Građani Kraljeva našli su se u središtu borbe za svoja prava nakon što su prikupili više od 11.000 potpisa zahtevajući referendum o budućnosti lokalne Apotekarske ustanove. Umesto očekivanog ulaska u proceduru za održavanje referenduma, naišli su na niz prepreka od strane lokalne vlasti
U Kraljevu su krajem septembra radnici Apotekarske ustanove uz podršku lokalne opozicije i nevladinih organizacija predali oko 11.000 potpisa građana sa zahtevom da Skupština grada raspiše referendum na kojem bi se Kraljevčani izjasnili o statusu tamošnje apotekarske ustanove, nakon odluke da se deo imovine iznajmi privatnicima.
Za podnošenje zahteva za održavanje lokalnog referenduma bili su potrebni potpisi najmanje 9.897 birača sa teritorije grada Kraljeva.
I umesto da se uđe u proceduru za održavanje referenduma – počinju problemi.
Kako objašnjava za „Vreme“ aktivista Lokalnog fronta iz Kraljeva, Predrag Voštinić, vlast je na najgrublji način pogazila pravo i pokušava da poništi volju velikog broja građana Kraljeva.
„Osnovni model ustavom garantovanog izražavanja volje su narodna inicijativa, referendum i slobodni izbori. Pokušali smo da u Skupštini Grada sprečimo odluku o izdavanju dela apotekarske imovine trećim licima, odnosno privatnoj firmi, i u tome smo uspeli. Zajedno sa zaposlenima u Apotekarskoj ustanovi pokrenuli smo inicijativu da se ta odluka, za koju smatramo da je štetna, stavi van snage referendumom“, objašnjava Voštinić.
Foto: N1Strah zaposlenih za svoja radna mesta
Ostavka predsednice Izborne komisije
Dodaje da je reakcija vlasti nakon prikupljanja više od 11.000 potpisa građana bila da izmišljenom procedurom o povlačenju potpisa stave neke od njih van upotrebne vrednosti. Međutim, zakon predviđa da se potpis – ne može povući.
„Onda su gledali šta drugo mogu da smisle. Došli su do rešenja da Izborna komisija, koja je nadležna za sprovođenje ove procedure, ‘obori’ nekoliko hiljada potpisa. Predsednica Izborne komisije pitala je: ‘Kako da oborim’? Oni joj kažu da će napraviti da potpisi nisu validno overeni ili nešto slično. Predsednica je na to rekla da je to krivično delo i dala ostavku. U Izbornoj komisiji ostala su četiri glasa ‘za’ i četiri glasa ‘protiv’. Onda su oni povukli zamenika predsednika Izborne komisije koji će poslušati njihovu naredbu i izglasali da fizički treba proveriti svaku izjavu, što znači da se uzima papir po papir i utvrđuje kako je overen“, objašnjava Voštinić.
Tokom te fizičke provere, nastavlja Voštinić, Komisija donosi odluku da je više od 2.000 potpisa „aljkavo“ overeno, odnosno da postoje manjkavosti prilikom overavanja.
„Na nekima piše: ‘Ne vidi se dobro ime i prezime, nedostaje potpis overivača, ne vidi se lepo pečat’. A organ koji je zadužen za overavanje su opštinski overivači, i oni su overili na pogrešan način. Tako dolazimo do situacije da jedan organ opštine ne priznaje rad drugog organa, odnosno opštinskih overivača. Očigledno su neke od njih namestili, a mi ćemo ih svakako krivično goniti jer je to nesavesno obavljanje službene delatnosti“, objašnjava Voštinić.
Foto: Marija JankovićPredrag Voštinić
Zaštita od domaćih i međunarodnih institucija
Prema njegovim rečima, vlast je za tu priliku već odredila koje će overivače „žrtvovati“ i pokrenuće navodne krivične procese protiv njih.
„A taj neko je na to pristao i učiniće sve da se slučaj zataška. Dakle, sami su napravili aljkavosti da bismo bili odbijeni. Zbog toga ćemo zatražiti zaštitu od svih domaćih i međunarodnih institucija, jer su ovo stvari koje garantuje i Evropska povelja o lokalnoj samoupravi. Ovo nije neka peticija; ovo je zvaničan dokument o građanskim pravima“, ukazuje Voštinić.
On ocenjuje da je vlastima bolje da revidiraju odluku i priznaju da su potpisi validni.
„Stajaćemo im nad vratom dok se ovo ne reši kako treba. Mi ne pristajemo na ovako oduzete potpise. Potrebno je da javnost zna da više od 11.000 potpisa čini više od 20 procenata izašlih na izbore na teritoriji Grada Kraljeva. Dakle, skoro četvrtina glasača Grada Kraljeva potvrdila je potpisom da želi promenu odluke. Očito je da to vlastima ugrožava rejting i poverenje na lokalnom nivou i ne smeju da dozvole referendum“, ističe Voštinić.
S obzirom na to da je lokalna vlast, odnosno overivači, već jednom loše odradila posao, Voštinić postavlja logično pitanje: „Ko nam garantuje da overivači i ovog puta neće napraviti greške“?
Foto: N1Sakupljanje potpisa u Kraljevu
Lokalna vlast: Sve je po zakonu, nisu ispunjeni uslovi
Lokalna vlast je nakon svega obavestila javnost da je „Gradska izborna komisija, koju čine predstavnici svih odborničkih grupa u Skupštini grada Kraljeva, utvrdila da je Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave nakon preklapanja sa biračkim spiskom za lokalne izbore odbacilo 305 potpisa, a GIK je pregledanjem svakog potpisa utvrdio da još 2.175 potpisa nisu validni, tako da je Gradskoj izbornoj komisiji predat ukupno 8.477 važeći potpis“.
„Kako je za održavanje referenduma potrebno prikupiti potpise 10 odsto građana sa pravom glasa, odnosno 9.895 Kraljevčana, Gradska izborna komisija je utvrdila da nisu ispunjeni uslovi za održavanje referenduma“, dodali su iz vlasti.
Podnosioci inicijative se sa ovim ne slažu i poručuju da će tražiti poštovanje zakona i izglasavanje referenduma o ustupanju dela imovine Apotekarske ustanove privatnicima.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Satelitska internet mreža Starlink, koju je razvio američki milijarder Ilon Mask, od sada je dostupna na Kosovu. Prema nezvaničnim najavama, Srbija bi Starlink trebala da doboje sledeće godine
Reprezentativni prosvetni sindikati saopštili su da zbog nametnutog, prevremenog školskog raspusta nije moguće zaključiti ocene i da će zaposleni u prosveti nakon 20. Januara glasati o potpunoj obustavi rada
„U Srbiji može da se čuje – svi nas mrze, niko nas ne voli. Jedino nas sada Mađari vole. Ne vole nas muslimani, Bugari, ovi, oni. I na kraju, uvek se nađe – ne voli nas Vatikan. Uvek se nađe neki razlog“, kaže kardinal Ladislav Nemet
Da se nešto menja u Srbiji na svojoj koži su osetili ministar policije Ivica Dačić i ministarka za zaštitu životne sredine Irena Vujović. Došli su u Sava centar na proslavu rođendana hora „Čarolija“ da im aplaudiraju, a doživeli salvu zvižduka
Da bi umirila srednjoškolce, koji su se studentima pridružili na ulicama, vlast im je produžila zimski raspust. Mera, ipak, nije urodila plodom, so obzirom na to da đaci Jovine gimnazije već najavljuju da u školi ostaju i tokom raspusta
Subvencionisani stambeni krediti za mlade koje najavljuje Aleksandar Vučić su obmana. Šta se krije iza ove “darežljive” ponude predsednika Srbije usred studentske pobune
Doba sarme i ruske salate neće ugasiti bunt u Srbiji. Na opoziciji je sada da preuzme politički deo posla, napravi dogovor i svim silama traži prelaznu vladu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!