Nakon najave da se na obali Save planira gradnja skoro deset miliona novih kvadratnih metara, arhitekta Bojan Kovačević u razgovoru za „Vreme" kaže da je plan katastrofalan, da je na delu ostvarenje moćnika, „koji su neuki, ali su uporni"
„Udeo javnih sadržaja u ovom delu grada procenjen je na 3,2 odsto, tek 320.000 kvadrata“, dodaje se u saopštenju Nove planske prakse.
Ova organizacija je objavila analizu razmere buduće izgradnje u širem području priobalja Save, a koja se tiče desetak urbanističkih planova koji su usvojeni ili su u procesu izrade: IMT, proširenje Beograda na vodi, nova železnička i autobuska stanica…
Trenutno je u toku rani javni uvid za izmene i dopune prostornog plana Beograda na vodi, koji će se prostirati od Terazijske terase do Ade Ciganlije, Bloka 18 i Brodogradilišta na novobeogradskoj strani.
„Ako to posložimo u kule kakve trenutno niču u Beogradu, a po uzoru na ‘Beograd na vodi’, to bi moglo biti 20 novih kula 200 metara visine, 100 novih kula 100 metara visine, i čak 500 novih kula prosečne visine 50 metara – koje će u potpunosti ‘zazidati’ šire priobalje reke Save. To je 20 novih Avalskih toranja u sred Novog Beograda i priobalja, 100 novih Beograđanki, i 500 novih zgrada Geneksa“, navodi Nova planska praksa.
Analizom su obuhvaćeni i planovi za transformaciju šire zone Brodogradilišta, blokove 18 i 68, plan sa transformaciju tramvajskog depoa na Novom Beogradu, kao i širenje plana za područje Beograda na vodi na deo prostora opštine Čukarica i Novi Beograd.
Kovačević: Masakriranje Beograda
Arhitekta Bojan Kovačević u razgovoru za „Vreme“ navodi da je ova vlast svojim odlukama i izgradnjom „već upropastila Beograd, ali da to ne znači da ih sada ne treba zaustaviti“.
„Na svu sreću, ono što je planirano ne mora da znači da će biti izgrađeno“, navodi on.
Na pitanje čemu da se sada nadamo, odgovara da je jasno da je nacrt plana megalomanski i da se nada da će ostati kao neki „papir za reciklažu nakon hitne promene vlasti u Beogradu, kada god i kakvi god da su bili izbori“.
„Uostalom, ovo je u ingerenciji Republike Srbije, a ne Grada Beograda“, ukazuje Kovačević.
Dodaje da „sama činjenica da o Prostornom planu područje posebne namene odlučuje Vlada Srbije govori sama za sebe.
„Telo koje odlučuje bi trebalo da bude ‘stručno’’, nadležan je ministar građevinarstva i njegov vajni staf. Takođe, o tome da o svemu ovome Ministarstvo kulture kontinualno od 2014. godine, nema daha da bilo šta kaže – bolje je i ne pominjati. Za Beograd ovaj plan znači da kada je počela priča o ‘potpunoj izmeni lika’ nisu reagovale nadležne institucije, i grad biva masakriran, a nadležni sede i dalje u svojim nameštenjima. Jer da su reagovali bili bi vraćeni u svoje nikogovićke pozicije“, kaže Kovačević.
Foto: VremeBojan Kovačević
„Moram ovde da se setim epizode sa mojim starijim kolegama, tamo negde iz 2014-15. godine, Mihajlom Mitrovićem i Dragoljubom Bakićem koji su mi, nezavisno jedan od drugoga, govorili da se ne uzbuđujem previše oko Beograda na vodi jer od toga neće biti ništa’. Na žalost, iako dvadeset i više godina mlađi od njih, znao sam da kombinacija neukih a upornih, može da se dalje odvija upravo ovako kako biva pred našim očima“, kaže Kovačević.
Objašnjava da se ne radi samo o finansijskoj netransparentnosti, fizičkom
kapacitetu i infrastrukturnim dramama, već pre svega o „totalnom identiteskom
preinačenju grada u skladu sa nečijim što željama, što referentnim primerima daleko u Zalivskim slikama uspešnosti“ .
„Pa čak ni tamo, recimo u Omanu, paćenje kulama kao simbolima ne postoji“, naglašava Kovačević.
Foto: Milovan MilenkovićOd kada je najavljeno potencijalno rušenje Beogradskog sajma, stručnjaci upozoravaju na posledice koje će osećati i naredne generacije
„Biraju se mesta atraktivna za prodaju“
Govoreći o mišljenju svojih kolega, napominje da je mišljenje struke o ovom projektu jedno, a praksa nešto sasvim drugo.
„Iako postoje nejavni miševi koji su uključeni i u dosadašnji projekat ‘Beograda na vodi’, ogromna većina uglednih imena arhitekture, pa i urbanizma, osuđuje dosadašnje rezultate tog projekta, a pogotovo će ove najavljene posredne predloge iz kojih se daju izračunati ovi kapaciteti koje su prikazale koleginice iz ‘Nove planske prakse’. Jedan od komentara, moj ali i brojnih drugih, je da već granice proširenja plana govore jako loše o njemu, jer se ‘biraju’ mesta i potezi koji su im atraktivni za gradnju – čitaj prodaju“, navodi Kovačević.
Napominje da je mišljenje Vlade Srbije važnije od mišljenja najvećih stručnjaka.
„Meni lično, pak, iako nisam pravnik, upitno je kako se pravni statusi prostora, onako
isilovani onomad preko ‘lex specialisa’, sada prosto prenose na nove prostore. Jer kad Vlada Srbije donese zaključak da je to u nacionalnom interesu onda to kao naprosto jeste. Iako svi znamo da je laž“, konstatuje on.
Foto: Tanjug/Ministarstvo kulture/Goran ZlatkovićUrbanistički princip koji se širi na ceo grad: Beograd na vodi
Vlasti ili imaju neverovatno samopouzdanje ili ne razumeju šta se događa u Srbiji
Kovačević naglašava da je iznošenje ovakvog plana u javnost, bez obzira što se faza zove rani javni uvid, može da znači samo dve stvari: ili vlasti imaju neverovatno samopouzdanje u sudbinu priče, predloga, ili ne razumeju šta se događa u Srbiji.
„U našoj zemlji je u vezi sa rudarenjem litijuma zapravo pobuna građana koja ne veruje ni vlastima ni tzv. opozicionim strankama. Ljudi osećaju, što na selu što u Beogradu i ostalim gradovima, da im se pokušava izvući tlo, zemlja ispod nogu sve sa još zagađivanja od hemije ili od pregustog stanovanja. Ovaj plan kao pravni akt, što uvek jeste, mora propasti da ne bi propali mi“ zaključuje Kovačević.
Podvlači da Vlada mora da posluša stav građana ove zemlje i da odustane od ovog projekta.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Predsednici Srbije i Ukrajine, Aleksandar Vučić i Volodimir Zelenski, razgovarali su o važnim pitanjima koja se tiču bilateralnih odnosa i evropskog puta svojih zemalja
Na društvenoj mreži „Iks“ aktivista Marko Živković objavio je da su u četvrtak na sednici SO Vračar tokom 15 minuta ćutanja odbornici vlasti delimično izašli iz sale, dok je predsednik SO proglasio pauzu od 15 minuta
Studenti blokiraju fakultete širom Srbije dok im se ispune četiri zahteva koja su izneli pred nadležne. Sa sadržajem zahteva su do sada upoznati mnogi, osim premijera i predsednika države koji tvrde da su zahtevi ispunjeni, nejasni i nefer. Zbog toga su ih studenti pojasnili
Kosovski parlamentarni izbori održaće se za mesec i po dana, te su u toku sertifikacije prijavljenih kandidata. Jedna od njih je i Srpska lista koja je ove nedelje imala problema zbog nepotvrđivanja u Centraloj izbornoj komisiji Kosova (CIK). Zašto? Koja je politička pozadina, ako je zakonski sve ispravno? Šta kaže međunarodna zajednica
Nije mu palo na pamet, ali da jeste, a očigledno jeste, "Kobre" bi na njegov mig „razbacale“ studente koji protestuju, poručio je u dva navrata predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Samo – “Kobre” ne bi smele da ga poslušaju
Lazar Ristovski je istupio iz članstva u Udruženju dramskih umetnika Srbije zato što se okrenulo protiv Vučića, umesto da mu se zahvaljuje kao on. Ima u njegovom pismu još niz bisera
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!