
Novi broj „Vremena”
„Studentski pokret ima realne šanse da pobedi na izborima”
Studenti u blokadi traže raspuštanje Skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kakve su im šanse? To je naslovna tema novog “Vremena”
Slobodan Milutinović Snajper je – zahvaljujući vezama sa SNS-om i bivšim novosadskim gradonačelnikom i sadašnjim ministrom odbrane Milošem Vučevićem – interesantan ne samo za novinsku crnu hroniku. Navodno, on pripada ili je pripadao ekipi Zvonka Veselinovića, "kontroverznog biznismena" sa Kosova, koji – tvrde upućeni – žari i pali Novim Sadom u ime vladajuće stranke. Sada je sa sve nanogicom pobegao u nepoznatom pravcu
Vest zvuči blesavo, ali je istinita. Čuveni momak sa žestokog novosadskog naprednjačkog asfalta Slobodan Milutinović, simptomatičnog nadimka Snajper, bio je u kućnom pritvoru, nosio policijsko čudo tehnike – nanogicu, pa otišao u šetnju iz koje se nije vratio. Teško da mu se nešto desilo, pre će biti da je jednostavno klisnuo.
Elektronski nadzor nije funkcionisao, slučajno ili namerno, pa su za njegov beg nadležni saznali tek kada se u sredu nije pojavio na suđenju za nasilničko ponašanje na turniru u malom fudbalu 2018. godine. On je u ovom dugotrajnom procesu optužen zajedno sa bratom i još dvojicom drugara. Snajperov advokat i brat rekli su pred sudom da nemaju blage veze gde se nalazi ovaj donedavno važan igrač u gradskoj stukturi moći, koji je, kako se tvrdi, za potrebe SNS-a kontrolisao navijače FK „Vojvodine“ i neke jugend-kriminalne krugove. Za njim je raspisana međunarodna poternica jer se pretpostavlja da više nije u Srbiji.
Kriminalni dosije
U kućnom pritvoru Snajper je boravio zbog drugog krivičnog dela. On je, naime, prema nepravosnažnoj presudi Višeg suda u Novom Sadu, proglašen krivim zbog zlostavljanja ljubavnice, koju je i lišavao slobode. Trebalo bi da zbog toga bude dve i po godine u bajboku. Do pravosnažnosti presude, sud je odlučio da ga iz zatvorskog prebaci u kućni pritvor jer su, kako je sudija zaključio, deca patila za njim.
U nekim krugovima ga zovu „novosadski Velja Nevolja“, ranije je optuživan i/ili osuđivan za trgovinu drogom, posedovanje ilegalnog oružja i nanošenje teških telesnih povreda. U zatvoru je proveo, kako mediji podsećaju, ukupno tri godine, a osuđivan je sedam puta. Snajper je rođen pod srećnom zvezdom: ne samo da su ga sudovi milovali nego je preživeo i tri atentata. Ispod automobila mu je, naime, tri puta podmetana eksplozivna naprava.
Uglavnom, često se njegovo ime pojavljivalo na stranicama crne hronike: 2017. godine je, kao član uprave kluba, pretukao tadašnjeg fudbalera „Vojvodine“ Nikolu Trujića. Snajpera je svojevremeno prebio i izbo nožem Marko Markuš, sin nekadašnjeg oficira novosadske policije, koji je potom ubijen, a ubica i nalogodavci nikada nisu otkriveni. Pre nešto više od dve godine Milutinović je uhapšen na Jahorini, pa potom promptno pušten. Razlog hapšenja je bila sumnja na trgovinu narkoticima.
Veze sa naprednjacima
Snajper je – zahvaljujući vezama sa SNS-om i bivšim novosadskim gradonačelnikom i sadašnjim ministrom odbrane Milošem Vučevićem – interesantan ne samo za novinsku crnu hroniku. Navodno, on pripada ili je pripadao ekipi Zvonka Veselinovića, „kontroverznog biznismena“ sa Kosova, koji – tvrde upućeni – žari i pali Novim Sadom u ime vladajuće stranke. Snajper je imao važnu ulogu i u naprednjačkom “izbornom menadžmentu”, a bio je zadužen za kvartove Liman i Grbavica. Navodno je njegova ekipa pre nekoliko godina demolirala novosadsku Gradsku kuću 2020. godine tokom građanskih „korona-protesta“. Cilj je bio da se obesmisle i kriminalizuje demonstracije uglavnom mladih i urbanih Novosađana protiv naprednjačkog režima. Dokaz za to je, tvrdilo se, činjenica da su kamere snimile počinioce, ali za ovaj vandalizam niko nije odgovarao.
Nedavno je narodni poslanik Narodne stranke i bivši gradonačelnik Novog Sada Borislav Novaković od Milutinovića dobio opomenu pred tužbu. Snajper je pretio da će Novakovića tužiti za povredu časti i ugleda jer ga je ovaj nazvao „najvećim kriminalcem u Novom Sadu“.
Nemir i zebnja
Povodom vesti da je Milutinović pobegao, prvi se saopštenjem oglasio upravo Novaković, koji je rekao da Snajperov beg produkuje nemir i zebnju kod svih građana Novog Sada. Novaković je zatražio odgovornost Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, ali ne samo nje. Podsetio je da je reč o kriminalcu koji ima zaštitu najviših državnih funkcionera, te da ministar odbrane Miloš Vučević nikada nije krio blizak i prijateljski odnos sa Snajperom. Podsetio je i na prijateljske i poslovne odnose koje sa Snajperom izgradio i načelnik BIA za Novi Sad Nikola Vasiljević.
U razgovoru za “Vreme”, Novaković ističe da je Snajper blisko sarađivao i sa “kontroverznim biznismenom” Markom Bosancem Bosketom, slavskim kumom novosadskog SNS-a. Bosanac je bio osuđen na šest meseci zatvora zbog surovog prebijanja jednog mladića. Njegovo ime se nalazi na mnogim krivičnim prijavama, koje su od dolaska naprednjaka na vlast – odbacivane. Od dolaska naprednjaka na vlast, njegove firme sa državnim kompanijama sklapaju ugovore vredne stotine miliona dinara. Navodno kontroliše ekipe “batinaša” koje su zadužene da prebijaju političke protivnike SNS-a.
“Kao i svi novosadski kriminalci, Snajper je imao svoju ‘kvotu’ kapilarnih glasova koje je kupovao za izborne potrebe SNS-a. Njegova ekipa je zadužena za kvart Grbavicu i Limane. Na tom poslu bio je u sadejstvu sa Markom Bosancem Bosketom, koji je orkestrirao kupovinu glasova u celom Novom Sadu”, rekao je Borislav Novaković za “Vreme”.
Ostaje pitanje da li je ovaj beg Snajperova samostalna inicijativa, ili zgodna forma da mu se vlast oduži za usluge.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studenti u blokadi traže raspuštanje Skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kakve su im šanse? To je naslovna tema novog “Vremena”
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve