
Protesti u Nišu
U Nišu buka za dekanku i protesti u celoj Srbiji
Večeras je vanredni protest u Nišu, drugi ovog dana, povodom ranjavanja dekanke Jovak+nović. U Srbiji se protestovalo u mnogim gradovima
Milorad Dodik osuđen je na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije. Kako će ova presuda uticati na ionako nestabilnu Bosnu i Hercegovinu
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik obratio se javnosti u Banjaluci na današnjem mitingu, nakon što mu je izrečena presuda pred Sudom BiH.
Tom prilikom, Dodik je izjavio da „nema razloga za zabrinutost“, iako mu je izrečena prvostepena presuda, kojom je osuđen na godinu dana zatvora i i šest godina zabrane obavljanja funkcije.
Uprkos tome, težina ove presude ne dotiče naročito Dodika, koji je u svom obraćanju delovao poprilično nonšalantno i samouvereno.
„Nema razloga za zabrinutost, naučio sam da se nosim i sa težim stvarima. Meni je važno da ste vi ovde i ovu sliku ću nositi u očima”, dodao je Dodik u prvoj reakciji na presudu.
Puhalo: Dodik ima dve opcije
Sociolog Srđan Puhalo objašnjava za „Vreme” da posledice ovakvog tipa presude nisu dalekosežne, te da je pitanje hoće li neko uopšte uhapsiti Dodika.
„Ovo je prvostepena presuda i Dodik ima dve opcije: da podnese žalbu ili da jednostavno ignoriše sud. Ukoliko se opredeli za to da podnese žalbu, čeka se donošenje drugostepene presude. Ako ne podnese, sudska policija rešava ko će ga uhapsiti. To sada niko ne zna jer se ne zna koliko je stepen lojalnosti predsedniku RS u redovima policije i bezbednosnih agencija”, smatra Puhalo.
Hoće li opet pretiti otcepljenjem?
Dodikove pretnje „razdruživanjem“, ponovljene više puta, zbog Rezolucije UN o Srebrenici ili „ukoliko Sarajevo, uz podršku međunarodne zajednice, pokuša da Srpskoj oduzme imovinu“, iako su do maksimuma zaoštrile odnose u BiH, nedavno su utihnule .
Hoće li one ponovo stupiti na snagu sada, kada, sve se čini, Dodik nema mnogo načina i opcija da skrene pažnju javnosti sa donesene presude i činjenice da ta presuda podrazumeva zabranu obavljanja funkcije predsednika entiteta?
Puhalo tvrdi da su pretnje otcepljenjem jedan kontinuirani proces “mrcvarenja države”.
„To je nešto što traje još od rata i intenzivno se radi na tome da ima sve manje BiH, a sve više Republike Srpske. Dodik sada sa pretnjama može da sačeka neki bolji trenutak, kada će se sve posložiti da taj cilj bude dugoročno ostvaren.”
Do tada će, kaže Puhalo, predsednik RS svako malo raditi na tome da pokaže kako je trenutna zajednica disfunkcionalna i neodrživa “poput lošeg braka u kome je razlaz najbolje rešenje”.
Večeras je vanredni protest u Nišu, drugi ovog dana, povodom ranjavanja dekanke Jovak+nović. U Srbiji se protestovalo u mnogim gradovima
Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu počinje besplatne onlajn pripreme matematike i informatike za prijemne ispite na fakultete
Premijer u tehničkom mandatu Miloš Vučević podneo je krivičnu prijavu protiv četvorice studenata u blokadi zbog „obmanjivanja javnosti“ u vezi sa incidentom u Novom Sadu
Muškarac u Žarkovu udaren je automobilom tokom odavanja pošte stradalima u rušenju nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu
Dekanka Filozofskog fakulteta Natalija Jovanović povređena je kad je jedna žena napala nožem u Nišu. Napadačica je privedena
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve