Prema podacima Ministarstva za brigu o porodici i demografiju broj očeva koji su koristili porodiljsko odsustvo prošle godine povećan je u odnosu na 2021. godinu, kada ih je bilo 318. Činjenica je, međutim, da se njihov broj tokom dve godine pandemije kovida blago smanjio, pošto je u 2019. godini bilo svega 328 očeva koji su sa posla odsustvovali radi nege i posebne nege deteta, navodi Infostud.
Podaci Ministarstva pokazuju i da su tokom 2022. godine to pravo najviše koristili muškarci u Beogradu – njih 127, zatim u Novom Sadu (34), a slede Niš, Novi Pazar i Kragujevac u kojem je porodiljsko odsustvo koristila samo devetorica očeva.
Što se starosne strukture tiče, pravo na proodiljsko bolovanje najpre koriste očevi između 36 i 40 godine, a najmanje mlađi od 30 i stariji od 50 godina.
Iako se prema važećim zakonskim propisima pravo očeva na korišćenje plaćenog porodiljskog odsustva izjednačava sa pravom majki od trenutka kada beba napuni tri meseca, takvi primeri u Srbiji su i dalje retkost. Kao glavni razlozi tome navode se patrijarhalno društvo, pa time i tradicionalna podela roditeljskih uloga, ali i nedovoljna informisanost građana o mogućnostima koje zakon nudi.
Naime, zakonom je uređeno da se porodiljsko odsustvo koristi najkasnije 28 dana od predviđenog datuma za porođaj i sve dok beba ne napuni 11 meseci, navodi Infostud, s tim što u prva tri meseca pravo na porodiljsko, sem u slučajevima smrti, teške bolesti ili napuštanja deteta, pripada isključivo majci, dok ga kasnije mogu koristiti i majka i otac, ali ne istovremeno.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com