Vlada Aljbina Kurtija planirala je otvaranje mosta u Kosovskoj Mitrovici, ali zemlje Kvinte i NATO-a insistiraju da se do zajedničkog rešenja dođe u sklopu dijaloga Beograda i Prištine. Miodrag Marinković iz NVO „Casa" sa severne strane Ibra kaže da Kvinta sa Kurtijem ima velike probleme
Zemlje Kvinte – SAD, Velika Britanija, Nemačka, Francuska i Italija – ne podržavaju otvaranje za saobraćaj mosta preko reke Ibar u Mitrovici, koji deli Južnu Mitrovicu sa albanskom većinom i Severnu gde živi većinska srpska zajednica.
To je izjavio ambasador SAD na Kosovu Džefri Hovenier posle sastanka s premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem (Albin) čija vlada je ranije izrazila nameru za otvaranje mosta.
Taj most je trenutno otvoren samo za pešake, iako je u okviru dijaloga Kosova i Srbije dogovoreno da se otvori i za saobraćaj.
„Sastali smo se sa premijerom Kurtijem kako bi smo ga informisali da naše vlade, u konsultaciji sa NATO-om, ne mogu podržati bilo kakvu promenu trenutnog statusa mosta u Mitrovici u ovom trenutku“, izjavio je u ime zemalja Kvinte Hovenijer.
„Ne može se menjati status mosta bez saglasnosti obe strane“
Miodrag Marinković iz NVO „Casa“ iz Kosovske Mitrovice ocenjuje za Vreme da je ovakva odluka Kvinte očekivana, ali napominje da se ovde radi o presedanu, zbog toga što je u prethodnom periodu Priština samostalno donosila krupne odluke u nekoliko slučajeva.
„Tu postoji nekoliko elemenata. Prvo, međunarodna zajednica svim sredstvima pokušava da revitalizuje dijalog u Briselu, ne samo njegov nastavak, već da obaveže strane na dosledno poštovanje dogovorenog. Most i sloboda kretanja su neke od stvari koje su dogovorene u Briselu, i taj sporazum se primenjuje. Ali, poenta je da se on ne može menjati bez saglasnosti obe strane“, ističe Marinković.
Dodaje da je potez otvaranja mosta u Mitrovici za saobraćaj klasičan jednostran potez, koji međunarodna zajednica ne toleriše.
„Ovo je jedno od retkih pitanja za koje se međunarodna zajednica direktno pitala, i ima mogućnost da spreči Prištinu u njenoj nameri. Prema Briselskom sporazumu na mostu je pozicioniran KFOR i oni imaju mogućnost da utiču na to. Odlučili su se za sasvim predvidljivu stvar, odnosno da ne menjaju ranije postignut dogovor“, navodi Marinković.
Foto: KoSSevMiodrag Marinković
Prema njegovim rečima, odluka Kvinte nije iznenađenje, ali pokazuje i neku vrstu međunarodne zajednice da reši pitanje srpsko-albanskih odnosa.
„Vidimo da je problem da se Priština i Beograd dosledno obavežu na primene sporazuma, pa je ova odluka o daljem zatvaranju mosta presedan. U svim ostalim poljima, međunarodna zajednica ima mnogo manje potencijala da utiče na događaje na terenu“, ocenio je sagovornik „Vremena“.
Nema pozicije status kvo, potezi Prištine menjaju realnost i stanje na terenu
Podseća da je ranijih godina Briselski sporazum ostavljao status kvo na terenu, nije bilo napretka i nisu rešavani problemi. Svaka od strana bi bila jako ukopana u „rovovima“. I taj status bi sada jako odgovarao srpskoj zajednici, ali on sad ne postoji.
„Sada imamo krizu u pregovorima, a sa druge strane jednostrane poteze Prištine koji menjaju realnost i stanje na terenu. Samim tim se menja i agenda u dijalogu. Znate, sada se više ne može razgovarati o rešenju za dinar kada su oni ukinuli pošte“, predočava Marinković.
Ovakve i slične stvari pokazuju, po njegovom mišljenju, nemogućnost delovanja međunarodne zajednice i nepostojanje plana koji bi sukob rešio.
„Pokušavaju da prinude Kurtija da bude dosledan u procesu pregovora, ali se pokazalo da sa njim imaju vrlo velike probleme“, zaključio je Masrinković.
Jalove namere Kurtija
Podsetimo, vlada premijera Kurtija je sredinom jula najavila da namerava da otvori glavni most na Ibru u Mitrovici.
Međutim vojna misije NATO-a na Kosovu (KFOR) napomenula je da svaka odluka koja se tiče otvaranja mosta mora biti doneta u okviru dijaloga Kosova i Srbije, koji se vodi posredstvom Evropske unije.
Italijanski vojnici u okviru misije KFOR se nalaze na samom mostu na preko reke Ibar, dok se u neposrednoj blizini nalaze i pripadnici Policije Kosova.
Portparol EU Peter Stano je takođe 1. avgusta ponovio stav Evropske unije da se pitanje otvaranja mosta u Mitrovici mora rešavati u okviru dijaloga, imajući u vidu da o tome postoji dogovor.
Foto: Tanjug / Filip KrainčanićMost u Kosovskoj Mitrovici
Na to je reagovala predsednica Kosova Vjosa Osmani uz navode da bi konsultovanje sa Srbijom oko ovog pitanja predstavljalo „teško kršenje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustava naše zemlje“.
„Jedini dijalog koji treba da se obavi je onaj unutar Kosova, između naših institucija i naših bezbednosnih partnera (posebno sa NATO-om) kako bi se napravio zajednički plan implementacije otvaranja mosta za saobraćaj“, navela je Osmani.
Šta predviđaju Briselski sporazumi o mostu?
Kosovo i Srbija su otvaranje mosta preko Ibra u Mitrovici za saobraćaj dogovorili u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa 2014.
Predviđena je takozvana revitalizacija mosta sa ciljem uklanjanja svih barikada i funkcionalizacije mosta.
Prve barikade na mostu su postavili lokalni Srbi 2011. u znak protivljenja Prištini da uspostavi vlast na severu zemlje.
Te barikade su 2014. zamenjene betonskim žandinjerama sa drvećem, koje su lokalne vlasti u Severnoj Mitrovici na čelu sa Srpskom listom nazvale „Park mira“. Ovaj park je uklonjen 2016, nakon čega je most trebao da bude pušten za saobraćaj.
Kosovo i Srbija su se iste godine dogovorili novi implementacioni plan, čiji je cilj bio prevazilaženje nesuglasica oko različite interpretacije prethodnih zaključaka.
Prema novom planu implementacije, potpuno otvaranje mosta je trebalo da se desi u januaru 2017. godine.
Ipak, radovi na revitalizaciji mosta su završeni tek u junu 2018. godine. U taj projekat je uloženo 1,5 miliona evra.
U konačnici, most ipak nije otvoren za motorna vozila, već samo za pešake.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Na Dan Grada Novog Sada, 1. februara, studenti i građani će blokirati mostove u znak protesta. Okupljanje počinje u 15 sati, a protest će se odvijati uz stroga pravila ponašanja i apel na mirno okupljanje. Ako planirate da se pridružite, u nastavku pročitajte šta možete očekivati i kako da se pripremite
U znak solidarnosti sa studentima koji organizuju proteste širom Srbije, prosvetni radnici iz Čačka će u subotu, 1. februara, održati protestnu akciju „Nastavnici su uz studente“
Reporterka „Vremena“ išla je sa studentima u protestni marš od Beograda do Novog Sada. Oni će tamo, zajedno sa kolegama iz Novog Sada, 1. februara blokirati tri mosta. "Vratila mi se vera u ljubav i u ljude", rekla je za "Vreme" studentkinja Dea Jovanović po ulasku u glavni grad Vojvodine
Studenti ne vuku šahovske figure da bi pobedili, kao mi, oni žele da obezbede uslove da bi se uopšte moglo igrati. Oni će, kako neko reče, nekome jednoga dana biti slavni preci. Hoćemo li i mi?
Branislav Bajat, dekat Građevinskog fakulteta, je u stručnom timu ovog fakulteta koji konroliše dokumente koje je država do sada objavila o rekonstrukciji urušene nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu. On za „Vreme” objašnjava zašto neće da odaje imena kolega koje proveraju ta dokumenta
Aleksandar Vučić tvrdi da nikad neće pristati na prelazni kabinet. Treba mu verovati, ali uslovno. Zašto? Zato što će pristati na sve čim bude nateran. A biće
Srpska opozicija je na odličnom putu da propusti priliku tako što se ne bavi politikom, ne ume da se dogovori i ponavlja pogubnu formulu „prvo da se ispune studentski zahtevi“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!