Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Profesor Miloš Ković, jedna od zvezda desničarskih jutjub-emisija, pohvalio je kako o Kosovu izveštavaju Nova S i N1, a RTS, „Politiku“ i Milomira Marića optužio za cenzuru
Istoričar Miloš Ković, jedan od osnivača „Pokreta za odbranu Kosova i Metohije“, kaže da se u Srbiji dešava bizarni obrt – mediji koji se izdaju za patriotske ćute o dešavanjima na Kosovu, dok neki drugi mediji o tome kritički izveštavaju.
Ković je, gostujući na Jutjub-kanalu Balkan Info, kritikovao odsustvo teme Kosova u javnom prostoru dok se zauzimaju preostale državne institucije na severu Kosova.
„Nema na RTS-u mesta za ovakav razgovor o Kosovu i Metohiji. Šta nam donosi napuštanje KiM, šta nam donosi zadržavanje i borba za KiM, sve rizike koje nose jedna i druga opcija, gde su rizici veći“, rekao je Ković.
On je optužio neke medije, uključujući i list „Politiku“, za neku vrstu cenzure.
„Može, ali pod određenim uslovima – ne dirajte Aleksandra Vučića, zna se pravilo. Ili će vas zvati u nišu koju vodi Milomir Marić i vi ćete da govorite, a on će da kontroliše. Ako kažete nešto, tu su makaze – jer emisija ne ide uživo. I uvek će biti njegova poslednja i taj njegov smisao za humor.“
„Tako su sprečeni svaka rasprava, razgovor i dijalog o KiM, najvažnijoj temi naše istorijske egzistencije“, dodao je Ković, profesor Filozofskog fakulteta i jedan od nacionalista čija gostovanja na jutjub-kanalima uvek privuku dosta pažnje.
Na N1 i Novoj S „bar nešto možete da kažete“
Ković se osvrnuo i na kablovske televizije Junajted grupe koje je nazvao „NATO-televizijama“, ali ih je ipak pohvalio:
„Oni još i pozovu. To su najčešće sačekuše u kojima vas sačekaju pa vas seku, ali to je bar kakav-takav razgovor. Dakle, moji ćirilični mediji me ne zovu, a latinični pozovu jednom u pet meseci u neki jutarnji program. Ali bar nešto tamo možete da kažete.“
Poslednjih dana, kaže Ković, primećuje da se o Kosovu više priča i na ove dve televizije. „Odjedanput briga za KiM. Do juče, ako je to postojalo, zalagali su se za nezavisnost. Sad se odjednom u ovim medijima tema litijuma vezuje za KiM.“
„To je dobro“, smatra Ković. „Vidim da tematizuju to što predsednik peče palačinke, a na Kosovu prelepljuju kosovske simbole preko srpskih. Ili kako žive Srbi na KiM, pa njihov reporter ode i razgovara sa ljudima na ulici. Dakle, tamo se nešto događa.“
Inače, Aleksandar Vučić poslednjih dana obilazi Loznicu i okolinu i „razgovara sa narodom“. Iz Beograda tako nema – ranije uobičajenih – uzavrelih reakcija i specijalnih obraćanja povodom dešavanja na severu Kosova.
Poslednji izleti u politiku
Miloš Ković je svojevremeno bio na čelu Političkog saveta Demokratske stranke Srbije, a kao „intelektualac“ je podržavao formiranje „Nacionalnog okupljanja“ Dveri i Zavetnika pred prošlogodišnje izbore.
Iz toga se povukao pošto nije skovana šira patriotska koalicija.
Jedan je od pokretača „Pokreta za odbranu Kosova i Metohije“. Bio je i svedok odbrane Ratka Mladića, a 2022. mu je zabranjen ulazak u Bosnu i Hercegovinu.
U višegodišnjem je sukobu sa nizom kolega na Filozofskom fakultetu koji su protiv njega pokretali i tužbe.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve