Nakon napada na kanal u Zubinom Potoku na Kosovu, misija KFOR-a predvođena NATO-om pojačala je bezbednosne mere za zaštitu kritične infrastrukture u regiji, saopštili su iz ove misije.
Kako kažu, spremni su da pruže bezbednosnu, logističku i inženjersku podršku svim zajednicama koje žive na Kosovu, podsetivši da nastavljaju da sprovode mandat – zasnovan na Rezoluciji Saveta bezbednosti UN 1244 iz 1999. godine.
„Da doprinosimo bezbednom i bezbednom okruženju za sve ljude i zajednice koje žive na Kosovu i slobodi kretanja, u svakom trenutku i nepristrasno. KFOR radi u bliskoj koordinaciji sa Kosovskom policijom i Euleksom u njihovim odgovarajućim ulogama bezbednosnih odgovora“.
Diverzija na kanalu Ibar-Lepenac
Kako je ranije pisalo „Vreme“, u petak oko 19 časova aktiviran je eksploziv na jednom od ključnih spojeva kanala Ibar-Lepenac, koji se nalazi u Donjim Varagama u Zubinom Potoku. Probijen je deo kanala, zbog čega je privremeno bilo obustavljeno vodosnabdevanje pijaćom vodom, kao i napajanje termoelektrane u Obiliću.
Vest o diverziji je podigla Prištinu na noge, uključujući i međunarodne predstavnike. Posle ponoći, zasedali su Savet za nacionalnu bezbednost Kosova, a Kurti se vanredno obratio i sastao sa komandantom KFOR-a, dok je u subotu došao i na lice mesta. Najviši kosovski predstavnici direktno su optužili srpski državni aparat uz spominjanje Aleksandra Vučića i Milana Radoičića, za „terorističko-kriminalni“ akt, „hibridni“ i „kinetički rat“, uz povezivanje sa rusko-ukrajinskim sukobom i spominjanje Civilne zaštite i Severne brigade, što su i Beograd i Vučić oštro demantovali.
Opština Zubin Potok, ali i Severna Mitrovica i Zvečan su od tada praktično pod opsadnim stanjem. Sprovode se racije, hapšenja, izlažu se zaplene. Od ukupno 10 uhapšenih lica do sada, kosovsko Tužilaštvo optužuje barem dvojicu Srba za direktnu umešanost u oštećenje kanala.
Reakcija međunarodne zajednice
Vest o diverziji podigla je i međunarodnu zajednicu na noge. SAD su je okvalifikovale kao „užasan napad“, ali su visoki predstavnik EU Žozep Borelj i nemačko ministarstvo spoljnih poslova na liniji su Prištine pa su to ocenile kao „teroristički napad“.
Ko je krivac – oprezniji su u odnosu na Prištinu. Zalažu se svi za preciznu istragu, navode da je rano da se kaže ko stoji iza napada i nude pomoć za istu, piše KoSSev.
Posebno se izdvojila vest da je kosovski premijer Aljbin Kurti nakon napada zatražio od KFOR-a dozvolu da na Sever uputi KBS, ali to komandant KFOR-a nije dozvolio, uputivši tamo svoje trupe.