Američki državni sekretar Entoni Blinken i katarska diplomatija, svako na svoj način, pokušavaju da obezbede preduslove za seriju manjih prekida vatre u Pojasu Gaze, uoči današanjeg govora lidera Hezbolaha Hasana Nasralaha.
Stanovnici Libana sa strepnjom očekuju poruke gospodara rata i mira, strahujući da bi rat sa Izraelom mogao biti poslednji čin propadanja svoje države.
Obraćanje lidera Hezbolaha sa strepnjom se čeka i u Izraelu. Građani su u strahu da bi moglo da dođe do proširenja rata i otvoranja severnog fronta ukoliko Hasan Nasralah objavi da će Hezbolah zajedno sa Hamasom krenuti i rat protiv njihove države.
„Svet koji dolazi je svet Palestine“, ispisano je iznad velikog ekrana na kojem će se, pojaviti lider Hezbolaha, po prvi put od 7. oktobra, kada su borci Hamasa upali u Izrael i pokrenuli talas nasilja koji je do sada odneo desetak hiljada života i Bliski istok doveo do ivice opšteg sukoba.
Kako piše RTS, stanovnici Libana, navodi bejrutski Nacional, izbegavaju da spekulišu kakvu će poruku Nasralah uputiti pristalicama, i radije prikupljaju zalihe hrane i vode, strahujući da će Hezbolah i Izrael ponovo odlučiti da sporove reše oružjem.
Analitičari su podeljeni oko toga da li će ekstremisti Hezbolaha u Libanu ući u sukob između Izraela i Hamasa osim ispaljivanja raketa preko izraelsko-libanske granice. Milicija koju podržava Iran predstavlja potencijalno veću opasnost za Izrael od Hamasa, ali ako bi Hezbolah ušao u rat, verovatno bi u njega uvukao i oslabljeni Liban.
Bendžamin Alison sa Univerziteta u Teksasu istakao je Hezbolahov „strašan arsenal precizno vođene municije, raketa i dronova“, za razliku od bilo čega što Hamas poseduje.
Libanska analitičarka Dania Koleilat Hatib rekla je za Glas Amerike da Hezbolah trenutno radi „planiranje u vanrednim situacijama“ i „kontroliše tempo“ raketnih napada na granici sa Izraelskim odbrambenim snagama.
Hatib, predsednica Istraživačkog centra za saradnju i izgradnju mira u Bejrutu, rekla je da će Hezbolah verovatno ući u rat sa Izraelom u samo jednom ili dva slučaja. Jedan od njih, rekla je ona, bio bi ako Izrael bude uspešan u eliminaciji Hamasa.
„Ako Hamas bude iskorenjen“, rekla je, „oni vrlo dobro znaju da će oni biti sledeći“.
Drugi slučaj, rekla je Katib, bio bi da Izrael bombarduje Liban.
„Ono što oni [Hezbolah] sada rade jeste da drže IDF zauzetim na severu. Držite obaveštajne službe zbunjene, a Izraelce uplašene. Za sada je to kao paravan za ometanje“, dodala je ona.
Rami Huri sa Američkog univerziteta u Bejrutu, govoreći za Arapski centar sa sedištem u Vašingtonu, rekao je da je Hezbolah „poštovan u Izraelu zbog njegovog otpora i prkosa“. On očekuje da će iranska glavna produžena ruka nastaviti sa pritiskom na severnoj granici Izraela.
„Hezbolah će nastaviti da maltretira Izraelce“, rekao je Huri. „Oni sve vreme testiraju odgovor Izraela, izraelsko raspoloženje, koliko su trupe dinamične ili su uplašene. Dakle, ovde napadaju malu stanicu, tamo pošalju dron, ovde napadaju vojnika. Oni pokušavaju da stvore psihološki teror i strah među Izraelcima radije nego da ih napadnu sa hiljadu raketa, što bi se moglo dogoditi ako uđu u rat“.
Pa ipak, rekao je Huri, on misli da je malo verovatno da će Hezbolah ući u borbu.
„Ne mislim da će ući u rat punih razmera“, rekao je on. „Mislim da nisu ni Iranci. Ali to nije isključeno, jer ako rat ide na dobro ili loše, oni bi se mogli pridružiti. Ali i dalje mislim da je to manje verovatno.“
B.G./RTS/Glas Amerike
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com