
Predsednik Srbije
Na putu ka Moskvi: Vučićev avion sleteo u prestonicu Rusije
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Nakon burnog izbornog dana slave se pobede i vlasti i opozicije. Velike ili male. Ali, deluje da prvo opozicija mora da istera međusobice oko bojkota ili izlaska na izbore, pre nego što se eventualno opet ukrupni
Dan posle izbora, deo opozicije koja nije izašla nije izašla na izbore opravdava svoju odluku, ukazujući na malverzacije koje su izvedene u nedelju.
Drugi deo opozicije, koji se upustio u prljavu borbu, tvrdi da bi rezultati bili bolji da nije bilo bojkotaša.
Politički analitičar Boško Jakšić kaže za „Vreme” da bi bilo racionalno da se ne nastave deobe jer njihov rezultat je poguban.
„Videlo se to i po izlaznosti i po gubitku onoga što je moglo da se dobije”, kaže Jakšić.
Iako bi to bilo racionalno, kaže, nije siguran da će to sada tako biti.
„Već kreću međusobne optužbe. Tako da mislim da će se jednoćelijska deoba opozicije nastaviti i da će to imati ovoga puta dugoročne efekte, jer izaziva dodatnu apatiju birača”, kaže Jakišić.
Otrovne strelice
Radomir Lazović iz Zeleno-levog fronta ispred koalicije „Biramo borbu“ rekao je ranije za „Vreme” da nije zadovoljan izlaznošću, mada ona jeste u domenu lokalnih izbora.
„Bojkot očigledno nije naišao na veliki odziv građana, ali je uradio nešto što nas je sve sprečilo da pobedimo, a to je da izlaznost nije bila onakva kakva je bila prošli put kada smo imali dobru izlaznost od 58 procenata. Mi smo se tome nadali, nismo zadovoljni ni sa rezultatom, ni sa izlaznošću“, rekao je Lazović.
Sa druge strane lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas kaže za N1 da ono što se juče desilo nisu bili izbori, da živimo u zarobljenoj zemlji gde se kupuju glasovi, kao i da se ne oseća odgovornim za rezultate koje je opozicija ostvarila.
Rezultate lokalnih izbora politikolog Duško Radosavljević ocenjuje kao win-win situaciju za sve učesnike na političkoj sceni.
„Zagovornici bojkota će sada reći ‘lepo smo vam rekli da ne vredi ići na ove izbore’. Oni koji su izašli na ove izbore mogu da kažu ‘da ste nam se i vi pridružili na izborima rezultati bi bili potpuno drugačiji’. Aleksandar Vučić može da kaže kako se sada dokazalo da su najjača politička snaga u Srbiji“, rekao je Radosavljević za Dojče vele.
Beograd kao centar sveta
Među opozicijom je bilo i pobednika. U Nišu je opozicija u teoriji nadjačala vlasti, premda možda jedan mandat Ruske stranke presudi da SNS ipak i dalje vlada gradom.
Međutim, umesto optimističnih planova i čestitki dr. Dragan Milić, najveće opoziciono iznenađenje izbora, rekao je za N1 da iz medija dolaze poruke da „treba da izvrše harikiri” jer opozicija u Beogradu nije pobedila.
„Pa znate šta, nije Beograd centar sveta, da svi sada treba da pocrkamo od muke zato što su izgubili u Beogradu. I to je ono što mislim da je osnovna i glavna greška, što se sve skoncentrisalo u Beograd i što se zaboravio ostatak Srbije. Dokaz da je to narod prepoznao mislim da jeste ova naša grupa. Kako god da mi tumačili rezultate, Niš od danas nije isti grad niti će ikada biti“, rekao je Milić.
Jakšić za „Vreme” kaže pak, da bi značajan deo opozicije trebalo da uči na primeru doktora Milića.
„Kada se pojavi čovek od integriteta koji nije ukaljan politikom onda može da ostvari rezultat. Da postoji neko elementarno džentlmenstvo, mogla bi i opozicija koja je izašla na izbore da čestita Vučiću. Znalo se unapred da će kradu, pa hajde neka bude bar malo pristojnog licemerstva”, kaže Jakšić.
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Vlasnica kluba sa Ibice tvrdi da je jedan srpski diplomata za samo jednu noć potrošio 155.000 evra na provod
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve