Cilj Memoranduma koji je 19. jula potpisan između Srbije i Evropske unije (EU) je – kao što je i navedeno u zvaničnom imenu tog dokumenta – razvijanje zajedničkog strateškog partnerstva o održivim sirovinama, lancima vrednosti baterija i električnim vozilima, uz istovremeno poboljšavanje integracije Srbije u jedinstveno tržište EU i dalje jačanje njenog ekonomskog, socijalnog i ekološkog približavanja EU, čvrsto zasnovano na poštovanju evropskih vrednosti i principa, a sve u skladu sa Novim planom rasta za Zapadni Balkan.
U Memorandumu piše da EU i Srbija u njemu vide mogućnost da se Srbija podrži u razvoju svojih domaćih i vertikalno integrisanih lanaca vrednosti baterija i električnih vozila u skladu sa pravilima i standardima EU.
Minimiziran uticaj na životnu sredinu
Navdeno je da Srbija i EU u Memorandumu vide mogućnost da se minimizira uticaj na životnu sredinu, uz težnju da budu primenjena visoka pravila i standardi EU, uključujući primenu najboljih dostupnih tehnika, obezbeđivanje koristi za lokalne zajednice i istovremeno sprečavanje prekograničnog zagađenja.
Memorandum bi mogao da pomogne i u usklađivanju politike i regulatornog okvira i da osigura da propisi ne stvaraju barijere održivom razvoju ili snabdevanju EU sirovinama ili električnim vozilima.
Istovremeno, EU i Srbija u Memorandumu vide mogućnost da se obezbedi primena međunarodno priznatih principa, smernica i najbolje prakse u pogledu visokih ekoloških, društvenih i standarda upravljanja u sirovinama i lancima vrednosti baterija.
Olakšana izgradnja kapaciteta
Navedeno je i da Memorandum može da pomogne da se identifikuju i primene relevantni finansijski i investicioni instrumenti za smanjenje rizika, da se obezbedi saradnja EU i Srbije na razvoju neophodnih veština za visokokvalitetne poslove, i da olakša izgradnju kapaciteta i kompetencija za razvoj održivih sirovina i baterija lanaca vrednosti.
Memorandum podseća da su Srbija i EU, na osnovu Pisma o namerama koje su potpisali u septembra 2023. godine u Njujorku, prepoznale zajedničku ambiciju da ojačaju i prošire svoju saradnju u oblasti kritičnih sirovina i lanca vrednosti električnih vozila, uključujući materijale, baterije, proizvodnju i reciklažu.
U Memorandumu je istaknuto da Srbija i EU žele da uspostave strateško partnerstvo, jer imaju zajedničku potrebu da se bore protiv klimatskih promena, i da su na redu zelena tranzicija i obezbeđivanje stabilnosti snabdevanja održivom energijom, materijalima i tehnologijama koje su ključne za očuvanje konkurentnosti njihovih ekonomija, uz minimiziranje uticaja na životnu sredinu i povećanu otpornost strateških ekosistema.
Održivo snabdevanje sirovinama
Istaknuto je da su EU i Srbija prepoznale da je obezbeđivanje održivog snabdevanja sirovinama, posebno kritičnim sirovim materijalima, od suštinskog značaja za promovisanje zelene i digitalne ekonomske tranzicije.
Uz podsećanje da su Zeleni dogovor EU i Zelena agenda za Zapadni Balkan identifikovali baterije kao ključnu revolucionarnu tehnologiju za prelazak na obnovljivu energiju, istaknuto je da će održivo proizvedene baterije biti ključ za dekarbonizaciju transportnog i energetskog sektora, smanjenje emisije ugljen-dioksida i stvaranje zelenog rasta i kvalitetnih poslova.
Ima i deo o ljudskim pravima
U Memorandumu je navedeno da se očekuje se da će se u narednoj deceniji globalna potražnja za baterijama povećati i do 20 puta zbog veće upotrebe električnih vozila i stacionarnog skladištenja energije.
Dogovoreno je da saradnja u tom pogledu, na obostranu korist, može da pruži mogućnost da se uspostavi sigurna, pristupačna i održiva nabavka baterija i električnih vozila.
Navedeno je i da će Srbija i EU sarađivati kako bi osigurale puno poštovanje ljudskih prava i primenu ekoloških, društvenih i upravljačkih standarda i održivu praksu.