U Srbiji je primetan rast antiukrajinskog narativa i širenje raznih stereotipa, pogotovo od aneksije Krima 2014. godine, a lažni narativi o Ukrajini širili su se u srpskim medijima i na društvenim mrežama i pre nego što su ruske snage izvršile invaziju na Ukrajinu 24. februara prošle godine, piše Demostat.
Neki od takvih narativa su da je Ukrajina počinila genocid, do navoda da je u ukrajinskoj politici i društvu rasprostranjen nacizam koji podržavaju vlasti u Kijevu, sve u cilju glorifikacije Rusije i diskreditacije Ukrajine.
Propagandne tehnike koje imaju za cilj oblikovanje percepcije građana podrazumevaju i prikrivanje činjenica koje toj propagandi ne idu u prilog, navodi Demostat. Činjenica je, tako, da je Ukrajina jedna od retkih evropskih država koja nije priznala nezavisnost Kosova i bila je među prvim zemljama koje su osudila NATO bombardovanje SR Jugoslavije.
Sa druge strane, Srbija je dva puta glasala protiv rezolucija UN o Krimu, koji je Rusija anektirala 2014. godine što je izazvalo razočaranje predstavnika Ukrajine u Beogradu.
Činjenica je, prosto i jednostavno, i da je Rusija izvršila agresiju na suverenu, susednu zemlju, da su vojne snage Ruske Federacije bez objave rata umarširale u Ukrajinu.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com