“Novinska agencija FoNet najoštrije osuđuje novi talas orkestirane kampanje spinovanja, isfabrikovane u propagandnim centrima vlasti, kojom je zamenica glavnog urednika FoNeta Tamara Skrozza ponovo najgrublje stavljena u kontekst dehumanizacije i pretnji smrću šefu države”, navodi se u saopštenju ove agencije objavljenom povodom najnovijih napada na Tamaru Skrozzu.
Skrozza je zbog dela izjave u televizijskoj emisiji „Da sam ja neko“, koja je o događajima u noći između 5. i 6. oktobra 2000. godine, emitovana na televiziji N1 početkom juna ove godine, posle skoro dva meseca, krajem jula, već bila izložena salvama napada iz centara moći i medijskoj satanizaciji.
Sporna izjava Vučića i propagandni film
Uprkos tome što je Skrozzina izjava bila istrgnuta iz konteksta i što nije pomenula ničije ime i funkciju, niti pozivala na nasilje, šef države je u dnevniku TV Pink u ponedeljak uveče, bez neposrednog povoda, našao za shodno da njeno ime u više navrata pomene u negativnom kontekstu.
Dodatnu pretnju i ugrožavanje Skrozzine bezbednosti predstavljao je i propagandni film, emitovan u toku razgovora sa predsednikom Srbije, u kojem su, osim nje, na meti bili i novinari United media, aktivisti i predstavnici opozicije.
Uz objašnjenje da je predsednik Srbije izložen dehumanizaciji i pretnjama po život, propagandni aparat vlasti i državni funkcioneri neprestano kreiraju atmosferu obračuna sa neistomišljenicima, što pokazuje i nastavak opasnih napada na Skrozzu.
Napadi kao sredstvo spinovanja
Uvek kada je na velikim iskušenjima, vlast, medijski centri moći i spin doktori, u nameri odvraćanja pažnje javnosti, pojačavaju proizvodnju neprijatelja iz redova ovih koji su prepoznati po kritičkom mišljenju, profesionalnom i etičkom novinarstvu, poput Skrozze.
U slučaju bilo kakvih daljih napada na Skrozzu i eventualnih posledica koje iz toga mogu da proisteknu, Novinska agencija FoNet će smatrati odgovornim pre svega protagoniste iz krugova vlasti, a potom i njihove medijske izvođače radova.
Novinska agencija FoNet će o novim napadima na Skrozzu obavestiti Evropsku federaciju novinara, Reportere bez granica i Komitet za zaštitu novinara.
Ministarsvo informisanja na strani tabloida
Talas dezinformacija i pretnji pokrenuo je Informer, tekstom koji je stajao na naslovnoj strani štampanog izdanja 5. jula, u kome je navedeno da je Skrozza pozivala na ubistvo Aleksandra Vučića.
U naslovu je navedeno da je Skrozza izjavila da je “Vučića trebalo ubiti još 5. oktobra”.
Nekoliko dana kasnije, Ministarstvo informacija i telekomunikacija u saopštenju ni rečju ne pominje režimski tabloid koji Skrozzi crta metu na čelu, ali zato njoj spočitava „govor mržnje.”
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija ocenilo je da je „teško oteti se utisku“ da je Skrozza, u delu citirane izjave koja se odnosi na to da je Srbija trebalo da ostane „bez nekih ljudi“ i da je ta noć trebalo da bude „nešto nalik onome što smo učili u knjigama istorije“ – „implicitno izrazila žaljenje zbog toga što u tim dramatičnim okolnostima pojedini državni zvaničnici nisu bili lišeni života“.
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija naglasilo je i da bi svako naknadno pojašnjavanje tog „poprilično jasnog iskaza predstavljalo učitavanje u reči gđe Skrozza onoga što one izvorno ne sadrže“.
„Imajući u vidu i ovaj primer govora mržnje i/ili poziva na, tj. izražavanja žaljenja zbog propuštene prilike da se izvrši nasilje, kao i brojne druge kojima je ispunjen javni, a posebno medijski prostor, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija iznova apeluje na sve da se suzdrže od iskaza koji eksplicitno ili implicitno predstavljaju govor mržnje ili poziv na nasilje“, saopštilo je to ministarstvo.
Izvor:FoNet