Kina je u drugom kvartalu ove godine smanjila zaostatak za Japanom na oko 70.000 automobila mesečno, dok je u istom periodu prošle godine zaostajala više od 170.000.
Kina je takođe zabeležila porast izvoza u Rusiju od početka rata u Ukrajini, pošto su zapadne zemlje uvele trgovinske sankcije Moskvi.
Prošle godine, kineski proizvođači automobila – uključujući Geeli, Cheri i Great Vall – videli su da je njihov tržišni udeo u Rusiji skočio nakon što su rivali, uključujući Folksvagen i Tojotu, napustili zemlju nakon invazije na Ukrajinu.
Kina je prošle godine pretekla Nemačku i postala drugi najveći svetski izvoznik automobila.
„Kina je izazvala vrtoglavicu kroz pandemiju dok je prolazila pored Južne Koreje 2021. i Nemačke 2022. godine, čineći je drugim najvećim izvoznikom automobila“, navodi se u izveštaju čuvene agencija za kreditni rejting.
Ekonomisti „Mudisa” rastući izvoz automobila iz Kine pripisuju većoj potražnji za električnim vozilima, napominjući da se prodaja u toj zemlji udvostručila u odnosu na prethodnu godinu u prvoj polovini 2023. godine.
Prodaja električnih vozila porasla za više od 10 miliona
Porast potražnje za električnim vozilima doveo je ukupan izvoz automobila iz Kine iznad nivoa pre pandemije koronavirusa.
Ako nastavi ovim tempom, Kina će do godine da pretekne Japan koji je na vrhu globalne liste izvoznika automobila od 2019. godine.
Kina proizvodi više od polovine svetskih zaliha litijum-jonskih baterija i ovoj zemlje se nalazi više od polovine globalnog kapaciteta za preradu litijuma. Ova dva značajna faktora svakako kineskim proizvođačima daju prednost nad ostalim konkurentima u svetu, navodi „Mudis” čiji ekonomisti ističu da je „brzina kojom je Kina prihvatila nove tehnologije u automobilskoj industriji je bez premca”.
Prodaja električnih vozila, prema podacima Međunarodne agencije za energiju, porasla je za više od 10 miliona, a Kina čini oko 60 odsto tržišta.
U Srbiji registrovano samo 500 električnih vozila
U Srbiji je registrovano samo oko 500 električnih vozila, a država je za njihovu nabavku opredelila dva miliona evra subvencija.
Direktor Centra za električna i hibridna vozila Miloš Petrović objasnio je za N1 da je jedan od razloga što električnih automobila nema više u Srbiji taj što su oni za oko 30 do 40 odsto skuplji od konvencionalnih automobila.
Prema rečima Petrovića, električni automobili su skuplji i zbog baterije koju koriste.
On je podsetio da je država pre nekoliko godina pokrenula subvencije na električna i hibridna vozila koja su išle do 5.000 evra.
Međutim, Petrović ukazuje i na jedan problem kada su ovi automobili u pitanju, a to je što u Srbiji nije definisana regulativa za prodaju električne energije koju koriste električna vozila.
Prema njegovim rečima, u novoj zakonskoj regulativi postoji odredba da će sve novoizgrađene benzinske pumpe, kao i sve zgrade koje poseduju garaže u budućnosti morati da imaju električne punjače.
Z.S./BBC/Biznis.rs
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com