
Građevinarstvo
Kinezi koji su gradili srušeni soliter u Bangkoku, radili i na srušenoj nadstrešnici u Novom Sadu
Isti kineski izvođač stoji iza radova na srušenom soliteru u Bangkoku i rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu
U Belorusji su u toku suđenja građanskim aktivistima kojima preti višegodišnja zatvorska kazna uglavnom zbog organizovanja dekokratskih protesta protiv predsednika Aleksandra Lukašenka
Beloruskom dobitniku Nobelove nagrade za mir Alešu Bjaljackom u četvrtak je u Minsku počelo suđenje zbog optužbe da je finansirao antivladine proteste. Ako bude proglašen krivim preti mu kazna do 12 godina zatvora.
Suđenje Bjaljackom je počelo tako što je šezdesetogodišnji aktivista za ljudska prava sa lisicama na rukama sedeo u kavezu u sudnici okružen policajcima, zajedno sa još dvojicom optuženih, prenosi „Politiko“.
Bjaljacki je u oktobru dobio Nobelovu nagradu za mir, zajedno sa istaknutom ruskom organizacijom za ljudska prava Memorijal i ukrajinskim Centrom za građanske slobode. Bio je uhapšen u julu prošle godine i od tada je u zatvoru.
Na početku ročišta sudija je odbio njegov zahtev da mu se skinu lisice i da se suđenje održi na beloruskom koji je pored ruskog službeni jezik. Suđenje je bilo otvoreno za javnost, ali zapadnim diplomatama nije omogućeno da prisustvuju. Sva trojica optuženih su izjavila da se ne osećaju krivim ni po jednoj tački optužnice.
„Dobitnik Nobelove nagrade za mir i beloruski nacionalni heroj Aleš Bjaljacki mora da je veoma opasan za režim jer su izvršili 120 pretresa i prikupili 300 stranica materijala protiv njega, što je novi rekord za politički slučaj, ali on je opasan samo za zločince koji su preuzeli vlast od naroda“, napisala je na Tviteru opoziciona liderka i bivša predsednička kandidatkinja Svetlana Tihanovska. Njoj će se u odsustvu suditi 17. januara.
Tihanovska, koja se nalazi u egzilu, je navela da su u petak trojica sindikalnih aktivista osuđena na zatvorske kazne od osam do devet godina.
Njen muž, beloruski opozicioni bloger Sergej Tihanovski je na zatvorenom suđenju koje je završeno 14. decembra 2021. osuđen na 18 godina strogog zatvora. Na teret mu je stavljeno izazivanje društvenog neprijateljstva, ometanje rada Centralne izborne komisije i organizovanje radnji koje grubo narušavaju javni red.
Kako je ranije pisalo “Vreme”, harizmatični video-bloger Sergej Tihanovski je u martu 2019. uspeo da okupi mase na protestima na kojima je zahtevano da Lukašenko podnese ostavku. Tihanovski je i sam pokušao da se kandiduje za predsednika, ali ga je izborna komisija odbila. Potom se kandidovala njegova supruga. Belorusija je jedini otvoreni i aktivni saveznik Rusije u vojnoj agresiji protiv Ukrajine.
Srbija je u aprilu ove godine pod pritiskom Evropke unije uvela sankcije Belorusiji.
J.H./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Isti kineski izvođač stoji iza radova na srušenom soliteru u Bangkoku i rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu
Ruski operativci su navodno već stigli u Srbiju, dok američki FBI u odgovoru za „Vreme“ niti potvrđuje niti demantuje da je uključen u istragu huka i stampeda u Kralja Milana
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u ponedeljak (31. mart) da u sredu (2. april) počinju konsultacije o novoj Vladi i rekao da se pet ili šest lista prijavilo da dođe na razgovor
Povodom napada na dekanku niškog Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović i u znak podrške univerzitetskoj zajednici, protesti u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu
Članovi Saveta Univerziteta u Beogradu najoštrije osuđuju izjave nosilaca javnih funkcija kojima se poziva na hapšenje rektora tog Univerziteta Vladana Đokića, kao i neprimeren i socijalno neprihvatljiv pritisak na akademsku zajednicu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve