Na severu Kosova je vidljivo prisustvo američkih i poljskih jedinica, objavio je portal KoSSev. Na upit Kosseva o tome, Kancelarije za informisanje KFOR-a (Kosovo Force) je odgovorila da je Regionalna komanda Istok povećala prisustvo vojnika u blizini prelaza Jarinje i Brnjak.
Uspostavljeno je i nekoliko kontrolnih punktova kod saobraćajnica i poveća broj patrola zajedno sa karabinjerima MSU-a (Multinational Specialized Unit) i EULEKS-a (European Union Rule of Law Mission in Kosovo) u cilju povećanja svesti „o trenutnoj situaciji“.
Mandat misije KFOR-a, koju predvodi NATO, zasnovan je na Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz 1999. godine. Mandat se sastoji, kako je precizirano, u obezbeđivanju sigurnog i bezbednog okruženja i slobode kretanja za sve ljude na Kosovu.
„Ove mere su preduzete kako bi se omogućilo KFOR-a da može brzo da reaguje na sve bezbednosne izazove. KFOR poziva sve da izbegavaju jednostrane akcije i uzdrže se od nasilja. Želimo da svima bude jasno da je KFOR spreman da interveniše ako je potrebno da bi se očuvalo bezbedno okruženje i sloboda kretanja!“, te KFOR zato „održava vidljivo i agilno prisustvo na terenu“, navedeno je u saopštenju Kancelarije za informisanje.
Na Kosovu je trenutno stacionirano nešto više od 3.700 vojnika KFOR-a, ali se po potrebi broj može povećati, izjavio je ranije ove nedelje generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.
Na sastanku sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem u Briselu 17. avgusta Stoltenberg je rekao da će NATO nastaviti pomno da prati situaciju na Kosovu, da će KFOR poštovati mandat koji su mu poverile Ujedinjene nacije, da će biti neutralan i da će delovati ukoliko stabilnost bude bila ugrožena.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com