Neformalna grupa studenata je odlučila da prekine tišinu i tačno u 11.52 blokira zgradu Univerziteta u Nišu na šest sati. Time su iskazali podršku kolegama koje trenutno blokiraju druge fakultete u Beogradu i Novom Sadu i poručili da „jug ne ćuti”
Nakon što su studenti Fakulteta dramskih umetnosti stupili u blokadu svog fakulteta nakon fizičkog napada od strane organizovane grupe na njih, u blokade su stupili i studenti drugih fakulteta u Beogradu i Novom Sadu. Nekoliko dana kasnije, u iščekivanju njihove reakcije kao studenata trećeg najvećeg Univerziteta u Srbiji, i niški studenti su se zvanično pridružili blokadi.
Ispred Neformalne grupe niških studenata traže da se ispune svi zahtevi studenata FDU koji se odnose na procesuiranje osoba koje su fizički napale studente 22. novembra na mirnom odavanju počasti poginulima u Novom Sadu. Pored toga, naveli su da traže „smanjenje pritiska, nasilja i targetiranja usmereno na studente, kao i na mlade, srednjoškolce, profesore i na sve građane koji javno izražavaju svoje nazadovoljstvo i dele svoje stavove”.
Takođe, traže objavljivanje celokupne dokumentacije u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu, kao i pokretanje krivičnog postupka i procesuiranje odgovornih za pad nastrešnice, kao i “razrešenje funkcija onih koji nose političku odgovornost”.
Studenti su se prvo okupili ispred zgrade niškog Univerziteta gde su tačno od 11.52 do 12.07 ćutali zajedno sa okupljenim građanima i građankama. Nakon 15 minuta ćutanja, ova neformalna grupa studenata je ušla u zgradu i predala zahteve prorektoru za nastavu profesoru dr Miroslavu Laziću.
On je, prvobitno, pozvao studenta Mateju Nikolića, koji mu je predao zahteve, da razgovaraju o njima, ali ne javno ili ispred medija. Studenti su to odbili, tako da je razgovor sa protektorom Lazićem održan u Velikoj sali Univerziteta javno pred svim studentima koji su je doslovce popunili.
Prorektor je rekao da se slaže sa njima, ali da on nije prava adresa kada su pomenuti zahtevi u pitanju, dok su studenti konstantno tokom ovog javnog razgovora ponavljaju da traže javnu podršku niške akademske zajednice prema studentima koji su stupili u blokade. Takođe, studenti su prorektoru Laziću želeli da stave do znanja da njihove „bedne diplome” ne važe, dok je društvo ruinirano.
Mateja Nikolić, student Pravnog fakulteta, kaže ispred Neformalne grupe niških studenata za „Vreme”, da je shvatio da je prorektor na njihovoj strani kao profesor i kao čovek.
„Očekujemo od ostalih profesora i profesorki sa Univerziteta u Nišu da se, takođe, javno oglase. Ako neće Univerzitet kao celina, onda neka bar profesori javno istupe po ovom pitanju”, rekao je Mateja Nikolić za „Vreme”.
Neformalna grupa studenata Niša napomenula je da je ova blokada nenasilna, mirnog karaktera, te će krenuti u blokadu niških fakulteta do ispunjenja zahteva, a Filozofski fakultet u Nišu je prvi na spisku.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Rektorski kolegijum odbio je poziv predsednika Vučića na „dijalog“ što je naljutilo Anu Brnabić. Poslanik i profesor Đorđe Pavićević za „Vreme“ kaže da se univerziteti drže solidarno
Okupljanje je počelo u 10.30, nakon čega je planirana šetnja do Studentskog trga gde će pozdraviti studente sa okolnih fakulteta, a nakon toga će zajedno odati počast žrtvama nastradalim u padu novosadske železnice, kao i stradalima u Domu za stare u Barajevu
„Okupili smo se jer je situacija u firmi kao i u državi. Ništa nije bolje", kaže jedan od pobunjenih radnika za „Vreme". Radnici GSP-a su zajedno sa građanima i studentima šetali od tog pogona na Dorćolu do Skupštine Beograda gde su predali svoja četiri zahteva
Po svemu sudeći, premijer Miloš Vučević je ostavku podneo samo pred kamerama. Transparentnost Srbija sada traži od Vlade i Skupštine da pokažu zvaničnu ostavku, ako uopšte postoji
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić u poslednje vreme ne pojavljuje se u javnosti i vode se polemike gde je i šta radi. On za „Vreme” kaže da je dobro i da radi, kao i uvek, „što se vidi na svakom koraku”
Ministar kulture Nikola Selaković je bio svestan pištaljki pod svojim prozorom. Kao što su i kulturnjaci u blokadi njegovog Ministarstva videli da ih sa prozora tog istog Ministarstva ljudi pozdravljaju. Delovali su složno, da su na istoj strani. Selaković je bio sam.
Studenti su shvatili da se odvija borba za značenja, u kojoj se jedno ime ne pominje: ime diktatora. Jer, da se to ime pojavilo u njihovim zahtevima ono bi „pojelo“ same zahteve
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!