Na mestu poznatom kao Međugore u pojasu zaseoka Češanoviče, Babudovice i Bojnoviča, drevno crkvište, na kojem se svake godine održava molitva i proslavlja seoska slava Duhovni ponedeljak Svete Trojice, oskrnavljeno je, piše Kossev.
Ikone su tog dana, na Malu Gospojinu, zatekli razbacane, a meštani su ih, prema kazivanju pronašli na oko petnaestak metara u šumi, dok je jedna od najstarijh ikona prelomljena na pola, sa prostrelnim rupama. Prostrelne rupe bile su vidljive se i na krovu crkvišta.
Iako su počinioci nepoznati, naveli su da su mesec dana ranije, tačnije 25. avgusta oko podnevnih sati, začuli navodno tri pucnja u razmaku od par minuta iz pravca Međugora.
U policiji za ovaj slučaj, sve do subote kada su mediji o tome izvestili, nisu znali i istog su dana pokrenuli istragu.
Eparhija: Neskrivena poruka neprijateljstva
Eparhija raško prizrenska danas je osudila ovaj, ističu, duboko uznemirujući čin.
Reč je o mestu duhovnog i kulturnog identiteta srpske zajednice, te njegovim skrnavljenjem se samo šalje „poruka neprijateljstva“.
Ovakav čin, poručuju, samo dodatno produbljuje bol koji već oseća srpski narod na Kosovu:
„Uništavanje ikona i vidljiva oštećenja od metaka na ovom sveštenom prostoru, otkrivena na praznik Rođenja Presvete Bogorodice, predstavljaju duboko uznemirujući čin koji dodatno produbljuje bol i neizvesnost koju oseća naš narod na Kosovu i Metohiji, posebno u poslednje vreme. Ovakvi postupci produbljuju podele po etničkoj i verskoj osnovi i ovaj prostor pokazuju kao nestabilan što podstiče sve veće iseljavanje ljudi svih zajednica, ekonomsku nestabilnost i ugrožava budućnost svih građana“.
Neprihvatljiva nekažnjivost
Iz Eparhije ističu da je neprihvatljivo da ovakvi incidenti prolaze nekažnjeno.
„Dvadeset pet godina nakon rata, neprihvatljivo je da se nasilni akti i skrnavljenja i dalje dešavaju nekažnjeno, što ukazuje na nesposobnost lokalnih vlasti da u potpunosti obezbede sigurnost i zaštitu naše Crkve i vernog naroda“, istakla je Eparhija.
I ovoga puta su apelovali na međunarodnu zajednicu da upotrebe svoj uticaj da se ovaj incident reši, a slični budu zaustavljeni.
„Budućnost KiM ne može se graditi na temeljima diskriminacije i zastrašivanja. Pozivamo međunarodnu zajednicu da obezbedi da se posebno preduzmu mere za zaštitu našeg naroda i verskog i kulturnog nasleđa SPC. Neophodno je da i lokalne i međunarodne vlasti zajedno pošalju jasnu poruku: netoleranciji i diskriminaciji nema mesta u društvu u kome svi građani mora da žive u međusobnom poštovanju i miru. Sukobi i nasilje nikome dobro ne mogu doneti“, naveli su iz Eparhije raško-prizrenske.
Srpska Pravoslavna Crkva je, poručuju, posvećena miru, ali je za taj mir potrebna pravda, kao i poštovanje osnovnih ljudskih prava.
„Mir može opstati samo tamo gde vlada pravda, i gde se poštuje i čuva svetost verskih objekata i poštuju osnovna ljudska prava. Pozivamo vlasti na KiM da prestanu sa svim oblicima pritisaka na naš narod koji ih doživljava kao otvoreni teror i pokažu da put rešenja problema nije u osveti i represalijama“.
Izvor: Kossev