Neformalna grupa studenata je odlučila da prekine tišinu i tačno u 11.52 blokira zgradu Univerziteta u Nišu na šest sati. Time su iskazali podršku kolegama koje trenutno blokiraju druge fakultete u Beogradu i Novom Sadu i poručili da „jug ne ćuti”
Nakon što su studenti Fakulteta dramskih umetnosti stupili u blokadu svog fakulteta nakon fizičkog napada od strane organizovane grupe na njih, u blokade su stupili i studenti drugih fakulteta u Beogradu i Novom Sadu. Nekoliko dana kasnije, u iščekivanju njihove reakcije kao studenata trećeg najvećeg Univerziteta u Srbiji, i niški studenti su se zvanično pridružili blokadi.
Ispred Neformalne grupe niških studenata traže da se ispune svi zahtevi studenata FDU koji se odnose na procesuiranje osoba koje su fizički napale studente 22. novembra na mirnom odavanju počasti poginulima u Novom Sadu. Pored toga, naveli su da traže „smanjenje pritiska, nasilja i targetiranja usmereno na studente, kao i na mlade, srednjoškolce, profesore i na sve građane koji javno izražavaju svoje nazadovoljstvo i dele svoje stavove”.
Takođe, traže objavljivanje celokupne dokumentacije u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu, kao i pokretanje krivičnog postupka i procesuiranje odgovornih za pad nastrešnice, kao i “razrešenje funkcija onih koji nose političku odgovornost”.
Studenti su se prvo okupili ispred zgrade niškog Univerziteta gde su tačno od 11.52 do 12.07 ćutali zajedno sa okupljenim građanima i građankama. Nakon 15 minuta ćutanja, ova neformalna grupa studenata je ušla u zgradu i predala zahteve prorektoru za nastavu profesoru dr Miroslavu Laziću.
On je, prvobitno, pozvao studenta Mateju Nikolića, koji mu je predao zahteve, da razgovaraju o njima, ali ne javno ili ispred medija. Studenti su to odbili, tako da je razgovor sa protektorom Lazićem održan u Velikoj sali Univerziteta javno pred svim studentima koji su je doslovce popunili.
Prorektor je rekao da se slaže sa njima, ali da on nije prava adresa kada su pomenuti zahtevi u pitanju, dok su studenti konstantno tokom ovog javnog razgovora ponavljaju da traže javnu podršku niške akademske zajednice prema studentima koji su stupili u blokade. Takođe, studenti su prorektoru Laziću želeli da stave do znanja da njihove „bedne diplome” ne važe, dok je društvo ruinirano.
Mateja Nikolić, student Pravnog fakulteta, kaže ispred Neformalne grupe niških studenata za „Vreme”, da je shvatio da je prorektor na njihovoj strani kao profesor i kao čovek.
„Očekujemo od ostalih profesora i profesorki sa Univerziteta u Nišu da se, takođe, javno oglase. Ako neće Univerzitet kao celina, onda neka bar profesori javno istupe po ovom pitanju”, rekao je Mateja Nikolić za „Vreme”.
Neformalna grupa studenata Niša napomenula je da je ova blokada nenasilna, mirnog karaktera, te će krenuti u blokadu niških fakulteta do ispunjenja zahteva, a Filozofski fakultet u Nišu je prvi na spisku.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Irski novinar Čej Bouz snimio je prvi deo dokumentarca pod nazivom „Rat iz senke“ koji se bavi uticajem stranih sila koje mešetare Srbijom i navodno rukovode „obojenom revolucijom”. Za koga zapravo radi ovaj čovek koji živi u Moskvi a na koga se poziva „Informer”
Dve nedelje uoči lokalnih izbora u Zaječaru, u tom gradu biće održan celodnevni studentski protest. I vlast je svesna važnosti predstojećih izbora, jer već neko vreme na teren šalje teškaše iz samog vrha Srpske napredne stranke
Skupštinu u rasejanju su formirali ljudi koji godinama, pa i decenijama, žive u inostranstvu i uspešni su u svojim oblastima rada. Pokušavaju da, pored novca, u maticu šalju i dobre ideje i pomognu studentima najbolje što mogu
Dok vlast planira pripremu novog Zakona o visokom obrazovanju, akademska zajednica odgovara ulicom i protestom. Protest „Odbranimo univerzitete“ održan je u petak (23. maj) ispred Vlade Srbije, a organizatori su, između ostalog, zatražili i raspisivanje izbora
Više javno tužilaštvo u Beogradu odbilo je da objavi podatke o tome kako je Siniša Mali platio školovanje svoje dece vredno 235.000 evra, uz obrazloženje da je predmet „strogo poverljiv“. Dopis s tim obrazloženjem potpisao je glavni tužilac Nenad Stefanović
Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.
Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno
Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!