Istorijskom muzeju Srbije.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Plenum studenata Fakulteta organizacionih nauka osudio je ponašanje medija koji su objavljivili lične podatke njihovih kolega u senzacionalističkom tonu
Premijer Miloš Vučević je poznat po svom osionom obraćanju koje, pokazali su prethodni meseci, nikada nije dalo željene rezultate, ocenila je Mirjana Gašić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije
Zaštita podataka o ličnosti propisana je Ustavom u kojem se navodi da je „zabranjena i kažnjiva upotreba podataka o ličnosti izvan svrhe za koju su prikupljeni“
Pored Novog Sada komemorativni skupovi su održani u Beogradu, Somboru, Kraljevu, Nišu, Leskovcu, Aleksandrovcu, Zrenjaninu, Kovinu, Čačku i Novom Pazaru
Premijer poručio da studenti mogu da se bave blokadama koliko god žele, ali da je neophodno da škole rade i da oko toga nema kompromisa
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve