Kako je Visoki savet tužilaštva uspeo da osudi razne „neprimerene uticaje“ na tužioce, a da pritom zaobiđe Aleksandra Vučića
Visoki savet tužilaštva nema hrabrosti da osudi izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića kojima pritiska Tužilaštvo, kažu sagovornici novog „Vremena“ koje je u kioscima od četvrtka. Previše je tu oportunizma u igri.
Naime, od prošle sedmice je „zvanično“ – neprimeren uticaj na tužioce u Srbiji vrše „Informer“, narodni poslanici Dragan Đilas i Vladimir Đukanović, demonstranti koji su blokirali zgrade pravosudnih institucija u Novom Sadu, ali ne i Vučić.
Tako je utvrđeno na vanrednoj sednici Visokog saveta tužilaštva održanoj više od pola godine nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu.
Tkalac kao znalac
Na toj sednici, čiji snimak postoji na internetu, stvari su išle relativno glatko dok na red nisu došle izjave predsednika Srbije da će „lično goniti tužioce“ kojima zasmetaju traktori oko Pionirskog parka i da će svi tužioci koji „ne štite poredak i zakon“ biti smenjeni.
Uprkos žučnoj raspravi, o tome nije bilo glasanja. Tako je poverenik za samostalnost Milan Tkalac procenio da šef države na taj način “nije vršio neprimeren uticaj na tužioce”.
Tome se usprotivila predsednica Udruženja tužilaca Srbije Lidija Komlen Nikolić.
„Saopštenje je po našoj oceni preblago, a izbegavanje poverenika za samostalnost Milana Tkalca da izričito iznese stav kad su u pitanju izjave predsednika Republike profesionalno je neprihvatljivo“, navodi ona za „Vreme“.
Oportunisti u tužilaštvu
Jedan dobro upućeni izvor kaže da su tužioci pod uticajem glavnog javnog tužioca Višeg tužilaštva u Beogradu Nenada Stefanovića koga bije glas da je čovek režima.
„Većina sudija i tužilaca i dalje oportuno gleda na stvari i poput suncokreta se okreće ka izvoru moći. Nije spremna da istupi imenom i prezimenom“, kaže naš izvor.
„Znajući kako su postradali neki koji su se ranije javno pobunili, ljudi biraju liniju manjeg otpora. Ali to ne znači da ne dele stavove ujedinjene kritične manjine. Borba za pravnu državu i vladavinu prava u ovoj zemlji traje već dugo“, kaže ovaj sagovornik.
Upravo je Vučićeva izjava da će tužioci koji ne štite poredak i zakon biti promenjeni podigla najviše prašine. Zbog ove izjave je više od 500 sudija i tužilaca potpisalo protestno saopštenje.
Ali, izgleda da su neke njihove kolege tada sedele na ušima.
Ceo članak Tijane Stanić pročitajte u novom „Vremenu“ koje je na kioscima od ovog četvrtka (15. maj). Ili se pretplatite na digitalno izdanje.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Firma zeta Donalda Trampa Džareda Kušnera Afiniti partners negira da je imala ulogu u falsifikovanju dokumenta na osnovu kojeg je zgradi Generalštaba oduzet status kulturnog dobra. „Razmotrićemo ovu situaciju i odlučiti o narednim koracima“, piše u saopštenju kompanije
Profesorka sociologije Jovine gimnazije u Novom Sadu Marija Vasić koja je posle dva meseca pritvora stupila u štrajk glađu i žeđu prebačena je u bolnicu. Njen suprug i njena kuma za “Vreme” govore o Mariji, svojim brigama i kroz šta sve prolaze
Produženje pritvora novosadskim aktivistima izazvalo je novi talas blokada sudova. Iako je Žandarmerija prekinula blokadu suda u Nišu, protest u Novom Sadu i dalje traje. Najavljeni su i protesti u Beogradu i Kragujevcu
Nastava na Fakultetu organizacionih nauka i Ekonomskom fakultetu u Beogradu se, prema najavama, vraća 19. maja, ali onlajn i bez dogovora sa studentima u blokadi. Da li se bitka za fakultete seli na front između studenata i profesora
Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno
Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža
Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!