Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić lično se u oktobru 2022. pojavio u pogonu nemačke kompanije u Vlasotincu. Tada je otkrio da je država "Gruneru" dala subvenciju od 3,2 miliona evra, najavivši posao za 200 ljudi
Pre samo nekoliko meseci predsednik Srbije Aleksandar Vučić slavodobitno je u pogonu fabrike „Gruner“ u Vlasotincu istakao kako je „velika stvar za našu zemlju“ što je ova nemačka kompanija baš na našem tlu.
Ne samo što je najavio posao za 200 ljudi te da prosečna plata neće biti manja od 50.000 dinara, već je potvrdio i da je „Gruner“ od Srbije dobio tri miliona evra.
Tako je bilo u oktobru 2022. godine. Realnost na početku maja 2023. potpuno je drugačija. Tridesetak radnika je, prema pisanju portala Nova.rs već „otpalo“, a otkazi se spremaju za još toliko njih. Takođe, oni koji rade imaju u proseku plate oko 40.000 dinara.
Rukovodstvo fabrike Gruner u Vlasotincu obavestilo je svoje radnike da je pala odluka – bez posla ostaje 67 radnika. Oni će, naime, utvrditi koji radnici su višak, te za njih u fabrici više neće biti mesta.
„Gruner“ obećao da pet godina niko neće biti otpušten
Radnici su o ovoj odluci obavešteni preko oglasne table, na koju je okačena službena beleška o utvrđivanju viška radnika.
Kako za “Novu” kaže Jelena Milošević, narodna poslanica iz redova Stranke slobode i pravde (SSP), fabrika Gruner potpisala je sporazum sa opštinom Vlasotince, kojim se obavezala da zaposli 200 radnika. Pored toga, deo ugovora obevazao je Gruner da, u periodu od pet godina, nikoga od tih 200 radnika ne otpusti.
“Ugovor o ustupanju zemljišta Gruneru od opštine Vlasotince potpisan je pre tri godine. Prema tom ugovoru, Gruner je bio u obavezi da zaposli 200 radnika. To nije ispoštovano, radnici su samo premeštani iz pogona u pogon. Takođe, ne sme da bude otpuštanja u roku od pet godina od potpisivanja ugovora, do čega su ostale još dve godine”, kaže Milošević.
Kako sagovornica “Nove” dalje objašnjava, u slučaju kršenja ugovora, Gruner je u obavezi da plati ustupljeno zemljište po tržišnoj ceni.
A ovo nije prvi put da Gruner krši ugovor. Naime, otpuštanja u Gruneru počela su u aprilu. Tada je bez posla ostalo tridesetak radnika. Oni su tada ispričali da su otpušteni “na prevaru i pod ucenama”. Kako su nedavno rekli, niko nije pošteđen – otkaz je dobila i samohrana majka, kao i čovek kojem je ostalo još samo nekoliko dana do invalidske penzije.
Naglasili su da im je “na brzinu podmetnnut” sporazumni prekid ugovora o radu, uz obećanje da će, ako potpišu, na posao biti vraćeni u avgustu. Tek nakon potpisivanja, saznali su da su izgubili i pravo na naknadu Nacionalne službe za zapošljavanje, kao i na otpremnine.
Iz Grunera su tada negirali da je uopšte bilo otkaza, ali da će najverovatnije, usled smanjene potražnje zbog rata u Ukrajini broj zaposlenih biti smanjen.
Tek nakon pisanja medija, na oglasnoj tabli je objavljena odluka da se otpuštenim radnicima isplate “stimulativne otpremnine”.
Vučić se hvalio o subvenciji
Predsednik Srbije u oktobru prošle godine ponosno je istakao, došavši lično u pogon “Grunera” kako je država dala 3,2 miliona evra ovoj kompaniji.
“Ova kompanija uložila je 3,5 miliona evra za novi pogon, a tu su i plate. Posebno sam srećan što sam video mnogo dece koja su izašla iz srednje škole. Ja mislim da je to velika stvar za našu zemlju”, rekao je Vučić na otvaranju pogona.
Ponosno je dodao da su plate u tom kraju sa 238 došle na 437 evra – kao da je 51.000 dinara dovoljno novca za dostojanstven život.
Inače, više bivših radnika Grunera reklo je da su zarađivali oko 40.000 dinara mesečno.
I.Đ./Nova.rs
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
SNS u Požarevcu čvrsto je uz predsednika i demantuje „izmišljotine“ da vrši pritisak na porodicu direktorke Požarevačke gimnazije jer je podržala proteste. Pa se još hvale kako je ona direktorka iako nije članica stranke
„Mladost je drugačija, kreće se u drugim ravnima od roditelja. Zanimljivo je kakve će rasprave biti unutar porodica tokom praznika“, kaže Žarko Korać o protestima u intervjuu za „Vreme“
U razgovoru za nemački Handelsblat, srpski predsednik Aleksandar Vučić davao je geopolitičke ocene o ratu u Ukrajini, Trampu, Kini, energentima. I još jednom Nemcima obećao srpski litijum
Vulin je rekao da se trenutno vodi hibridni rat protiv Srbije i predsednika Aleksandra Vučića, i to iz jednog centra. Iako nije otkrio koji je to centar, u pravom vulinovskom maniru optužio je sve odreda – Zagreb, Sarajevo, Aljbina Kurtija, regionalne javne ličnosti, predvodnike blokada...
„Ovo je klasičan primer kako nadležne institucije obavljaju posao za koji nisu nadležne. Mi, studenti, borimo se za pravdu i pravo, dok bi BIA trebalo da se bavi onima koji krše ustavni poredak, a ne da vrši pritisak na građane koji se bore za bolje društvo", rekao je student Fakulteta organizacionih nauka Lazar Stojaković, koji je u četvrtak pozvan na na informativni razgovor sa Bezbednosno informativnom agencijom (BIA).
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve