Vlasti u Mostaru počele su, simbolično na Dan pobede nad fašizmom i Dana Evrope, da uklanjaju ploče sa nazivima ulica koje nose ime ustaških zvaničnika i postavljaju nove nazive ulica, imenovane po uglednim građanima, o čemu je odluku Gradsko veće donelo još pre deset meseci, prenela je Hina.
Pred kraj rata 1995. godine, tadašnje hrvatske vlasti u Mostaru promenile su nazive 72 ulice i trga, a šest ulica u Mostaru dobilo je imena ustaških političkih i vojnih zvaničnika Mile Budaka, Jure Francetića, Ante Vokića i Mladena Lorkovića, Ive Zelenike Tovarnika, te Đure Spuževića.
Imena onih koje istorija pamti kao predstavnike fašističkog terora 28 godina se nalaze u takozvanom zapadnom delu Mostara u kojem pretežno žive građani hrvatske nacionalnosti.
Kako je za Radio Slobodna Evropa rekao Mostarac koji živi u ulici nazvanoj po Mili Budaku, naziv ulice treba promenit
„Treba promeniti nazive svih ulica. Ne Titovu ulicu, to ne diraj, ali ostale sve treba promeniti zato što su nacionalističke“, rekao je ovaj Mostarac koji nije hteo da se predstavi.
Imena po uglednim građanima
Umesto Mile Budaka, ustaškog ministra iz Vlade zloglasne Nezavisne Države Hrvatske (NDH), u centru Mostara postavljena je ploča sa imenom pesnika Alekse Šantića.
Na identičan način su uklonjene ploče u nekadašnjoj Ulici Vokića i Lorkovića, koji su takođe bili ministri u Vladi NDH, saveznici Hitlerove Nemačke i Musolinijeve Italije.
Na ta mesta postavljene su ploče sa imenom hrvatskog pesnika Tina Ujevića, koji je sa posebnim nadahnućem pisao o gradu na Neretvi.
Promenjena je i tabla u nekadašnjoj Ulici Đure Spuževića, koja je preimenovana u Ulicu Ismeta Ice Voljevice, dok je u Ulici Ive Zelenike postavljena ploča s natpisom Ciglana.
Ulica koja je nosila naziv po Rafaelu Bobanu, jednom od najpoznatijih pripadnika ustaškog pokreta i režima, sada nosi ime fra Ljudevita Laste.
Ulica nazvana po ustaškom povereniku za Bosnu i Hercegovinu Juri Francetiću, nosiće naziv Humska ulica.
Posebna komisija
Gradsko veće Mostara prošle godine je odlučilo da formira posebnu komisiju čiji je zadatak bio da u roku od mesec dana predloži izmenu naziva spornih ulica.
Ova tačka uvrštena je na dnevni red nakon što je Gradskom veću stigao zahtev koji su potpisali: visoki predstavnik u BiH, britanski i američki ambasadori, šef Delegacije Evropske unije i šefica Misije Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju. Predstavnici međunarodne zajednice izrazil su tada i očekivanje da će tako da postupe i drugi gradovi, poput Sarajeva i Banjaluke.
Kako navodi Hina, tamo nisu donesene odluke o uklanjanju naziva ulica koje nose imena saradnika nacista i pripadnicka četničkoga pokreta.
B.G./FoNet/Hina/Slobodna Evropa