Novo „Vreme“
Da li Srbija ide ka generalnom štrajku?
Već postoje pozivi da cela Srbija stane, ali se vodeći sindikati za sada na to nisu odvažili
Bivši predsednik opštine Stari grad i nosilac liste „Čuvari Starog grada“ Marko Bastać odlučujući je faktor formiranja vlasti u ovoj beogradskoj opštini. Ipak, još uvek nije izvesno da li će se Bastać prikloniti vlasti ili opoziciji. Ko je Marko Bastać i kako je tekla njegova dosadašnja politička karijera
Jedina beogradska opština u kojoj je koalicija „Biramo“ osvojila više glasova od Srpske napredne stranke je Stari grad, ali još uvek nije poznato ko će formirati vlast u ovoj gradskoj opštini. Tas na vagi ovog puta biće Marko Bastać, nosilac liste „Čuvari Starog grada“, a još uvek je neizvesno kojoj će se strani bivši predsednik ove beogradske opštine prikloniti.
Na Starom gradu je koalicija „Biram Stari grad“ osvojila 23 mandata, lista „Aleksandar Vučić – Stari grad sutra“ dobila je 21 odborničko mesto, dok je lista „Čuvari Starog grada – Marko Bastać“ osvojila 10 mandata. Liste Dejana Žujovića i Narodne stranke su osvojile po jedan mandat. Za formiranje vlasti je potrebno 29 odbornika, tako da su „ključevi“ Starog grada kod Marka Bastaća.
Kopredsednik stranke Zeleno-levi front Radomir Lazović smatra da će vlast na Starom gradu formirati opozicija, jer su Bastaćevi glasači, po njegovom mišljenju, opoziciono orijentisani.
„Mislim da ljudi koji su glasali za Marka Bastaća nisu glasali da vlast SNS ostane u ovoj opštini i mislim da bi trebalo da formiramo većinu i da to bude jedna dobra vest u moru loših“, rekao je Lazović u Dnevniku Nove. Razgovori oko formiranja vlasti zakazani su za četvrtak, a Lazović kaže da će se krenuti od toga koliko je ko osvojio glasova na nedavnim lokalnim izborima u toj opštini.
„Ne radi se o funkcijama koje će neko zauzimati ili ne, koliko je ko glasova osvojio na izborima odatle ćemo krenuti u razgovorima. Nema potrebe da se tu govori od davanju ili ne… Nema dvojbe da su Bastaćevi glasači opoziciono nastrojeni“, odgovorio je Lazović na pitanje da li su spremni da Bastaću daju mesto predsednika ove opštine imajući u vidu da je ranije već obavljao tu funkciju.
„Kad smo imali razgovor kada su otpočeli pregovori, on (Bastać) je rekao da ima želju da sa nama formira vlast“, dodao je on.
Lazović je za Danas objasnio da je Marko Bastać tražio da se pregovori sa opozicijom finaliziraju kada bude okončan izborni proces, rokovi za žalbe i zvanični rezultati.
Ipak, upitan o utisku o tome da Marko Bastać ipak pregovara sa Srpskom naprednom strankom o formiranju vlasti, Radomir Lazović kaže da je „pravo svakoga da pregovara i razgovara sa kim želi“.
Ko je Marko Bastać
Nosilac liste „Čuvari Starog grada“ se nakon četiri godine pauze vratio na političku scenu – i to kao prelomni faktor u odlučivanju sudbine ove opštine u naredne četiri godine.
Marko Bastać je bio predsednik opštine Stari grad od 2016. do 2020. Na izborima u aprilu 2016. bio je nosilac liste Demokratske stranke „Čuvari Starog grada“. Tada je DS osvojila najveći broj mandata.
Bastać je ponikao upravo iz Demokratske stranke. Bio je predsednik Kluba Demokratske omladine Stari grad u dva mandata, od 2006. do 2011. godine. Od 2007. do 2011. godine obavljao je funkciju predsednika Izvršnog odbora Opštinskog odbora Demokratske stranke Stari grad, a 2011. godine je izabran za predsednika Opštinskog odbora, piše Insajder.
Široj javnosti postao je poznat posle izbora 2016. kada je obelodanjeno da su na listi Demokratske stranke u Opštini Stari grad, čiji je nosilac bio, bili njegova supruga, njena sestra, njegova sestra i njen suprug, jedan rođak i majka njegovog kuma. Ubrzo je došlo i do raskola sa DS-om koji je pokrenuo postupak protiv njega uz tvrdnje da je izdavao stranačke menice bez pokrića.
U decembru iste godine, Bastać napušta DS uz ocenu da se više bave sobom i da nemaju platformu za borbu protiv Srpske napredne stranke.
Kratak period u SSP-u
Dve godine kasnije, 2018. je sa svojom grupom građana „Šta radite bre – Marko Bastać“ izašao na beogradske izbore. On je tom prilikom potpisao izjavu da ni pod kojim uslovima posle izbora neće sarađivati sa SNS i da će se pridržavati svoje liste. Za sada nije jasno da li ostaje pri istom stavu i šest godina kasnije.
Bastać je tada ozvaničio saradnju sa nekadašnjim liderom demokrata Draganom Đilasom, koji je Stranku slobode i pravde osnovao baš u prostorijama Opštine Stari grad u aprilu 2019. Bastać je odmah dobio poziciju potpredsednika SSP-a, u kom se nije dugo zadržao – tek nešto više od godinu dana.
SSP je u junu naredne godine saopštila da je opštinski odbor SSP u opštini Stari grad raspušten, a Bastać smenjen sa mesta predsednika beogradske organizacije stranke. Razlog, kako je navedeno, leži u tome što su pojedini članovi, suprotno odlukama stranke o bojkotu izbora 2020. na svim nivoima, bili uključeni u izborne radnje koje su rezultovale predajom liste „Čuvamo Stari grad – Ujedinjena opozicija”.
U kratkom periodu dok je bio u SSP-u, Bastać je često bio na meti izveštavanja tabloida. Ubrzo nakon što je postao potpredsednik ove stranke, Bastać je od strane svog kuma i bivšeg saradnika, Lazara Lešnjaka optužen da ga je mučio i terao na koruptivne radnje. Usledila je lavina napada, članova i zvaničnika SNS-a. Bastać je negirao optužbe.
Već postoje pozivi da cela Srbija stane, ali se vodeći sindikati za sada na to nisu odvažili
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović smatra da je slučaj bivše državne sekretarke MUP-a od početka vođen tako da izbegne ozbiljne optužbe, a da dokazi o umešanosti Dijane Hrkalović u kriminalne aktivnosti nisu nikada postali deo zvanične optužnice
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
Bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović osuđena je u Specijalnom sudu u Beogradu zbog trgovine uticajem. Sud je utvrdio da je zloupotrebila svoju funkciju kako bi uticala na policijske zvaničnike, ometala istrage i kršila zakon
Sindikati Republičkog geodetskog zavoda najavili su protest za 27. Januar zbog „represije uprave“ prema njihovom članstvu. Ubrzo se oglasilo rukovodstvo RGZ-a i negiralo te tvrdnje
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve