Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Istaknuto je da će se vlasti i dalje držati principa da se državljanstvo neće dodeljivati osobama koje su zavisne od socijalnih davanja, međutim, postojaće odredbe za izuzetke
Nemačka vlada postigla je dogovor o novom zakonu o državljanstvu koji olakšava proces naturalizacije.
Prema planu reforme, predviđeno je značajno pojednostavljenje procesa dodeljivanja državljanstva i integracije – migrantkinje i migranti bi mogli postati državljani već nakon pet godina boravka u Nemačkoj, umesto dosadašnjih osam, piše Zidojče cajtung.
To se odnosi na dobro integrisane osobe. „Dobro integrisane znači: da govore nemački jezik, da mogu da izdržavaju sebe i svoje porodice, da se drže Osnovnog zakon (nemačkog Ustava) i naravno, da nisu počinili krivična dela“, rekao je vice šef poslaničkog kluba SPD Dirk Vize, prenosi Rajniše post.
Istaknuto je da će se vlasti i dalje držati principa da se državljanstvo neće dodeljivati osobama koje su zavisne od socijalnih davanja, naglasio je Dirk Vize. Međutim, postojaće odredbe za izuzetke. „Mislim na samohrane majke“, rekao je ovaj političar SPD.
Prema izveštaju SZ, u slučaju „posebnih integracionih dostignuća“ poput dobrog poznavanja jezika, volonterskog angažmana ili izuzetnih rezultata na poslu, državljanstvo bi moglo da se dobije već nakon tri godine. Ovaj list ima nacrt zakona na 49 stranica o kojem su se saglasili ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer (SPD) i ministar pravde Marko Bušman (FDP).
Takođe, deca stranaca rođena u Nemačkoj trebalo bi da brže mogu da postanu nemački državljani. Uslov je da jedan roditelj legalno živi u Nemačkoj pet godina – umesto do sada neophodnih osam godina.
Kada je reč o osobama starijim od 67 godina, Fezer želi da ukloni uslov pismenog dokaza znanja nemačkog jezika. Umesto toga, ubuduće će bi starije osobe morale da dokažu samo usmeno poznavanje jezika.
Bez prethodnog odricanja državljanstva
Prema izveštajima medija, u važne promene spada i to da više ne bi bilo potrebno odricanje od dosadašnjeg državljanstva. Stari pravni princip, kako se navodi u dokumentu, ionako više ne odgovara praksi. Već godinama se većina naturalizacija sprovodi uprkos postojanju drugog državljanstva, ali se to pre svega odnosi na državljane neke od članica EU, a ne državljane Srbije ili Turske.
Migranti više neće biti prisiljeni da se „odreknu dela svog identiteta“. To je „promena paradigme“ rekla je ministraka unutrašnjih poslova Nemačke.
Prema ovom novom nacrtu jasnije se reguliše da određena krivična dela isključuju dobijanje nemačkog državljanstva, piše SZ pozivajući se na FDP koji je krtikovao prethodni nacrt s tim u vezi. Na primer, eksplicitno se navode rasistička ili antisemitska krivična dela.
Tužilaštva će ubuduće aktivno prijavljivati takva krivična dela imigracionim vlastima kako bi se sprečile naturalizacije u takvim slučajevima.
Prema SZ ovaj nacrt zakona će još ovog petka biti poslan na razmatranje pokrajinama i udruženjima. Nemačka vlada bi bi trebalo da donese novi zakon tokom leta.
I.Đ./DW/Sueddeutsche.de
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve