Na letovanju 2021. u Herceg Novom našu novinarku je opekla meduza i ostavila naa koži slovo „M“ – i velike bolove, koji su pekli poput elektrošoka. Pošto joj je to bio prvi susret sa meduzom, pomislila je da umire i da je baš naletela na jednu od onih smrtonosnih vrsta kakva je Mesečeva meduza. Ali spasioci su rekli da će bol prestati nakon deset minuta i da stavi neke hladne obloge. Bol je zaista brzo prestao, ali tri naredna dana nije smela da uđe u more.
Meduze u Jadranskom moru, prema dosadašnjim slučajevima i istraživanjima, nisu opasne po život, ali je njihov broj iznenada porastao. Gotovo da ne prođe godina da se ne pojave „pridošlice“ poput Aurelije koja je uočena u Rovinju. U Centru za istraživanje mora u ovom gradu kažu da svakog dana dobijaju snimke želatinoznih organizama koji plivaju u vodi, mnoštvo poziva i fotografija.
Prošle godine je u Jonskom i Egejskom moru bila najezda ljubičastih meduza od kojih nije moglo da se pliva. Jednog kupača je toliko opekla da je imao krastu nekoliko meseci. Njihova supermoć je u tome što mogu da opeku i iz daljine.
Na popularnoj dubrovačkoj plaži Danče juče je postavljena crvena zastavica kao upozorenje od najezde nove vrste – Pelagije. „Opasan gost na popularnoj dalmatinskoj plaži opekao kupače“ naslov je u „Jutarnjem listu“. Spasilački tim Crvenog križa Dubrovnik je tokom jutra imao čak osam intervencija uzrokovanih ubodom meduza, piše „Slobodna Dalmacija“.
Doktori savetuju da mesto dodira treba isprati morskom vodom – nikako slatkom, a potom namazati kremu koja hladi. U slučaju teških alergijskih reakcija, otići lekaru. Ako su žaoke meduze i dalje zalepljene za kožu žrtve, ukloniti ih što pre je moguće prstima zaštićenim dvostrukom rukavicom ili pomoću kreditne kartice ili nečeg sličnog. Naglašava se i – nikako ne stavljati meduze u usta (osim ako nije u obliku sušija ili krekera što možete pročitati u nastavku teksta).
Životinje kojima odgovara klimatska kriza
Jedan od razloga zašto se meduze pojavljuju u sve većem broju ima veze sa globalnim zagrevanjem koje, za razliku od ostalih vrsta koje se zbog ovog fenomena suočavaju sa izumiranjem, ovim životinjama prija.
Meduze ne pate od vrućine – naprotiv, tople vode im prijaju jer teraju tropske koralne grebene da traže umerenije oblasti. Migrirajući, korali otvaraju prostor meduzama da prošire svoju teritoriju i da se razmnožavaju.
Meduze ne plivaju kao ribe. One pripadaju porodici planktona – raznovrsnoj grupi morskih stvorenja koja plutaju morem gde god ih struje odnesu.
Meduze u jelovnicima: Loša ideja
Rešavanje problema porasta populacije meduza nije lak zadatak. Iako hvtanje mrežom deluje kao praktično rešenje, nemoguće ga je sprovesti zbog velike gustine i rasprostranjenosti ovih životinja.
Sada su kuvari počeli da eksperimentišu pripremajući razna jela od meduza tako što ih doslovno pretvaraju u krekere ili hrskava jela. Specijaliteti kao što su suši rolnice pod nazivom „Kikiriki puter i meduza“ već se služe u restoranima širom sveta.
Naučnici i preduzetnici u Japanu smatraju da iako su jestive, meduze nimalo nisu privlačne za jelo. Takođe smatraju da ubijanje nije rešenje jer bi meduze tada otpuštale jaja što bi značilo nastanak novih meduza.
Trenutno se traže biloška rešenja jer bi se meduze, teoretski, mogle pretvoriti u organska đubriva, što bi unapredilo ekosistem.
A.E./Jutarnji list/Slobodna Dalmacija/Radio i televizija Crne Gore/Euronews/Forbes
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com