Policijska akcija
Hrvatske aktivistkinje proterane iz Srbije – ugrožavaju bezbednost države i građana
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
Kako kažu izvori „Vremena“, Marko Bastać će podariti većinu na Starom gradu naprednjacima, pa tako opozicija neće upravljati ni ovom gradskom opštinom. Premda relativno mlad, Bastać ima impresivnu istoriju političkih ispada poput onog kad je stavio pola familije na izbornu listu
Marko Bastać gotovo sigurno će napraviti koaliciju sa Srpskom naprednom strankom na Starom gradu, kaže više izvora „Vremena“ upućenih u dešavanja u centralnoj beogradskoj opštini.
U uspeh pregovora sa Bastaćem ne veruju posebno ni u opoziciji koja je išla na izbore iako se sastaju ovog četvrtka (13. jun).
Ako se najave izvora „Vremena“ ostvare, to bi značilo da će naprednjaci upravljati i ovom gradskom opštinom u kojoj su dobili svega 35 odsto glasova, dva procenta manje od liste „Biramo Stari grad“.
Izborna matematika uredila je da tas na vagi bude lista „Čuvari Starog grada“ Marka Bastaća, bivšeg predsednika ove opštine koji je zbog dubioznih političkih poteza svojevremeno najuren iz Demokratske stranke pa iz Stranke slobode i pravde.
Bastać je dobio poverenje 16 odsto građana i ima deset odbornika na Starom gradu.
Razgovara „sa svima“
Kako je rekao za NIN, on će razgovarati „sa svima“, a onda ući u pregovore „samo sa onima koji usvoje sve tačke našeg programa“.
Bastać je skicirao prilično uopšteni „program“ govoreći da je potreban plan kako će Stari grad izgledati za 4+4 godine, da opština pripada Starograđanima i da odbija bilo kakvu borbu na ulici.
Marko Bastać je, u izjavi za „Kurir“, rekao da borba na ulici ništa ne donosi iako je i on ranije bio pobornik. „Ništa nismo postigli time. Ja vidim taj obrazac i kod Radomira Lazovića sada. To jurimo se po ulici je potpuno besmisleno i tu prosto treba se skloniti od tog obrasca koji je nametnuo Dragan Đilas kroz političko delovanje.“
Iz Stranke slobode i pravde – koja je ove izbore bojkotovala, a Bastaća iz svojih redova isključila 2020. godine kad je prekršio ondašnji bojkot – saopštili su da je Bastać bio „kandidat Kurira“ to jest medijskog magnata Igora Žeželja.
„Čovek, koji je da bi preživeo, prethodnih godina radio kao dostavljač hrane, odjednom je imao novca za kampanju na mrežama vrednu desetine hiljada evra, prostorije za svoju listu, bilborde“, naveli su iz SSP, dodajući da se ljudi iz liste Biram borbu „ponižavaju“ jer idu na noge Bastaću i dozvoljavaju mu da ih „pravi budalama“ i prodaje priče o „programu“.
Iako iz liste „Biram borbu“ već danima poručuju da je narod na Starom gradu većinski glasao za smenu vlasti i idu na razgovore sa Bastaćem, iza kulisa i oni su svesni da od saradnje verovatno neće biti ništa.
To jest, da će Bastać dati većinu naprednjacima posle nekoliko dana ili sedmica natezanja.
Opet prvi čovek Starog grada?
U pitanju je svojevrsna politička reinkarnacija Marka Bastaća, kontroverznog demokratskog kadra iz centra Beograda.
Pre pet godina se u velikom intervjuu za „Vreme“ zaklinjao u bojkot koji je potom prekršio, a o Vučiću i posebno Vesiću govorio je kao o nasilnicima koji vladaju „strahom i mrakom“.
Bastać, rođen 1984. godine, bio je dugo omladinac Demokratske stranke pa onda i predsednik opštinskog odbora. Tako je 2016, predvodeći listu DS, postao i predsednik opštine.
Široj javnosti postao je poznat posle izbora kada je obelodanjeno da su na listi DS-a u Opštini Stari grad, čiji je nosilac bio, bile Bastaćeva supruga, njena sestra, njegova sestra i njen suprug, jedan rođak i majka njegovog kuma.
Ubrzo je došlo i do raskola sa DS koji je pokrenuo postupak protiv njega uz tvrdnje da je izdavao stranačke menice bez pokrića.
Sada je sva prilika da Bastać od naprednjaka može da traži i mesto prvog čoveka gradske opštine, a da će oni tu cenu rado platiti samo kako i dalje nijedan komadić Beograda ne bi pao u ruke opoziciji.
Istina, za NIN je Bastać skromno rekao da će o funkcijama pričati posle. Prvo, kaže, da vide za program.
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
Bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović osuđena je u Specijalnom sudu u Beogradu zbog trgovine uticajem. Sud je utvrdio da je zloupotrebila svoju funkciju kako bi uticala na policijske zvaničnike, ometala istrage i kršila zakon
Sindikati Republičkog geodetskog zavoda najavili su protest za 27. Januar zbog „represije uprave“ prema njihovom članstvu. Ubrzo se oglasilo rukovodstvo RGZ-a i negiralo te tvrdnje
Najavljenji skup SNS u Jagodini pokazuje da je vlast iscrpila gotovo sve metode kojima bi mogla da suzbije nezadovoljstvo u Srbiji, rekao je za „Vreme“ Dragan Popović iz Centra za praktičnu politiku
Predsednik SNS Miloš Vučević rekao je da će njegova partija „pružiti politički otpor urušavanju države i njenih institucija“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve