Dragan L. uspeo je da nađe kupca za stan posle pet meseci čekanja. Kako kaže, stan je prodao prvom koji je dao konkretnu ponudu.
„Stan sam oglasio u junu. Bilo je onih koji su došli da ga pogledaju, ali prvi kupac koji je ponudio konkretnu cifru i to manju od one koju sam tražio za stan pojavo se tek u novembru. Bio sam u dilemi šta da radim. Da li još čekati ili ipak malo spustiti cenu? Na kraju sam je spustio za nekih pet odsto. Više nisam mogao da čekam i nisam hteo da rizikujem da ponovo čekam pravog kupca“, kaže u razgovoru za portal „Vremena“ Dragan, do skoro vlasnik stana od 72 kvadrata u Zemunu.
Da li je Draganov potez izuzetak ili će postati pravilo? Upućeni kažu da bi moglo da se očekuje neko blago spuštanje cena, ali da se drastičan pad cena u skorije vreme neće desiti.
U glavnom gradu Srbije zabeležen je pad u prometu nekretnina. Mnogi građani koji treba da reše stambeno pitanje nadali su se da će taj pad u prometu dovesti i do pada cena kvadrata. Međutim, to se nije desilo.
To što nije došlo do pada cena nekretnina usled pada u prometu, procenitelj za nekretnine Milić Đoković objašnjava time da je samo 10 odsto kupaca iz kredita, odnosno da samo 10 odsto mora da kupi nekretninu, odnosno mora da proda.
„Ako ja kao prodavac prvi spustim cenu, ja posle toga treba da kupim nešto, ne mogu da kupim zato što tamo moj prodavac nije spustio cenu. Onda dolazimo do tog začaranog kruga, natezanja, ko će prvi da popusti. Nikome nije nužda, samo za tih 10 odsto je nužda da kupe ili prodaju i zbog toga nema tog drastičnog pada, odnosno nekog smanjenja cena. Često savetujem ljudima da je bolje sad spustiti cenu malo, nego nekad možda mnogo“, rekao je Đoković za Euronews Srbija.
On smatra da bi neko blago spuštanje cena bilo vrlo korektno i za očekivati, ali da se drastičan pad cena u skorije vreme, ako ne bude baš velikih lomova, neće desiti.
Pad u prometu nekretnina u Beogradu procenitelj za nekretnine Milić Đoković objašnjava skokom euribora koji je na svom istorijskom maksimumu.
„To se pre svega pokazuje kroz smanjeni obrt i novca i kroz smanjeni broj prometa putem kredita, to je kod stanova između 7 i 8 odsto a u globalu je oko 15 odsto, to je drastičan pad“, kaže Đoković za Euronews Srbija.
On kaže da ozbiljni ekonomisti kažu da je euribor dostigao svoj maksimum, da će određeno vreme biti u stagnaciji i da se u 2025. i 2026. očekuje njegov pad.
Na pitanje kada bi mogao da se očekuje pad cena nekretnina, on kaže da svetska kriza utiče i na tržište u Srbiji i da su se pojavili kupci iz područja sukoba Izraela i Hamasa.
On je podsetio da su, kada je došlo do smirivanja tržišta, došli kupci iz Ukrajine i Rusije.
„Uvek je nešto, uvek se nešto pomeri. Srbija je na putu za sve, i mesto gde se rado živi i kupuje“, naveo je on.
Kako je saopštio Republički geodetski zavod, u avgustu, septembru i okrobru potpisano je ukupno 29.248 kupoprodajnih ugovora, a samo 6,6 odsto svih nepokretnosti plaćeno je iz kredita.
Ovaj broj potpisanih ugovora je za 15,9 odsto manje nego u istom periodu 2022.
Ukupna količina novca korišćena za kupovinu nekretnina u ovom kvartalu iznosila je 1,5 milijarde evra, što je za 10 odsto manje u odnosu na isti kvartal 2022. godine.
U Beogradu je u trećem kvartalu za nepokretnosti izdvojeno 715,5 miliona evra, od čega 456 miliona za stanove, a potpisano je 6.316 kuporodajnih ugovora.
B.G./Euronews Srbija
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com