
Građanska pobuna
BLOG: Blokada u Užicu traje uprkos kiši
Blokade u Srbiji ulaze u deveti dan. Užičani su ponovo blokirali magistralni put. Blokade i u Čačku, Aranđelovcu, Kragujevcu, Beogradu, Novom Sadu...
Profesor Građevinskog fakulteta Milan Spremić, koji je među osumnjičenima za urušavanje nadstrešnice na stanici u Novom Sadu, pušten je u kućni pritvor. Njegov fakultet i kolege od početka su tvrdili da nije imao veze sa izvođenjem radova
Profesor Građevinskog fakulteta u Beogradu, Milan Spremić, pušten je iz pritvora u kojem je proveo više od 200 dana zbog istrage u vezi sa padom nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu. Spremić međutim ostaje u kućnom pritvoru.
Ovu informaciju je na društvenim mrežama podelila njegova koleginica, profesorka Sanja Fric.
„Nakon skoro 208 dana provedenih u pritvoru, naš kolega i prijatelj Milan Spremić se konačno vratio kući. Hvala svima koji su govorili o ovom slučaju i ukazivali na njegovu apsurdnost i nepravdu“, navela je Fric.
Posle gotovo 208 dana u pritvoru, naš kolega i prijatelj, profesor Građevinskog fakulteta Milan Spremić je kod svoje kuće ❤️ Hvala svima koji su ga na ovoj mreži pominjali i skretali pažnju na svu apsurdnost i nepravdu koja prati njegov slučaj od samog početka.
— Sanja Fric (@FricSanja) June 17, 2025
Spremić je uhapšen 23. novembra 2024. godine, kao jedan od osumnjičenih u slučaju urušavanja nadstrešnice na novoizgrađenoj stanici u Novom Sadu, u kojem je život izgubilo 16 osoba.
Identiteti privedenih u početku nisu bili poznati javnosti, ali je Građevinski fakultet kasnije, 5. decembra, potvrdio da je Spremić među uhapšenima. U saopštenju fakulteta istaknuto je da on nije odgovoran za tragediju, budući da je bio angažovan samo na stručnoj kontroli Idejnog projekta, koji nije uključivao izvođenje radova na spornoj nadstrešnici.
Nastavno osoblje fakulteta više puta je javno izražavalo sumnju u osnovanost njegovog pritvaranja, ističući da je reč o nepravednom i neopravdanom postupku.
Ko je profesor Milan Spremić?
Profesor Milan Spremić je vanredni profesor na Građevinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, specijalista za metalne konstrukcije.
Bio je angažovan kao izvestilac Republičke revizione komisije zadužen za stručnu kontrolu Idejnog projekta konstrukcije za železničku stanicu u Novom Sadu. To je najranija faza u projektnoj dokumentaciji i ne uključuje izvođenje radova na samom terenu.
Za šta se tereti profesor Spremić
Kako se navodi u naredbi o sprovođenju istrage, profesor Građevinskog fakulteta u Beogradu Milan Spremić bio je u svojstvu odgovornog lica za projektovanje Republičke revizione komisije i vršioca tehničke kontrole Projekta konstrukcije, rekonstrukcije i adaptacije stanične zgrade koji je izradio Slobodan Naumović.
Tužilac smatra da je Spremić propustio da utvrdi da u idejnom projektu „nisu ocenjeni obim i vrsta potrebnih prethodnih istraživanja koji će biti podloga za izradu projekta rekonstrukcije, te da nisu utvrđena tehnička svojstva postojeće konstrukcije, kao i da nedostaje snimak stanja postojeće konstrukcije“.
U prevodu, Spremiću se zamera da nije ukazao da je potrebno uraditi snimak stanja stanične zgrade kako bi se precizno znalo kakva je stabilnost celog objekta.
Kako su mediji ranije objavili, projektanti nisu imali originalni projekat stanične zgrade, zbog čega je bilo neophodno napraviti snimak, ali to, navodno, nije učinjeno.
Tužilac smatra i da Spremić nije proverio da li se u projektu nalaze sve podloge i podaci i da li je projektom obezbeđena ispunjenost osnovnih zahteva za predmetni objekat. To je trebalo da obezbedi da objekat u celini i njegovi posebni delovi budu pogodni za predviđenu upotrebu, piše Forbes Srbija.
Tužilac tvrdi i da nije izdao nijednu meru niti je stavio primedbe u cilju otklanjanja nedostataka, već da je sačinio izveštaj o izvršenoj stručnoj kontroli Naumovićevog projekta, koji nije sadržao nikakve mere. On je potom dostavljen Infrastrukturi železnice Srbije u cilju dalje realizacije projekta. Time je, smatra tužilac, propustio da utvrdi da je došlo do korozije na spoju zatege i krovnog nosača.
Blokade u Srbiji ulaze u deveti dan. Užičani su ponovo blokirali magistralni put. Blokade i u Čačku, Aranđelovcu, Kragujevcu, Beogradu, Novom Sadu...
Predrag Koluvija izostao je sa više uzastopnih ročišta zbog, kako je navedeno, problema sa srcem. Stoga je sudsko veće donelo naredbu da se sprovede sudsko-medicinsko veštačenje njegovog zdravstvenog stanja
Prijavama su obuhvaćena krivična dela zloupotrebe službenog položaja, nedozvoljenog uticaja na rad biračkih odbora, povrede biračkog prava i falsifikovanja izbornih rezultata
Izveštaj Evropske komisije o vladavini prava za ovu godinu konstatuje da su institucije u Srbiji pokazale nesposobnost da odgovore na tragediju koja se dogodila u Novom Sadu. Zato je, prema oceni EK, pad nadstrešnice otkrio duboku institucionalnu krizu
Pokret Samoopredeljenje, na čijem je čelu premijer Kosova u tehničkom mandatu Aljbin Kurti, objavio je plan kako bi trebalo da izgledaju dva nova mosta preko reke Ibar koja razdvaja Severnu i Južnu Mitrovicu. Srbi potpisuju peticiju protiv toga
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve