
Zvučni top
CRTA odgovorila Vučiću: Više verujemo svojim očima i ušima
Ne damo da nas prave ludim na srpskom, ruskom ili bilo kojem trećem jeziku. navela je CRTA u vezi sa izveštajem ruskog FSB koji osporava upotrebu zvučnog topa
Kineska javnost je podeljena u vezi sa događajima u Ukrajini: jedni podržavaju Ukrajinu i osuđuju Vladimira Putina zbog agresije, drugi imaju razumevajna za politiku Moskve i optužuje SAD zbog širenje svog uticaja prema istoku. Partijski i državni vrh još nije doneo odluku kakvu će poziciju zauzeti u sukobu Rusije i Zapada
Prema procenama medijske kuće “Diplomat” koja se bavi pitanjima Azijsko-pacifičkog regiona i izlazi u Tokiju, kineska pomoć ne može značajno da popuni rupu u trgovinskom balansu koju su zapadne zemlje otvorile u Rusiji, iako se sankcije za sada ne odnose na rusku naftu, gas i žitarice – glavne ruske izvozne artikle. Nafta i dalje ide prema Evropi preko Ukrajine, a naftovod “Družba” (prijateljstvo), izgrađen još šezdesetih godina prošlog veka, čuvaju i ruske oružane snage.
Dugoročno posmatrano, ako bi Kina ekonomski snažnije podržala Rusiju, agresija na Ukrajinu vodila bi ne samo daljem međusobnom zbližabanju i jačajne uzajamnih veza između zapadnih zemalja, već i između Moskve i Pekinga.
“Diplomat” skreće pažnju da je kineska javnost podeljena u vezi sa događajima u Ukrajini. Jedan deo podržava Ukrajinu i osuđuje Vladimira Putina zbog agresije, a drugi deo ima razumevajna za politiku Moskve i optužuje SAD zbog širenje svog uticaja prema istoku.
Partijski vrh Kine dao je direktive medijima da ne izlaze iz okvira zvanične političke linije – treba da se zalažu za suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine, ali da ne napadaju Putina lično. I dok se informativni mediji toga uglavnom pridržavaju, među kineskim naučnicima koji se bave Rusijom ima mnogo slobodnijih razmišljanja.
Uspostavljanje postsovjetske imperije
Jedan od vodećih kineskih eksperata za Rusiju, professor uglednog Univerziteta Fudan u Šangaju Feng Juđun ocenjuje da se Rusija sada nalazi na istorijskoj prekretnici. Ona teži da ponovo uspostavi svoju imperiju na čitavom post-sovjetskom prostranstvu.
Šanse da se to postigne nisu naročite, a prema Fengu glavni razlog su “prevelike velikodržavne ambicije i premalo realne snage”. Ipak, Rusija je uspela da vrati Belorusiju pod svoj uticaj, a posle kazahstanskih događaja i Uzbekistan, Kirgizija i Tadžikistan počeli su više da se oslanjaju na Rusiju kada je reć o bezbednosti, posebno nakon povlačenja Amerikanaca iz Avganistana. Da li je na vidiku nova Ruska imperija? To izazova veliko nespokojstvo.
Intervju o svojim neortodoksnim stavovima Feng je dao ruskom stručnjaku za Kinu Jevgeniju Verlinu koji je prvo skrenuo pažnju na status analitičara u Kini čija mišljenja i ocene idu do najviših kineskih rukovodilaca, uključujući Si Đinpinga. Feng je do nedavno bio šef akademskog istraživačkog instituta angažovanog za potrebe bezbednosnih strukura, a sada radi u timu čiji je glavni sponzor ministarstvo inostranih poslova.
Mišljenja analitičara upućuju se kineskom vrhu bez potpisa autora, kako bi se njihovi stavovi i položaj zaštitili od mogučih uticaja političkih struktura. Takvi istraživački tink-tank instituti postoje na raznim nivoima, najčešće pri univerzitetima. Oni omogučuju da kineski politički vrh bude upoznat sa različitim ocenama, stavovima i predlozima.
Zašto bi Kina podržala Rusiju
Prema mišljenju profesrora Fenga, ekonomske sankcije koje su Rusiji uvedene 2014. godine, nakon aneksije Krima, bile su blaže u odnosu na sadašnje. Pa ipak se ruska ekonomija od tada smanjila za 6 odsto. To je bio ozbiljan udarac, ali sadašnje sankcije su mnogo ozbiljnije. Zavisnost Rusije od Kine na ekonomskom planu nesumnjivo će porasti.
Na pitanje da li Rusija uz podršku Istoka može da izdrži pritisak sankcija, kineski naučnik u odgovoru sam postavlja pitanje: a zašto podržati? Ne radi se o podržavanju ili nepodržavanju. U situaciji kada je pod sankcijama, Rusija će biti ne samo tehnički i politički izolovana od Evrope, Amerike i Japana, već u određenoj meri i od čitave svetske privrede. U takvim okolnostima trgovinska saradnja sa Kinom, Indijom, Iranom i drugim zemljama takođe će biti značajno ograničena. Te zemlje razmišljaju i o vlastitim sankcijama koje im mogu biti nametnute.
Najveći preokret od Hladnog rata
Ekonomske sankcije Zapada neće direktno uticati na obustavljanje ruske primene sile, ali će oslabiti privredu Rusije i njenu opštu nacionalnu moć. Cilj SAD i Evrope je da prisili Rusiju da promeni ponašanje u spoljnoj politici, da je oslabi iznutra i da je onemogući da širi svoj uticaj.
Drugim rečima, sankcije neće neposredno zaustaviti rusku vojnu akciju, ali dugoročno posledice mogu biti prilično ozbiljne. Feng smatra da vojna akcija Rusije u Ukrajini predstavlja najveći preokret u međunarodnim odnosima posle okončanja hladnog rata. Sa istorijske tačke gledišta, nesrazmerne velikodržavne ambicije i deficit realne snage je ključni faktor koji opredeljuje put sadašnje Rusije, ocenjujue profesor Feng.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Ne damo da nas prave ludim na srpskom, ruskom ili bilo kojem trećem jeziku. navela je CRTA u vezi sa izveštajem ruskog FSB koji osporava upotrebu zvučnog topa
"Svi, kada naiđe šef, neka viču 'Aco, Srbine', svi kao jedan”, rečeno je okupljenima ispred Skupštine koji klikću ministrima nove Vlade, a opoziciji viču "ustaše, ustaše". Ljudi na uglu Kneza Miloša i Bulevara kralja Aleksandra zvižde
„15. marta bilo je sve pripremljeno za konačno sporovođenje obojene revolucije“, rekao je je Vučić. A ruski FSB je kategorički zaključio da nije bilo upotrebe nikakvog zvučnog oružja
Iako je veliki aprilski mraz bio najavljivan, niko od poljoprivrednika nije bio spreman na temperaturu od osam stepeni ispod nule. Koštano voće poput kajsije najviše je pogođeno mrazom. „Voća neće biti ove godine”, kaže za „Vreme” poljoprivrednik Dragan Kleut
Pošto su studenti-biciklisti stigli do Strazbura, njihove kolege odlučile su da pešice trknu do Brisela. U trkačkoj opremi njih šesnaestoro upustiće se u šesnaestodnevni štafetni ultramaraton Evropom
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve