„Kosovo optužuje Srbiju za teroristički akt“, „Hapšenja nakon eksplozije“, „Teror na Kosovu“. To su naslovi izveštaja u nemačkoj štampi o situaciji nakon eksplozije na severu Kosova
Frankfurter algemajne cajtung piše: „Posle bombaškog napada na kanal na severu Kosova, odakle dolazi voda važna za rad dve elektrane, kosovski premijer Aljbin Kurti optužio je Srbiju da je odgovorna za eksploziju. Beograd je ovo odbacio. Kosovska policija u međuvremenu je uhapsila osam osumnjičenih osoba tokom racija na severu Kosova naseljenom Srbima i saopštila da su tokom racija zaplenili i oružje i municiju“.
U kratkom izveštaju prenose se i Kurtijeve reči: „Napad su izveli profesionalci. To je novi zločinački i teroristički napad za koji verujemo da dolazi od bandi kojima diriguje i koje režira Srbija.“ Nemački list, međutim, navodi i da pozadina napada „još uvek nije jasna“ i da je „Beograd negirao bilo kakvu odgovornost“.
„Hibridni rat“
Berlinski Tagescajtung prenosi reakciju Evropske unije koja je osudila eksploziju kao „teroristički napad“, kao i izjavu odlazećeg visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepa Borelja koji je ocenio da je to „odvratan čin sabotaže kritične civilne infrastrukture Kosova“. Navodi se i da su se „međunarodnim kritikama pridružile SAD, Francuska i Turska“, a i da su „zaštitne snage Kfora za Kosovo predvođene NATO takođe pozvale na uzdržanost“.
List piše: „Kosovski mediji veruju da su napadi početak hibridnog rata predvođenog Rusijom. Ranije ove nedelje, napadači su bacili ručne bombe na zgradu opštine i policijsku stanicu. Najgora eskalacija poslednjih godina dogodila se krajem septembra 2023. nakon fatalnog napada srpski paravojnih komandosa na patrolu kosovske policije, kada je tridesetak naoružanih muškaraca napalo patrolu kosovske policije“.
Foto: FoNet/Kosovo onlineU selu Varage kod Zubinog Potoka dogodila se eksplozija u kojoj je ostećen kanal Ibar-Lepenac
„Srbija se nada pomoći Rusije i SAD“
Frankfurter rundšau prenosi da se, posle napada na Kosovu, „Priština i Beograd međusobno optužuju“ i ujedno iznosi ocenu da se „Srbija nada pomoći Rusije i SAD“.
„Vlada Srbije odavno tvrdi da su njeni sunarodnici na Kosovu ugnjetavani. Ona nikada nije priznala državu Kosovo i brojnim međunarodnim inicijativama pokušava da podrije teritorijalni integritet i suverenitet te zemlje. Na izbornu pobedu Donalda Trampa na Balkanu se gleda kao na priliku da Srbija – čije rukovodstvo održava bliske kontakte s Trampovim okruženjem – unapredi svoje interese. U tom kontekstu, napad (na kanal Ibar-Lepenac, prim.red.) posmatra se kao priprema terena za to“.
„To nikako nije velikosrpski san“, ocenjuje nemački list, „prva Trampova administracija podržala je Srbiju u njenom planu da odvoji sever Kosova i pripoji ga Srbiju. Većina Srba živi na severu, a ima i mnogo prirodnih resursa. Mnogi poznavaoci situacija sada strahuju da bi pod drugom Trampovom administracijom moglo da dođe do još jednog pokušaja iscrtavanja granica na Balkanu na osnovu etničkih kriterijuma, što bi bilo izuzetno opasno, posebno za državu Bosnu i Hercegovinu – a to bi samim tim povećalo i rizik od rata“, zaključuje Frankfurter rundšau.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kosovska policija je privremeno zatvorila filijalu Poreske uprave Srbije u severnoj Mitrovici, navodeći da je pronašla dokaze o falsifikovanju dokumenata. Nema uhapšenih, a istraga je u toku
Predsednik SKU „Pastuv” Bojan Ilić rekao je da veterinari sumnjaju da su se konji otrovali hranom koju su konzumirali, ali će se tačan uzrok uginuća znati tek za nekoliko dana, kada budu gotove analize veterinarskih službi.
Ako nije javna tvorevina (ako nije politička), države nema. Tada, recimo, institucije poput policije, vojske, tužilaštva ili obaveštajnih službi ne rade u interesu građana, već u interesu male grupe ljudi koja je uzurpirala vlast
Šta hoće Aleksandar Vučić? Sudeći po njegovim svakodnevnim poslanicama, on bi da mu guslari opevavaju navijačka junaštva, a narod da ga obožava u strahu nad svakom svojom izgovorenom rečju i sluša oborene glave dok ga ponižava i vređa sa ekrana
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!