Poslanica nemačke stranke Levica u saveznom parlamentu Kornelija Moring ocenila je da su odgovori nemačke Vlade na upitnik o eksploataciji litijuma u Srbiji „odraz njene nove politike zatvaranja očiju pred sve većom erozijom demokratije, vladavine prava i zaštite životne sredine u Srbiji“.
„Geopolitika i interesi nemačke automobilske industrije očigledno imaju prednost nad pravima pogođenih ljudi u srpskom jadarskom kraju, koji godinama izlaze na ulice da protestuju protiv posledica industrijskog iskopavanja litijuma u svojoj domovini i kojima se preti i proganjani su zbog zalaganja protiv prvog iskopavanja litijuma u naseljenim mestima“, komentariše Moring, a piše Mašina.
Nekoliko saveznih poslanica i poslanika nemačke stranke Levica je Vladi Nemačke uputilo upitnik o eksploataciji litijuma u Srbiji. Odgovore na svoja pitanja su dobili krajem novembra.
Poslanice i poslanici iz stranke Levice su u upitu konstatovali da su 19. jula 2024. godine nemački savezni kancelar Olaf Šolc, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i potpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič u Beogradu potpisali „Sporazum o strateškom partnerstvu za održive sirovine, lanaca vrednosti baterija i električna vozila“. Ovaj sporazum između ostalog predviđa moguću eksploataciju litijuma u dolini Jadar u zapadnoj Srbiji od strane kompanije Rio Tinto.
U ime Savezne vlade Nemačke poslanicama su na upit odgovorili iz Saveznog ministarstva privrede i zaštite klime. Odgovor potpisuje i predsednica nemačkog Bundestaga, Berbel Bas, a datiran je 25. novembra 2024. Nemačka vlada je u odgovorima izbegla da na mnoga pitanja odgovori direktno.
„Čini se da je nemačka vlada sada pojela litijumsku kredu. U svojim odgovorima na ovaj mali upitnik ona odbija da zauzme jasan i obavezujući stav o zaštiti životne sredine, ljudskim pravima i demokratiji u nastojanju Srbije da se pridruži EU. Odlazeća nemačka vlada tako radi upravo suprotno od svoje deklarisane ‘spoljne politike vođene vrednostima’”, konstatuje predsedavajuća levice u Odboru za ekonomsku saradnju i razvoj.
Naglašava da Savezna vlada ne želi da zauzme stav o poštovanju uslova zaštite životne sredine, ciljanim pretnjama smrću aktivistima za zaštitu životne sredine i njihovom progonu kao „eko-teroristima” od strane provladinih snaga, naučnim nalazima o posledicama rudarenja litijuma ili poštovanju nemačkih zakona kao što je Zakon o upravljanju lancem snabdevanja, niti želi da kaže bilo šta konkretno ili da daje bilo kakve garancije.
Nemačka vlada nema vremena
Na primer, na pitanje: „Da li Savezna vlada ima saznanja o kršenju ljudskih prava i zakona o zaštiti životne sredine od strane Rio Tinto grupe u posljednjih 20 godina? Ako da, molimo vas da ove incidente hronološki razvrstate” nemačka vlada daje odgovor da – nisu imali vremena da se obaveste:
„Zbog nedostatka vremena, Savezna vlada nije u mogućnosti da proveri da li je dolazilo do kršenja ljudskih i ekoloških prava na projektima van Nemačke u poslednjih 20 godina od strane Rio Tinto”.
Još jedno od niza pitanja je i pitanje: „Koji su kontrolni mehanizmi dostupni Saveznoj vladi i EU kako bi se osiguralo ispunjenje uslova zaštite životne sredine Srbije tokom planirane eksploatacije litijuma (molimo da ih navedete pojedinačno)?”, dat je očekivani odgovor: „Kontrola poštovanja zakonskih propisa je odgovornost Vlade Srbije i nadležnih institucija”. Isto važi za poštovanje ljudskih i radničkih prava.
Partija Levice u Bundestagu je ovom prilikom pozvala sadašnju i buduću nemačku vladu da bude poštena i ne daje prioritet poslovima sa sirovinama u odnosu na zaštitu životne sredine i ljudska prava.
„Stranka Levice u Bundestagu poziva na hitan moratorijum na nemačko-srpski litijumski sporazum. Jeftini akumulatori za električne automobile nisu ispred ljudskih prava: mora se preispitati sporazum o sirovinama, ne samo da bi se stvorila transparentnost, već pre svega da bi se garantovali minimalni standardi za davanje prava građanima u Srbiji”, zaključuje Moring.
Izvor: Mašina