
Potraga za pravdom
Svečano dočekani studenti biciklisti na glavnom trgu u Strazburu
Studenti biciklisti su stigli na glavni trg u Strazburu, gde ih je dočekao veliki broj građana
Iz Ministarstva rudarstva i energetike tvrde da rešenja koja se tiču istraživanja litijuma u Nišu i okolini nisu važeća i da na tim lokacijama nema istraživanja ovog metala. U Nišavskom okrugu se rade geološka istraživanja mineralnih sirovina bakra i zlata na tri polja, i to u opštinama Niška Banja, Ražanj i Svrljig, kažu iz resornog ministarstva
U poslednjih 20 godina nadležna ministarstva u Srbiji izdala su ukupno 130 rešenja koja se tiču istraživanja litijuma, navode iz Udruženja „Prvi prvi na skali”, pozivajući se na zvaničnu dokumentaciju. Među rešenjima su i ona koja se odnose na Blace, Krajkovac kod Niša, kao i na Pčinjski okrug, pišu Južne vesti. Iz Ministarstva tvrde da rešenja nisu važeća i da na tim lokacijama nema istraživanja litijuma.
Prema dokumentaciji koju je objavilo Udruženje „Prvi prvi na skali”, još 7. novembra 2016. godine doneto je rešenje za istraživanje litijuma u Krajkovcu kod Niša, u opštini Merošina, a nosilac prava je firma Nova Centauri Metals.
Ona je danas u Agenciji za privredne registre aktivna pod nazivom Balkan istraživanja doo, a bila je aktivna i kao Jadar Lithium doo. U više navrata je menjala i vlasnike, pa je to trenutno Australijanac Ros Ričmond Koton.
Osnovana je takođe 2016, samo nekoliko meseci pre dobijanja rešenja za Krajkovac, što je tada obavio Božo Guzijan kao zakonski zastupnik.
Februara 2017. godine ta kompanija dobija rešenje da bude nosilac prava istraživanja u Vranju, Bujanovcu i Trgovištu, pišu Južne vesti.
Njena pretežna delatnost, prema zvaničnim podacima APR-a, jeste eksploatacija ruda ostalih crnih, obojenih, plemenitih i drugih metala.
U tri navrata kompanija Ultra Balkans, koja je osnovana 2010, a 2020. godine obrisana iz registra i u likvidaciji, dobijala je rešenja za istraživanja u Blacu – 2011, 2013. i 2015. godine. U vlasniku je Kineza Shaoguo Cao, a upisana delatnost je ispitivanje terena bušenjem i sondiranjem.
Kako navode iz Udruženja „Prvi prvi na skali”, prvo rešenje iz 2004. godine dobila je firma Rio Sava Exploration, inače ćerka korporacije Rio Tinto, koja je bila jedina koja se pojavljivala sve do 2010. Nakon toga, rešenja je dobilo ukupno još 11 preduzeća.
Najviše rešenja doneto je za odobravanje i produžavanje istraživanja litijuma, izdavana su i za odbijanje, a jedan broj rešenja se odnosi na proširenje ili zadržavanje istražnih prava, kao i na overu rezervi rude litijuma, dodaju dalje.
Osim juga Srbije, na spisku su Loznica, Valjevo, Aranđelovac, Gornji Milanovac, Varvarin, Ub, Lazarevac, Kragujevac, Požega, Čačak, Kraljevo, Jagodina i drugi gradovi i opštine.
Ministarstvo: Reč je o nevažećim rešenjima
Iz Ministarstva rudarstva odgovorili su nakon objavljivanja teksta Južnih vesti da je reč o nevažećim rešenjima i da na tim lokacijama nema istraživanja litijuma.
Narodna poslanica Stranke slobode i pravde iz Niša Jelena Milošević uputila je javno pitanje Ministarstvu ko i šta kopa u Nišavskom okrugu, a oni su joj odgovorili da nikakvog „kopanja“ nema i da to što neko istražuje ne znači da će do „kopanja“ doći.
Resorna ministarka Dubravka Đedović Handanović je u izjavi novinarima dodala da je „netačno da se mineral litijum istražuje u okolini Niša“, što je, kako je kazala, „jedna poslanica objavila“ i pozvala „poslanicu“ da „malo više povede računa kada govori o kopanju i kada koristi pežorativne izraze“.
Ipak, iz ministarstva su potvrdili da se u Nišavskom okrugu rade geološka istraživanja mineralnih sirovina bakra i zlata na tri polja, i to u opštinama Niška Banja, Ražanj i Svrljig.
U Nišu je protest protiv Rio Tinta i iskopavanja litijuma zakazan za 9. avgust.
Izvor: Južne vesti
Studenti biciklisti su stigli na glavni trg u Strazburu, gde ih je dočekao veliki broj građana
Građani protestuju jer žele da podsete na događaj 15. marta i da traže odgovor od nadležnih šta se te večeri desilo. Na protestu ispred RTS-a organizovano je potpisivanje peticije kojom prosvetni radnici i građani traže od Ministarstva da se obustave disciplinski postupci u Osnovnoj školi "Vožd Karađorđe" u Beogradu, Gimnaziji i stručnoj školi "Svetozar Miletić" u Srbobranu i Srednjoj školi "Stevan Mokranjac" u Požarevcu
Kako prenosi Istinomer, njihova novinarka je nakon napada prišla policajcu i obavestila ga šta se desilo. Na to joj je policajac odgovorio – „Čuvajte se i prema nama se odnose tako“
Budući ministar prosvete Dejan Vuk Stanković napustio je skupštinsku salu uz pomoć pripadnika obezbeđenja, a reagovala je i Hitna pomoć
Za studente koji biciklima stižu u Strazbur kako bi Evropu upoznali sa situacijom u Srbiji, Slobodni univerzitet u Kragujevcu napravio je performans: ljudi su od svojih tela sačinili bicikl u srcu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve