Odbrana mosta
Završena blokada u Beogradu na vodi – maskirani mladići pretili okupljenima
Aktivisti Inicijative „Most ostaje" blokirali su saobraćaj u Beogradu na vodi. Blokada je završena je u 19:30h, a saobraćaj je uspostavljen u tom delu grada
Nakon eksplozije na kanalu Ibar-Lepenac, KFOR je rasporedio svoje jedinice u Zubinom Potoku. Istovremeno, zahtev Prištine za slanje KBS-a u to područje nije odobren, čime su naglašene granice njihove aktivnosti na severu
Misija KFOR potvrdila je da je Priština zatražila ovlašćenje da se omogući KBS da ode na sever, odnosno za „potencijalno“ raspoređivanje u „pogođenom području“, nakon eksplozije u kojoj je oštećen kanal Ibar-Lepenac. Ovaj zahtev je, međutim, odbijen, naveli su u odgovoru za KoSSev.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, u vanrednom obraćanju kazao je da je Kurti odmah nakon eksplozije zatražio od KFOR-a da se omogući KBS-u da ode na Sever, ali i da je KFOR to odbio.
Kosovski premijer je zapravo još od petka u više navrata pominjao KBS, a nakon što je tog istog dana, kasno u noć, na zasedanju Saveta Kosova za bezbednost, kao jedna od mera odlučeno da se pripadnici KBS i KP angažuju na zaštiti „kritične infrastrukture“.
Nakon što je juče obišao selo Donje Varage, Kurti je posetio i statičke punktove i vojne patrole u regionu Obilića i Vučitrna.
On je potom potvrdio da je, usled novonastale situacije, „KBS angažovan da podrži civilne vlasti kroz zadatke patrola i osmatranja kritičnih infrastrukturnih tačaka na različitim lokacijama na Kosovu“.
Kurti, međutim, nije konkretno pominjao odlazak KBS na Sever, za šta je, u skladu sa sporazumom, odnosno obavezom koju je Priština preuzela 2013. godine, potrebna je saglasnost KFOR-a.
Kurti: Razlog je Milan Radoičić
Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti pozvao je međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na Srbiju da izruči Milana Radoičića kosovskim vlastima, rekavši da je srpski političar i biznismen „suštinski razlog“ za napade koji su se dogodili i koji će se možda desiti u budućnosti na Kosovu.
Govoreći na konferenciji za novinare u nedelju u Prištini nakon napada na kanal Ibar-Lepenci na severu Kosova prije dva dana, Kurti je naglasio da odbijanje Srbije da izruči Radojičića predstavlja glavni izazov u rešavanju trenutne situacije.
Kosovske vlasti su izdale nalog za hapšenje i podigle optužnicu protiv Radoičića, bivšeg potpredsjednika Srpske liste, stranke Srba na Kosovu, koji je preuzeo odgovornost za smrtonosni napad na Kosovsku policiju u Banjskoj, u septembru 2023. godine.
Kurti je rekao da, da Radojičić nije bio oslobođen u Srbiji, „šanse za realizaciju svih ovih napada koji su se dogodili, kao i budućih napada koje oni planiraju, bile bi drastično smanjene“.
„Tražimo od međunarodnih faktora da izvrše pritisak na Beograd da glavnog zločinca Radoičića preda institucijama Kosova. Ako Srbija sumnja da Radoičić ne bi imao pravično suđenje na Kosovu, imamo EULEX, on prati sve slučajeve na Kosovu. Zato ga treba izručiti Kosovu“, rekao je on.
Izvor: KoSSev
Aktivisti Inicijative „Most ostaje" blokirali su saobraćaj u Beogradu na vodi. Blokada je završena je u 19:30h, a saobraćaj je uspostavljen u tom delu grada
Kao glavne razloge za odbacivanje, zemlje članice su ukazale na neusklađenost Srbije sa spoljnom politikom EU i sankcijama prema Rusiji, nejasno geopolitičko opredeljenje Beograda, probleme u vladavini prava, kao i odnosima sa Prištinom
Neformalna grupa studenata je odlučila da prekine tišinu i tačno u 11.52 blokira zgradu Univerziteta u Nišu na šest sati. Time su iskazali podršku kolegama koje trenutno blokiraju druge fakultete u Beogradu i Novom Sadu i poručili da „jug ne ćuti”
Jedan za drugim studenti blokiraju rad fakulteta. Profesor na FPN i narodni poslanik ZLF Đorđe Pavićević za „Vreme” kaže da je dobro što su studenti našli način da izraze svoje nezadovoljstvo i da većina profesora podržava njihove zahteve
Profesor Čedomir Antić kaže da blokade na Filozofskom fakultetu u Beogradu vode anarhisti bez podrške većine studenata. Za „Vreme“ odgovara na opaske da je on jedini „štrajkbreher“ među profesorima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve