Potpredsednik Stranke slobode i pravde Dušan Nikezić ocenio je da ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović obmanjuje narod kada govori da je snabdevanje strujom stabilno jer se elektroenergetski sistem raspada pošto Srbija uvozi 40 odsto struje koja se dnevno troši.
Energetski stručnjak Miloš Zdravković rekao je da su Nikezićevi navodi relevantne činjenice i da svaki građanin na sajtu Elektroprivrede Srbije (EPS) može da vidi kolika je bila proizvodnja u prošlosti i kolika je planirana za ovu godinu.
„Naš elektroenergetski sistem je predviđen da proizvede između 70 i 71 odsto struje iz termokapaciteta. Svedoci smo da je manje od 60 odsto struje proizvedeno u termoblokovima. To govori da nešto ne valja. Na sajtu EPS-a se vidi da od 2020. godine kontinuirano smanjujemo proizvodnju. I to je osnovni problem“, rekao je Zdravković za N1.
„Mogli smo da uvezemo mnogo struje praktično za džabe“
On je dodao da Srbija uvozi veliku količinu električne energije, a da je izvozi kad nije vreme.
„Prvih šest meseci smo izvezli struju za 70 miliona evra, a onda u prvih 19 dana jula uvezli za 45 miliona. To nije normalno“, ocenio je Zdravković.
Objasnio je da je u martu i aprilu ove godine cena električne energije u Evropi bila čak i „negativna“ zbog velike upotrebe obnovljivih izvora energije.
„Tada su mogli da uvezu velike količine energije praktično za džabe i da ne osetimo potrošnju iz naših hidroelektrana koje je trebalo da proizvedu nekih 30 odsto električne energije. Dobro je što trgovina električne energije onlajn može da se prati iz minuta u minut. Naši građani znaju za tri tarife, zelenu, plavu i crvenu, višu i nižu tarifu i tako posmatraju. Međutim, strujom se trguje u 24-časovnom periodu i njena cena varira na tržištu. Jedna je stvar koliko nas košta proizvodnja električne energije, a druga po kojoj ceni je kupujemo“, objasnio je Zdravković.
Nedovoljna proizvodnja struje
On je istakao da je činjenica da Srbija ne proizvodi dovoljno struje.
„Rekli su da je u julu rekordna potrošnja, da su se izjednačile zimske i letnje potrošnje. Maltene da je bilo i veće potrošnje sada. To nije istina. Čak i za ovu godinu, dakle, u tom periodu kada je bila kao rekordna, tih 105 miliona kilovat časa električne energije i dalje je manje od 121 miliona kilovat časova, koliko je potrošeno u januaru ove godine bila. A da ne govorimo o 2. februaru 2012. kada je potrošnja bila 137 miliona. Tada smo proizveli 94,6 procenata struje, a sada oko 77 odsto. To znači da je ovo drastičan pad“, rekao je Zdravković.
Elektroenergetski sektor najveći zagađivač
Meteorolog Milenko Jovanović izjavio je da je realan plan da Srbija do 2030. godine ima 45 odsto energije iz obnovljivih izvora s obzirom na to da je u 2022. godini udeo takve energije bio oko 42 odsto zato što je bila dobra hidrološka situacija i da tih 45 odsto „nije ništa ambiciozno“.
Upozorio je da je elektroenergetski sektor najveći zagađivač u Srbiji, da zagađuje čak „pet puta više od onoga što bi trebalo prema zvaničnim procedurama metodologije koje važe u svetu“.
„To se desi jer ne ložimo ono što prijavljujemo, nego nešto drugo, neke mutante koje pravimo zarad nekog interesa ili neznanja. Govorimo o bajkama i usklađivanju sa EU, a imamo visok procenat smrtnosti upravo zbog aerozagađenja“, istakao je Jovanović.
I naglasio da je potrebno da se u Beogradu do 2030. godine koncentracija PM čestica u vazduhu smanji za 56 odsto.
Izvor: N1