Novi trend zavladao je ovog leta društvenom mrežom Tiktok. Nemali broj korisnika počeo je da tvrdi kako nije potrebno nanositi kreme sa zaštitnim faktorom tokom letnjih dana. Zapravo, idu još dalje. Bez ikakve osnove tvrde da se upravo korišćenjem krema za sunčanje može izazvati rak kože zbog hemikalija koje se koriste za njihovu izradu.
Kada ukucate pojam „anti-sunscreen“ na polju za pretragu na Tiktoku, imaćete priliku da pogledate veliki broj kratkih videa na ovu temu, ali i videa u kojima se daju neobične preporuke za negu kože.
Autori ovih videa uglavnom objašnjavaju kako krema za sunčanje nije dobro rešenje za zaštitu kože lica, ali i tela. Tvrde da su sastojci koji se koriste za pravljenje kreme za sunčanje toksični za kožu, i da je zato bolje koristiti nešto drugo, na primer majonez ili kokosovo ulje.
Hladovina jedina prirodna zamena
Dermatološkinja Olivera Vuković-Rsovac objasnila je za portal „Vremena“ kako jedina prirodna alternativa kremama za sunčanje jeste hladovina. Tačnije, ne postoje nikakvi prirodni preparati koji će štititi kožu bolje od kreme sa zaštitnim faktorom.
„Farmaceutska industrija radi brojna klinička testiranja, čime ne bi ni smelo biti kao medicinska kozmetika pušteno u promet nešto što bi imalo nekih neželjenih efekata. Sa druge strane, toliko je unapređena tehnologija da je fotoprotekcija spuštena na ćelijski nivo, čime je izbegavanje kreme za sunčanje potpuno promašena tema“, rekla je Vuković-Rsovac.
Jedna od korisnica Tiktoka koja je protiv korišćenja krema za zaštitu od sunca kao argumet da su one nepotrebne navodi to što je rak kože „noviji fenomen koji postoji tek u poslednjih 60 godina“. Navodno, ranije nije postojao ovakav tip problema, a ljudi su po cele dane provodili napolju, na suncu.
Idealno rešenje
Olivera Vuković-Rsovac kaže kako kreme sa zaštitnim faktorom svakako treba koristiti tokom cele godine, a naročito za one delove tela koji su izloženi suncu. Isto tako, obavezno je imati zaštitni faktor kada neko ima kožna oboljenja.
„Po evropskoj standardizaciji, najvećem delu stanovništva je i zaštitni faktor 15 dovoljan, čime se filtrira 90 odsto zračenja sunca. Faktor 30 štiti 97 odsto, dok faktor 50 filtrira 98 odsto. U principu, ako niste izloženi suncu u kontinuitetu, faktor 15 je sasvim dovoljan“, rekla je Vuković-Rsovac.
Prema njenim rečima, marmelade koje pospešuju tamnjenje kože na suncu bile su do skoro popularne na Tiktoku, ali ne ostavljaju povoljne efekte. Kada sredstvo nema zaštitni faktor, nije preporučljivo koristiti ga i izlagati se suncu.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com