
Predsednik Srbije
Na putu ka Moskvi: Vučićev avion sleteo u prestonicu Rusije
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Troje članova Stručne komisije Filološkog fakulteta nemaju dilema da je doktorski rad Jelene Trivan – plagijat. Ali četvrti član, onaj kojeg imenuje Nacionalni savet za visoko obrazovanje, opet je podneo ostavku, rušeći tako Komisiju
Propala je i druga Stručna komisija koja je trebalo da proceni da li je Jelena Trivan, prva žena Telekoma Srpske, plagirala doktorski rad na Filološkom fakultetu.
Kako je potvrđeno za „Vreme“, i ova komisija je minirana na isti način – tako što se iz nje ekspresno povukao član kojeg je imenovao Nacionalni savet za visoko obrazovanje.
Ostalo troje članova komisije – koji su odavno sačinili prednacrt izveštaja prema kojem je rad Jelene Trivan ocenjen kao plagijat – opet su zalud radili. Pravila su takva da komisija mora da preda izveštaj u punom sastavu inače mora ispočetka da se formira.
Pravnik za bibliotekarstvo
Ovoga puta je nogu povukao profesor Bojan Bojanić sa Univerziteta u Prištini izmeštenog u Kosovsku Mitrovicu.
Bojanić je inače pravnik pa je nejasno kako je mogao da završi u Stručnoj komisiji koja se bavi temom bibliotekarstva – o čemu je pisala Trivan u doktorskoj tezi.
Bojanić nije odgovorio na pitanja „Vremena“ zašto se povukao iz Komisije, da li je neko vršio pritisak na njega i otkud uopšte on tu kao pravnik.
Predsednik komisije Boban Arsenijević sa Univerziteta u Gracu za „Vreme“ je potvrdio da je Bojanić usmeno saopštio da podnosi neopozivu ostavku, o čemu je Arsenijević obavestio fakultet.
Kako kaže, Bojanić najpre nije ni pogledao materijal, na onlajn-sastancima komisije je učestvovao iz automobila, tražio pomeranje termina i zahtevao da se komisija bavi stvarima van nadležnosti što bi oteglo njen rad preko roka od 60 dana.
„Na kraju se oštro usprotivio stavu ostalo troje članova da već na drugoj sednici možemo da diskutujemo izveštaj i podneo neopozivu ostavku“, priča Arsenijević.
Nestručna lica
Tako se nastavlja saga oko doktorata Jelene Trivan, ranije potpredsednice i poslanice Demokratske stranke koja je u eri vlasti SNS postajala prva žena Službenog glasnika i Filmskog centra Srbije, a danas vodi Telekom Srpske.
„Vreme“ je još 2019. godine u tekstu „Anatomija jedne disertacije“ pisalo da je Trivan bez navođenja izvora prepisala oko 15 odsto svog rada. Našli su se tu čitavi članci sa Vikipedije i poglavlja knjiga drugih autora.
Nedavno je Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno osudio „Vreme“ zbog tog teksta, procenjujući duševnu bol Jelene Trivan na 80.000 dinara.
Ni Trivan ni Sud nisu osporavali da je prepisivanja bilo, već tvrdili da novinari nisu „stručna lica“ koja mogu da procene da li je nešto plagiranje. „Vreme“ traži reviziju presude od Vrhovnog kasacionog suda.
Paralelno sa tim postupkom traje pokušaj da upravo „stručna lica“ utvrde da li je reč o plagijatu. Grupa univerzitetskih profesora je još 2022. godine predala zvaničnu prijavu, Filološki fakultet imenovao dvoje članova komisije, Univerzitet u Beogradu trećeg, ali se duže od godinu dana čekalo da Nacionalni savet za visoko obrazovanje (NSVO) imenuje člana.
Oni su najpre imenovali Borivoja Baltazarevića, stručnjaka za medije sa Instituta za srpsku kulturu Priština, izmeštenog u Leposavić. Ali, Baltazarević se povukao posle par sednica, izgovarajući se ličnim razlozima.
Fakultet nemoćan
Sada je istu matricu sledio i Bojanić, opet rušeći Stručnu komisiju.
„Teško je oteti se utisku da rad komisije opstruira NSVO, telo Vlade čiji je visoki službenik bila autorka disertacije“, kaže Arsenijević.
Inače, članica NSVO na predlog Ministarstva prosvete je i Aleksandra Vraneš, bivša v.d. dekanke Filološkog fakulteta i mentorska doktorskog rada Jelene Trivan. Kod nje je Trivan polagala skoro sve predmete na magistarskim i doktorskim studijama, dobijajući isključivo desetke.
Filološki fakultet je tako u nevolji – nema načina da utvrdi eventualno neakademsko ponašanje Jelene Trivan i zaštiti svoj integritet.
Jer, kako za „Vreme“ kaže dekanka Iva Draškić Vićanović, procedura nijednom fakultetu ne daje opcije za ovakve situacije.
„NSVO mesecima ne odgovara na naše zahteve da imenuje člana, a svaki imenovani dosad je dao ostavku. Propisi su takvi da fakulteti nemaju mehanizam da izađu iz ovog začaranog kruga“, navodi ona.
Stvar sada kreće nanovo. Opet će se od NSVO tražiti da imenuje člana, ali izvori „Vremena“ veruju da će i taj ponovo minirati rad komisije.
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Vlasnica kluba sa Ibice tvrdi da je jedan srpski diplomata za samo jednu noć potrošio 155.000 evra na provod
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve