
Iz njuzletera
Ovo nije vremenska prognoza, a nije ni pao avion
Kako portali u Srbiji pecaju klikove i može li se do čitanosti bez senzacionalizma?
Bosna i Hercegovina, Gruzija i Moldavija součene su sa “ruskom prenjom” pa bi zato zapadna vojna alijansa morala da im priskoči u pomoć. Drugim rečima, NATO Republiku Srpsku vidi kao ispostavu Vladimira Putina na Zapadnom Balkanu, pa je zato neophodno ojčati cetralnu bosansku držvu
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je da će ministri odbrane članica alijanse na predstojećem sastanku razgovarati o načinima jačanja konkretne podrške Bosni i Hercegovini, Gruziji i Moldaviji koje su suočene sa „ruskom pretnjom“.
Nije precizirao u čemu će se podrška NATO-a ovim zemljama sastojati, ali je jasno da se Republika Srpska na čelu sa Miloradom Dodikom posmatra kao isposava Vladimira Putina na Balkanu. Blok patriotskih stranaka u Srbiji koji se zalaže za odbijanje francusko-nemačkog plana za Kosovo i okretanje leđa Evropskoj uniji, svako popuštanje oko Kosova vidi samo kao korak ka „ukidanju“ Republike Srpske, tj. Kosovo, RS i sankcije Rusije vide kao deo istog paketa pritisaka Zapad.
Rekao je tom prilikom i da pomoć u municiji, gorivu i rezervnim delovima mora stići u Ukrajinu pre nego što Rusija preuzme inicijativu na bojištu.
„Brzina će spasiti živote. Ako ruski predsednik Vladimir Putin pobedi u Ukrajini, poruka drugim autoritarnim režimima bi bila da se upotreba sile nagrađuje, što bi svet učinilo opasnijim, a sve nas ranjivijim“, izjavio je Stoltenberg.
Pozdravio je najavu članica NATO-a o slanju tenkova i teškog oružja u Ukrajinu, kao i daće obučavati ukrajinske vojnike.
„Rat u Ukrajini zahteva ogromne količijne municije i prazni zalihe NATO-a. Nivo potrošnje ukrajinske municije je mnogostruko većii nego naš nivo proizvodnje, što izlaže pritisku našu odbrambenu industriju“, rekao je Stoltenberg.
Precizirao je da je vreme čekanja na municiju velikog kalibra povećano sa 12 na 28 meseci, što znači da bi današnje porudžbine bile isporučene dve i po godine kasnije, pa je zato je potrebno povećati proizvodnju i investirati u produkcione kapacitete.
J.H./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Kako portali u Srbiji pecaju klikove i može li se do čitanosti bez senzacionalizma?
Vasić je u pritvoru skoro dva meseca, kao i studenti i aktivisti Lazar Dinić, Davor Stefanović, Srđan Đurić, Mladen Cvijetić i Lado Jovović, a okrivljeni su za pokušaj rušenja ustavnog poretka, na osnovu njihovog prisluškivanog razgovora, koji je emitovan na režimskim televizijama
„Srbija se nalazi se na raskrsnici. Sada moramo čuti neke jasnije odgovore na sasvim konkretna pitanja o tome šta će se u Srbiji dalje dešavati“, izvestilac Evropskog parlamenta Tonino Picula
Prijave za utvrđivanje nekademskog ponašanja protiv ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića upućene su Etičkoj komisiji Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača
„Živimo pozitivni momentum u EU za proširenje i ovo je jasna prilika za Srbiju. Unija ostaje čvrsto posvećena pristupanju Srbije“, naglasio je predsednik Evropskog saveta Antonio Košta
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve