Ministarka Darija Kisić Tepavčević je na 11. međunarodnom gerontološkom kongresu istakla da su najstariji „stvarali i gradili ovu zemlju“ koja zato treba da im se oduži, te da oni i nakon ispunjena uslova za penziju mogu značajno da doprinesu razvoju zemlje. Najveći broj penzionera disciplinovano glasa za Srpsku naprednu stranku.
Rekla je Kisić Tepavčević i da se podrška države najstarijim sugrađanima ogleda i u razvoju usluga u zajednici, za šta se godišnje jedinicama lokalne samouprave uplaćuje 500 miliona dinara u vidu namenskih transfera, a jedna od najrasprostranjenijih usluga je pomoć u kući za starije.
Oko milion penzionera u Srbiji prima manje od 30.000 dinara mesečno, 800.000 manje od 25.000, a 300.000 njih manje od 16.000 dinara. Najniže penzije primaju poljoprivredni penzioneri – u proseku 13.000 dinara, njih oko 150.000.
„To je najgori položaj penzionera od raspada Jugoslavije“, rekao je za NewsMax Adria predsednik Udruženja sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije Jovan Tamburić.
On objašnjava da su od 2012. do danas plate rasle znatno više u odnosu na penzije. „Prema sporazumu vlasti sa MMF-om iz 2014, trebalo je smanjiti izdvajanja za penzije sa 13 na 11 posto. Međutim, izdvajanja su smanjen na 9 posto. Razlika iznosi oko milijardu evra i ta razlika se u ovom trenutku troši na plate u javnom sektoru, zato što izdvajanja za plate u javnom sektoru nisu sa 8 posto smanjena na 7 odsto kako je dogovoreno sa MMF-om, nego su povećana na preko 9 posto.“
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjuena www.vreme.com