Sa skupova protiv rudarenja litijuma koji su održani u Smederevu, Rekovcu, Bresnici i Boru poručeno da građani ne žele iskopavanje litijuma. Saopšteno i da postoje već dovoljno veliki ekološki problemi povodom kojih vlast ništa ne preduzima
Novi protesti protiv iskopavanja litijuma održani su u Smederevu, Rekovcu, Bresnici i Boru.
Građani su sve okupili u centru Smedereva, i oni ističu da nisu na protestu samo zbog Rio Tinta, već i zbog najavljene izgradnja rafinerije koju treba da grade Kinezi.
Mnogi od njih ističu da se oni već bore sa ekološkim problemima koji postoje zbog čeličane u tom gradu, na koje su se žalili ali kako navode, „vlast ništa ne preduzima“.
Na protestu govore Nikola Krstić iz Pokreta „Tvrđava“, Gojko Božović iz „ProGlas“-a , Vladimir Štimac bivši koršarkaš, Ivan Milosavljević iz Pokreta „Mlavska vojska“.
Sa protesta je poslata jedinstvena poruka – Naše zdravlje ili njihov profit?
Protest u Rekovcu je borba i za svaki drugi kraj u Srbiji
„Protest u Rekovcu je nastavak borbe za Levač, ali i za Jadar i svaki drugi kraj u Srbiji“, upravo to poručuju građani Rekovca i levačkog kraja koji su se okupili kako bi pokazali svoje protivljenje iskopavanju litijuma u Srbiji, prenosi N1.
Okupljeni građani izneli su i svoje domaće proizvode, voće i povrće sa željom da i na taj način poruče da neće dozvoliti da propadne njihova plodna zemlja i zasadi.
Protest protiv iskopavanja litijuma održan je i u Bresnici kod Čačka, a na njemu su govorili Lazar Kričar, profesor Rudarsko-geološko fakulteta u Beogradu, dr Borislav Antonijević, narodni poslanik i Miladin Ševarlić, agroekonomista.
Kako je preneo N1, meštani tvrde da se Bresnica nalazi na mapi geoloških istraživanja jer je deo šireg područja namenjenog tome, a koje se prostire od Gružanskog jezera, pa sve do Kraljeva.
N1Protest u Bresnici kod Čačka
Bor: Svaki četvrti stanovnik ima neki oblik karcinoma
Ispred Kulturnog centra Bor u tom gradu sa protesta je poručeno svima u Srbiji da svaki četvrti stanovnik tog grada ima neki oblik raka, da su to podaci iz studije Instituta Batut iz 2015. godine, a koja je dugo skrivana.
Organizatori protesta su pročitali zahteve koje će predati lokalnom parlamentu.
Prvi zahtev je da se na mesečnom nivou objavljuju izveštaji o kvalitetu vazduha. Drugi je da se uradi nova studija o kvalitetu zdravlja građana Bora i da se hitno sazove sednica Skupštine grada sa temom „hitna situacija“, odnosno da se sazove sednica gradskog štaba za vanredne situacije. To traže jer kako tvrde, ljudi u Boru i dalje udišu vazduh prepun teških metala.
Organizatori kažu se na protestu okupilo oko 200 ljudi, ali je to i očekivano s obzirom na to da većina porodica u tom gradu zavisi od rudnika tj. radi u kompaniji Zi Đin.
“Ovo je grad zelenih rudnika, gde su plate 144 hiljade i mi hodamo po zlatu, zlatnim ulicama. Ali, to je samo propaganda koju ćete čuti na režimskim medijima. Ovde smo se skuppili da kazemo istinu, a to je da se u Srbiji, u Boru, ne poštuje ustav RS i da se krše zakoni”, rekao je Bojan Nikolić iz pokreta “Borani se pitaju“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM) trebalo bi da ima ključnu ulogu u kontroli elektronskih medija. Predsednik NUNS-a Željko Bodrožić kaže, međutim, da pri izboru članova Saveta SNS sprovodi potpuno bezakonje jer po svaku cenu hoće da obezbedi većinu
Dom zdravlja u Borči, koji je otvoren uz sve državne fanfare 2021. godine, jutros je zatvorio vrata zbog ozbiljnog kvara na vodovodnoj mreži. Umesto pacijenata, osoblje je dočekala bujica, a lekari su zamenili stetoskope za džogere za skupljanje vode
Miloš Vučević je na svojoj lojalnosti izgradio političku karijeru u senci Aleksandra Vučića – od gradonačelnika Novog Sada, preko ministra odbrane i premijera, do savetnika predsednika za regionalna pitanja. Njegovo povlačenje s mesta predsednika Vlade, formalno zbog odgovornosti za nasilje nad studentima, ostavilo je mnogo više pitanja nego odgovora
Na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu već danima traje blokada koju sprovode studenti nezadovoljni odlukom o uvođenju januarskog ispitnog roka bez prethodne nadoknade nastave. Situacija je eskalirala optužbama na račun studenata, ali i tvrdnjama da su ispred zgrade fakulteta viđene osobe koje nisu deo akademske zajednice
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokušava da uništi srpske Univerzitete kako bi opstao na vlasti. Ne shvata pritom da bez Univerziteta gubi društvo iz kojeg, kao i svaki parazit, isisava životodavne sokove. On ubija ono što ga drži u životu
Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.
Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!