Nastavnici, učitelji i profesori u više od 500 škola i visokoškolskih ustanova, članovi sindikata Preporod, Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske (NSZSŠH) i Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja u sredu (19. mart) u jednodnevnom su štrajku.
Sindikati su stupili u štrajk nakon neuspelog procesa pregovora u kojem su Vladi izneli pet zahteva, tri za poboljšanje materijalnog statusa i dva za nematerijalni status.
Sindikalci traže povećanje osnovice zarade za 10 odsto umesto sadašnjih 3+3 odsto redefinisanja koeficijenata kroz Uredbu o koeficijentima, privremeni dodatak do regulisanja sistema koeficijenata, oslobađanje sistema nauke i obrazovanja od ocenjivanja definisano Zakonom o platama i Pravilnikom o vrednovanju, kašnjenje u uvođenju reforme stručnog obrazovanja i sistematizacije pojedinih radnih mesta kroz nove propise.
Vlada preti: Nećemo vam platiti za štrajk
Vlada je odmah odgovorila da nema razloga za štrajk. Ministar rada, penzijskog sistema, porodice i socijalne politike Marin Piletić zapretio je da najavljeni štrajk neće biti plaćen. „Nećemo pristati na takve ucene“, kratko je rekao Piletić, prenosi hrvatski portal Indeks.
On je rekao da su na sednici skupštinske većine detaljno objasnili koliko su plate povećane u poslednjih nekoliko godina (osnovica 48 odsto i 37 odsto povećanje kroz koeficijente) i naveo da Vlada smatra da nema potrebe za štrajkom u nedelji kada se održavaju republički ispiti.
Štrajk se održava u nedelji kada učenici osmog razreda u Hrvatskoj polažu nacionalni ispit.
Izvor: Index.hr