Iako su više puta najavljeni, đaci u Srbiji ni narednu škosku godinu neće početi uz nacionalne udžbenike iz istorije, geografije i srpskog, ali bi od školske 2024/2025. godine mogli da imaju jedan potpuno novi.
Kako pišu „Večernje novosti“ u kompletu udžbenika za osnovce i srednjoškolce od školske 2024/2025. godine trebalo bi da se nađe i nacionalna čitanka.
Nacrtom izmena i dopuna Zakona o udžbenicima, koji će na javnoj raspravi biti do 27. aprila, umesto najavljenih nacionalnih udžbenika za srpski jezik i književnost, istoriju i geografiju država će izdavati nacionalnu čitanku.
U knjizi će biti sadržaji iz programa predmeta Srpski jezik i književnost, Svet oko nas, Priroda i društvo, Istorija, Geografija, Likovna kultura i Muzička kultura, u skladu sa planom i programom nastave i učenja za određeni razred, odnosno ciklus osnovnog i srednjeg obrazovanja.
Obavezna za sve
Kako pišu „Novosti“, nacionalna čitanka neće imati status udžbenika, već obaveznog nastavnog sredstva za sve učenike osnovnog i srednjeg obrazovanja koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku.
Planirano je da, u zavisnosti od razreda, budu urađene četiri vrste čitanki – za prva dva razreda osnovne škole, treći i četvrti, zatim za sve razrede drugog ciklusa osnovnog obrazovanja (od petog do osmog), kao i za sve razrede srednje škole.
Za pripremu i nabavku nacionalnih čitanki za sve učenike osnovnih i srednjih škola novac će biti obezbeđen u republičkom budžetu.
Stara ideja u novom pakovanju
Sama ideja o nacionalnim udžbenicima stigla je od predsednika Srbije Aleksandar Vučić posle emitovanja filma „Dara iz Jasenovca“. Tada je izjavio da će Vladi podneti inicijativu da udžbenike iz srpskog, istorije i geografije može da „napravi samo država“.
„Ostalo na tržištu možete da pišete šta hoćete, baš me briga. A ovo da pišete i da vam Jasenovac bude deset minuta jednog časa, e to sad mačku o rep… Neće oni više da tumače. Sad će država da napiše udžbenike. Ili možda neće. Ako me bude poslušala vlada, onda će to tako da bude…“.
Već prvog marta 2021, ministar Branko Ružić je dao nalog da se formira radna grupa koja će realizovati inicijativu predsednika, ali je i tada školska godina počela bez njih o čemu je „Vreme“ pisalo.
V.d. direktor Službenog glasnika i nekadašnji ministar prosvete Mladen Šarčević u januara je izjavio da će dati sve od sebe da se pomenute knjige nađu pred đacima već od 1. septembra ove godine.
B.G./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com