Još jedan slučaj policijske brutalnosti dogodio se u Guči, kako je ispričao za N1 Radovan Đenadić. On tvrdi da je u sredu uveče bio žrtva stravične policijske torture službenika MUP iz njegovog grada. Oni su ga, kako kaže, izveli iz kafića dok je slavio sa prijateljima rođenje ćerke, jer nije imao ličnu kartu.
Đenadić kaže da su ga policajci odvezli u Gornji Dubac da bi ga, kako su rekli, pojeli medvedi.
„Zastajao sam od bolova i okretao se, a jedan od njih je repetirao pušku preteći da će mi pucati u noge jer mu je ministar to dozvolio“, objašnjava Đenadić. I dalje su ga vodili kroz šumu da bi zastali kraj neke obale.
„Potom je jedan od njih otkinuo granu i tukao me ne znam ni sam koliko. Možda 10 ili 15 minuta, ja sam pao i bukvalno sam buljao i jeo zemlju“, priča on.
Nakon toga su mu, dodaje, ruke opasali oko drveta i vezali ga lisicama. Đenadić kaže da su se uplašili kada je prošao neki auto, pa su ga potom vratili u stanicu.
Tamo su mu pisali prijavu zbog lične karte, a Đenadić tvrdi da su oni sami pravili zapisnik.
MUP je najpre delimično demantovao Đenadićeve reči, a potom je ministar policije Ivica Dačić najavio disciplinski postupak za teške povrede službene dužnosti protiv dvojice policajaca iz Lučana.
Zabrinjava nekažnjivost
Poslednji slučaj policijske brutalnosti koji je uznemirio javnost bila je smrt jednog od osumnjičenih za skrivanje tela dvogodišnje devojčice iz Bora u policijskom pritvoru.
Veštačenje Instituta za sudsku medicinu u Beogradu pokazalo je da umro nasilnom smrću, nakon što je MUP izdao saopštenje da mu je pozlilo te da je zbog toga preminuo.
Viša istraživačica Maja Bjeloš iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku rekla je tim povodom za „Vreme” da je reč o sistemskom problemu.
Ona je podsetila da svedočimo dugogodišnjoj politizaciji policije, mešanju političara u policijski rad i sve manje ispravnom postupanju policije.
„Ova policija mučenjem dolazi do iskaza. Sve više poseže za nasiljem da bi tako iznudila priznanja. Ponekad i lažna. Sada zvanično znamo da su mučenje i nasilje standardne policijske metode“, kaže Bjeloš.
„Ovo je neprihvatljivo i nezakonito ponašanje koje svakog treba da zabrine. Ne sme da padne u zaborav ili da se sakrije zato što idemo na izbore“, kaže Bjeloš i dodaje da građani moraju da zahtevaju krivičnu odgovornost.
„U ovom slučaju najviše zabrinjava nekažnjivost“, dodaje ona.
Represivni sistem u vrtlogu nasilja
Policija je ogrezla u brutalnosti, korupciji, kriminalu, rekla je tada Bjeloš.
„Sve je ovo povezano i sa slučajem kada točak autobusa ubije ženu i kada radnici umiru na poslu. Postoji kontinuitet nasilja u sistemu koji to nasilje ne kažnjava“, kaže Bjeloš.
Sagovornica „Vremena“ podseća i na strašan zločin koji se desio u Padinskoj skeli.
„Važno je sve ovo povezati u jednu celinu jer ceo pravosudni sistem nije usmeren ka rehabilitaciji. Nego ka osvetničkom kažnjavanju“, kaže Bjeloš.