
„Marš na Drinu"
Protest u Loznici: Protiv litijuma i zaborava
Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“
Skrnavljenje istorijskog crkvišta u MeđugorI potvrđuje osećanje da srpski narod, koji je vekovima živio na KiM, nije dobrodošao, saopštila je Eparhija raško-prizrenska SPC
Na mestu poznatom kao Međugore u pojasu zaseoka Češanoviče, Babudovice i Bojnoviča, drevno crkvište, na kojem se svake godine održava molitva i proslavlja seoska slava Duhovni ponedeljak Svete Trojice, oskrnavljeno je, piše Kossev.
Ikone su tog dana, na Malu Gospojinu, zatekli razbacane, a meštani su ih, prema kazivanju pronašli na oko petnaestak metara u šumi, dok je jedna od najstarijh ikona prelomljena na pola, sa prostrelnim rupama. Prostrelne rupe bile su vidljive se i na krovu crkvišta.
Iako su počinioci nepoznati, naveli su da su mesec dana ranije, tačnije 25. avgusta oko podnevnih sati, začuli navodno tri pucnja u razmaku od par minuta iz pravca Međugora.
U policiji za ovaj slučaj, sve do subote kada su mediji o tome izvestili, nisu znali i istog su dana pokrenuli istragu.
Eparhija: Neskrivena poruka neprijateljstva
Eparhija raško prizrenska danas je osudila ovaj, ističu, duboko uznemirujući čin.
Reč je o mestu duhovnog i kulturnog identiteta srpske zajednice, te njegovim skrnavljenjem se samo šalje „poruka neprijateljstva“.
Ovakav čin, poručuju, samo dodatno produbljuje bol koji već oseća srpski narod na Kosovu:
„Uništavanje ikona i vidljiva oštećenja od metaka na ovom sveštenom prostoru, otkrivena na praznik Rođenja Presvete Bogorodice, predstavljaju duboko uznemirujući čin koji dodatno produbljuje bol i neizvesnost koju oseća naš narod na Kosovu i Metohiji, posebno u poslednje vreme. Ovakvi postupci produbljuju podele po etničkoj i verskoj osnovi i ovaj prostor pokazuju kao nestabilan što podstiče sve veće iseljavanje ljudi svih zajednica, ekonomsku nestabilnost i ugrožava budućnost svih građana“.
Neprihvatljiva nekažnjivost
Iz Eparhije ističu da je neprihvatljivo da ovakvi incidenti prolaze nekažnjeno.
„Dvadeset pet godina nakon rata, neprihvatljivo je da se nasilni akti i skrnavljenja i dalje dešavaju nekažnjeno, što ukazuje na nesposobnost lokalnih vlasti da u potpunosti obezbede sigurnost i zaštitu naše Crkve i vernog naroda“, istakla je Eparhija.
I ovoga puta su apelovali na međunarodnu zajednicu da upotrebe svoj uticaj da se ovaj incident reši, a slični budu zaustavljeni.
„Budućnost KiM ne može se graditi na temeljima diskriminacije i zastrašivanja. Pozivamo međunarodnu zajednicu da obezbedi da se posebno preduzmu mere za zaštitu našeg naroda i verskog i kulturnog nasleđa SPC. Neophodno je da i lokalne i međunarodne vlasti zajedno pošalju jasnu poruku: netoleranciji i diskriminaciji nema mesta u društvu u kome svi građani mora da žive u međusobnom poštovanju i miru. Sukobi i nasilje nikome dobro ne mogu doneti“, naveli su iz Eparhije raško-prizrenske.
Srpska Pravoslavna Crkva je, poručuju, posvećena miru, ali je za taj mir potrebna pravda, kao i poštovanje osnovnih ljudskih prava.
„Mir može opstati samo tamo gde vlada pravda, i gde se poštuje i čuva svetost verskih objekata i poštuju osnovna ljudska prava. Pozivamo vlasti na KiM da prestanu sa svim oblicima pritisaka na naš narod koji ih doživljava kao otvoreni teror i pokažu da put rešenja problema nije u osveti i represalijama“.
Izvor: Kossev
Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Kremlju sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom
Bager koji zatrpava gume na trasi novog autoputa, izazvao je brojne reakcije. Izvođač radova kaže da je u pitanju neodgovornost pojedinca
Profesorka Marija Vasić, uhapšena aktivistkinja novosadskog Pokreta slobodnih građana, najavila je da će započeti štrajk glađu ako ona i još petoro uhapšenih ne budu pušteni iz pritvora
Studentske blokade fakulteta traju duže od pet meseci, a na nekim visokoškolskim ustanovama ovih dana se odlučuje o onlajn nastavi. U Kragujevcu, nastavno-naučna veća podeljena su po tom pitanju
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve