Ekološki ustanak saopštio je da je došao do dokumenta koji je Republici Srbiji uputila Rendon Grupa, u kome je predstavljena nova lobistička strategija za sprovođenje projekta „Jadar“.
Lider Ekološkog ustanka Aleksandra Jovanović Ćuta za portal „Vremena“ kaže da ovo jasno pokazuje da Vlada Srbije nije odustala od projekta „Jadar“ i iskopavanja litijuma.
Ističe i da vlasnik ove grupe Džon Rendon ima višedecenijsko međunarodno iskustvo u vođenju strateških projekata i rehabilitaciji političkih odnosa i odnosa kompanija koje se bave eksploatacijom energenata sa građanskim društvom.
„S obzirom na to da je dosadašnja politika kompanije Rio Tinto i Aleksandra Vučića doživela apsolutni krah i izazvala masovan otpor i sveopštu pobunu građana, Aleksandar Vučić je odlučio da angažuje Džona Rendona, jednog od najpoznatijih lobista američke Vlade, koji je, između ostalog, radio kao izvršni savetnik Bele kuće, Ministarstva odbrane SAD i američke bezbednosne zajednice, predavač je na Ratnom koledžu SAD i Univerzitetu nacionalne odbrane, albanskoj Akademiji oružanih snaga, Akademiji odbrane Velike Britanije…“, saopštio je Ekološki ustanak
Jovanović kaže da će isplivati još ovakvih dokumenata.
„Sada se pojavljuje Džon Rendon, za koga znamo kakva mu je biogradija i gde se sve pojavljivao. Rendon se pojavljuje na mestima kad su u pitanju strateške mineralne rezerve i rudarenje i gde su politčke krize, što je njegova uža specijalnost. Videćete da se radi o direktnom izaslaniku američkog predsednika Džozefa Bajdena koji je takođe vrlo zainteresvaon za srpski litijum. Na malu Srbiju navalila je ceo svet, naveći svetski moćnici, a oni litijuma imaju 1.000 puta više nego mi. Od ukupnih svetskih rezrevi litijum u Srbiju je jedan odsto“, kaže Jovanovoć.
Kako dodaje, u tom dokumetu do kojeg su došli stoje jasne instrukcije šta treba sprovesti kad je u pitanju omekšavanje pobunjenih lolanih zajednica i građana koji su jasno rekli šta misle o projektu „Jadar“.
„Prema tom dokumentu koristiće se iskustva izgradnje gasovoda u Grčkoj gde je takođe došlo do opšte pobune stanovništava“, objašnjava Jovanović.
Šta se dogodilo u Grčkoj?
„Nakon što je vlada Grčke potpisala sporazum o izgradnji Transjadranskog gasovoda na severu Grčke za koji je sredstva obezbedila EBRD, došlo je do masovnog otpora stanovništva i projekat je zaustavljen“, ističe Ekološki ustanak.
„Glavni otpor ovom projektu pružile su lokalne zajednice i vlasnici zemljišta kroz čije posede je trebalo da prođe trasa gasovoda i koje, kao i u slučaju Gornjih Nedeljica, niko ništa nije pitao. Vlada Grčke koja je stavila potpis na ovaj projekat našla se pod ogromnim pritiskom – s jedne strane investitora, a s druge strane građana zbog kojih je projekat stopiran. Tada na scenu stupa „perception manager“ (kako sam sebe naziva g. Džon Rendon) koji osmišljava načine i strategiju za „omekšavanje“ otpora najvećih protivnika ovog projekta. Osnovna ideja ove strategije bila je promena percepcije građana.“
Ističe se da je organizovano više od 100 sastanaka sa lokalnim zajednicama kako bi se predstavili početni ciljevi studije uticaja na životnu sredinu.
„Oficiri za vezu sa lokalnim zajednicama, regrutovani iz samih zajednica, bili su stalno prisutni u svakom od tri projektne oblasti u Severnoj Grčkoj i bili su ovlašćeni i podsticani da pokreću inicijative za koje se smatralo da su od koristi lokalnim zainteresovanim stranama, čak i ako je to bilo „o trošku kompanije“, kao što je podrška individualnim vlasnicima zemljišta u pregovorima o izmeni trase gasovoda. Umesto da budu samo glasnogovornici kompanije, ovi oficiri su preuzimali ulogu lokalnih ambasadora i posrednika koji su imali uvažavanje lokalnih zajednica.“
Transformacija „korak po korak“
„Posle godina protivljenja političara i zainteresovanih strana, prepoznato je da preokret mora da bude postepen. Međutim, kompanija je morala biti u stanju da procenjuje da li se transformacija kreće u pravom smeru“, navodi Ekološki ustanak.
Dalje je, kako se navodi u saopštenju, uspostavljen plan u više koraka, kako bi se pratilo da li su politički akteri, mediji i lokalne zainteresovane strane usvojili narativ i uskladili se sa njim.
„Za 24 meseca, nacionalni medijski pejzaž se sa malobrojnih, uglavnom negativnih priča o projektu izmenio u najčešće pominjanu investiciju sa više od 700 pozitivnih pominjanja u medijima. Medijska strategija je svoj vrhunac dostigla 2013. godine kada je premijer, koji se ranije suprotstavljao izgradnji, javno proglasio projekat „najvažnijim i najpozitivnijim ekonomskim poduhvatom tokom 10 godina“.“
Jovanović istiće da Ekološki ustanak zahteva od predsednika Aleksandra Vučića i Vlade Republike Srbije da odgovore na pitanje da li je država Srbija angažovala Džona Rendona na projektu „Jadar“, a ukoliko je ugovor potpisan, da se odmah stave na uvid našoj javnosti.
„Što se tiče Ekološkog ustanka, projekta iskopavanja litijuma u Jadru i u celoj Srbiji neće biti, jer se o tome neće pitati ni Džon Rendon, ni Aleksandar Vučić, ni Ana Brnabić, ni Rio Tinto. O tome će se pitati građani Srbije, a pre svega oni koji žive na svojoj zemlji. Srbiju nam trovati nećete!“.
Brnabić: Ne znam ni ko je Džon Rendon
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da nema informaciju koju je objavio Ekološki ustanak da je Vlada Srbije angažovala lobističku grupu za projekat Jadar na čijem čelu je Džon Rendon.
„Nemam tu informaciju, ne znam ni ko je taj čovek“, rekla je premijerka na konferenciji za novinare.
Na pitanje da li je zaista stavljena tačka na litijum, kako je ranije izjavila, Brnabić je zapitala:
„Jel’ sada loše što treba da budemo u u partnerstvu sa EU o kritički važnim sirovinama? Mislim da je to dobro. Litijum nije jedina strateški suštinski važna sirovina za EU, ako se ne varam tu je i magnezijum. Ne vidim šta je problem da potpišemo ugovor o strateškom partnerstvu sa EU za bilo šta. Taj memorandum ima veze sa strateškim sirovinama i ima ih koje EU i mi možemo da razmenjujemo da bi obostrani razvoj bio jači i bolji. A što se tiče litijuma, za moju vladu je stavljena tačka. Imamo izbore, ko zna koga će ljudi da izaberu, ako izaberu ove nasilnike što su protiv nasilja biće stavljena tačka na sve osim na njihov nasilje. Videćemo šta narod kaže“, rekla je Brnabić.
B.G./N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com