Fakultet organizacionih nauka
Plenum studenata osudio objavljivanje ličnih podataka
Plenum studenata Fakulteta organizacionih nauka osudio je ponašanje medija koji su objavljivili lične podatke njihovih kolega u senzacionalističkom tonu
Američki senatori, Džin Šahin i Pit Rikets, pozvali su sve relevantne institucije u Srbiji da hitno razmotre da li bi izbore trebalo ponoviti u određenim regionima
Iz međunarodne zajednici stižu nove kritike izbora u Srbiji. Nakon Stejt departmenta i Evropske unije, oglasili su se i predstavnici američkog Senata.
Američki senatori, Džin Šahin i Pit Rikets, pozvali su sve relevantne institucije u Srbiji da hitno razmotre da li bi izbore trebalo ponoviti u određenim regionima da bi se – kako su istakli – osiguralo da rezultati odražavaju volju građana.
Šahin i Rikets, članovi senatskog Spoljnopolitičkog odbora, poručili su u saopštenju, prosleđenom Glasu Amerike, da su izbori u Srbiji bili šansa za zemlju da „pokaže dalju posvećenost demokratiji i slobodnim i fer izborima“.
„Međutim, bili smo razočarani što su, prema Organizaciji za evropsku bezbjednost i saradnju u Evropi, izbori tehnički bili dobro organizovani ali je bilo brojnih neregularnosti koje ukazuju na to da nisu bili ni slobodni ni fer“, naveli su senatori.
Srbija na raskrsnici
„Naročito smo zabrinuti zbog izvještaja da su glasači autobusima dovođeni u Srbiju da podrže vladajuću stranku, uz izvještaje o kupovini glasova i neovlašćenom ubacivanju listića u glasačke kutije. Narod u Srbiji zaslužuje istinsku demokratiju i izborni proces koji u potpunosti odražava volju naroda“, istakli su Šahin, demokratska senatorka iz Nju Hempšira i predsjedavajuća senatskog pododbora za Evropu, i Rikets, republikanski senator iz Nebraske.
Takođe su istakli da je Srbija na raskrsnici i da mora da se uskladi sa svim standardima Evropske unije, uključujući slobodne i fer izbore, da bi napredovala na putu ka članstvu u EU.
„Odlučno pozivamo sve relevantne institucije da preduzmu hitne korake da razmotre da li bi ovi nedavni izbori trebalo da budu ponovljeni u određenim regionima, da bi se osiguralo da rezultati tačno odražavaju želje građana. Vlada Srbije takođe mora da se pozabavi nedostacima i svim nereguralnostima iznijetim u preliminarnom izvještaju OEBS-a i konačnom izvještaju kada on bude dostupan“, zaključili su američki senatori.
Već upućene kritike
Prethono je portparol Stejt departmenta Metju Miler rekao da SAD pozivaju Srbiju da radi sa OEBS-om na rešavanju ovih pitanja, te da su tvrdnje o neregularnostima, o kojima su izvestili OEBS i drugi međunarodni posmatrači, treba da budu istražene.
I visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj i komesar za proširenje Oliver Varhelji takođe pozvali nadležne u Srbiji da sačine kredibilne izveštaje o neregularnostima.
Da li će se EU umeštati?
Misija ODIHR izvestila je o zloupotrebi javnih sredstava, zastrašivanju birača i slučajevima kupovine glasova.
„Ne sećam se da sam ikad čitao takvu reakciju posle izbora u poslednjih dvadeset godina. Ohrabrujuće je što prvi put stiže takva poruka iz Nemačke“, što nisu čestitali iz EU. To je bez presedana”, rekao je za „Vreme“ Florijan Biber, profesor Univerziteta u Gracu i poznavalac Balkana.
„Sada sve zavisi od reakcija opozicije i građana u Beogradu“ navodi on. „Ako tamo ništa ne bude, teško da će EU gurati tu stvar. Ali ako bude nastavak protesta i pritisak da se ne priznaju rezultati, EU neće moći da to ignoriše.“
B.G./Glas Amerike
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Plenum studenata Fakulteta organizacionih nauka osudio je ponašanje medija koji su objavljivili lične podatke njihovih kolega u senzacionalističkom tonu
Premijer Miloš Vučević je poznat po svom osionom obraćanju koje, pokazali su prethodni meseci, nikada nije dalo željene rezultate, ocenila je Mirjana Gašić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije
Zaštita podataka o ličnosti propisana je Ustavom u kojem se navodi da je „zabranjena i kažnjiva upotreba podataka o ličnosti izvan svrhe za koju su prikupljeni“
Pored Novog Sada komemorativni skupovi su održani u Beogradu, Somboru, Kraljevu, Nišu, Leskovcu, Aleksandrovcu, Zrenjaninu, Kovinu, Čačku i Novom Pazaru
Premijer poručio da studenti mogu da se bave blokadama koliko god žele, ali da je neophodno da škole rade i da oko toga nema kompromisa
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve