
Pad nadstrešnice
150 dana tuge i bola: Skup novosadske opozicije na železničkoj stanici
U utorak, 1. aprila, navršava se pet meseci od pada nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu. Novosadska opozicija poziva na skup
„Moja majka je po prvi put posle pet godina pokušala da me poseti u Nemačkoj nakon vizne liberalizacije za kosovske pasoše, ali je režim u Beogradu i ovog puta Srbima sa Kosova postavio novu rampu“
„Zvanični Beograd nastavlja da diskriminiše Srbe sa Kosova“, piše za KoSSev Ivana Vukašinović Jovanović rodom iz Leposavića koja živi u Nemačkoj.
„Osim što im je uskraćena mogućnost da izvade standardne srpske pasoše za koje važi vizna liberalizacija“, nastavlja, „ova vlast im onemogućuje da preko Srbije u Evropsku uniju dođu sa kosovskim pasošima, sa kojima je od januara meseca moguće ući u Šengen zonu bez vađenja vize“.
Ivana Vukašinović Jovanović tvrdi da je turističkim agencijama iz Srbije usmenim putem zabranjeno da putnike srpske nacionalnosti koji imaju kosovske pasoše prevoze u zemlje Evropske unije.
Srbi sa Kosova i Metohije su od 2009. godine, kada je Srbija dobila viznu liberalizaciju, ostali uskraćeni, njima se od tada izdaju posebni pasoši Koordinacione uprave za koje bezvizni režim sa EU ne važi.
Kad Srbija diskriminiše Srbe
A „usled datih okolnosti, kao i nastavka života na Kosovu, Srbi sa Kosova i Metohije prinuđeni su da koriste kosovska dokumenta. Pogotovu sada kada je Kosovu dodeljena vizna liberalizacija, odnosno nakon što su nosioci pasoša Koordinacione uprave ostali jedini Evropljani kojima je uskraćeno pravo na bezvizno putovanje u zemlje Šengena“, piše Ivana Vukašinović Jovanović.
U kojoj meri su Srbi obespravljeni i u kojoj meri je njihov život težak, pokazuje i ono što se dogodilo njenoj majci Dragani Vukašinović, državljanki Srbije sa prebivalištem na KiM.
Ona je planirala dolazak u Nemačku da prvi put posle pet godina poseti ćerku i unuke. Zbog statusa pasoša koji izdaje srpska Koordinaciona uprava ona je izvadila i kosovski pasoš za koji joj ne treba nemačka viza. Međutim, kada je preko jedne agencije iz obližnjeg Novog Pazara htela da rezerviše kartu, rečeno joj je da oni „imaju zabranu da to učine“.
Ivana Vukašinović Jovanović je razgovorala sa direktorom agencije Garo Reisen i vozačima ove i agencije Pejić Tours, obe su iz Novog Pazara. Direktno joj je potvrđeno da „imaju usmenu naredbu da ne smeju da prevoze ni Albance, niti Srbe koji putuju sa kosovskim pasošem“.
Zaključuje da to ne samo da je diskriminacija lica albanske nacionalnosti, već i Srba koji žive na KiM, što je nju posebno šokiralo, tim pre što oni nemaju pravo na srpski pasoš.
A Albanci bez problema putuju kroz Srbiju do zemalja Evropske unije, koristeći usluge svojih, kosovskih, autoprevoznika.
U utorak, 1. aprila, navršava se pet meseci od pada nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu. Novosadska opozicija poziva na skup
Poslanici dela opozicije saopštili su da neće ići na konsultacije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o novoj Vladi
Korupcija je glavni problem Srbije, smatra 22 odsto građana, dok su niska primanja ili siromaštvo najveći problem za 10 odsto građana, pokazalo je istraživanje čije je rezultate predstavila organizacija Transparentnost Srbija
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da MUP još nije dostavio izveštaj o napadu i povređivanju policajca Lazara Baćića na protestu ispred Radio-televizije Srbije 10. marta 2025. godine
Osumnjičenima za pad nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu produžen je pritvor
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve