Ministarstvo kulture i informisanja nije odgovorilo na pismo sva tri udruženja izdavača kojim traže sastanak sa ministarkom Majom Gojković povodom problema nastalog oko ovogodišnjeg otkupa knjiga za biblioteke, te će o svemu obavestiti javnost najverovatnije u sredu.
Konkurs za otkup knjiga raspisan je 4. maja, a Ministarstvo kulture još uvek nije donelo Rešenje o dodeli sredstava izdavačima i distributerima. Ministarstvo se poslednji put oglasilo polovinom septembra, saopštenjem da je raspustilo komisiju Konkursa zbog sukoba interesa članova, i da je imenovalo novu.
Otkup knjiga je ustanovljen 2000. godine kao finansijska pomoć države izdavačima i bibliotekama. Sve ove godine predstavljao je značajnu stavku u budžetu izdavača i najveći izvor novih knjiga bibliotečkom fondu Srbije.
Ako se ovih dana nekim čudom ne okonča procedura otkupa knjiga i Ministarstvo ne odobri izabrani spisak naslova koje će ove godine otkupiti od izdavača i podeliti ih bibliotekama Srbije, ove godine prvi put neće biti otkupa knjiga.
Sredstva iz budžeta za otkup su obezbeđena, jer da nisu, ovogodišnji konkurs ne bi mogao da se raspiše. Obično, to je oko 100 miliona dinara. Prema zakonu o budžetu, novac koji se ne utroši za ono za šta je namenjen, vraća se u budžet. Državni trezor prima i realizuje naloge za plaćanje do 15. novembra.
Izdavači kažu da je nemoguća misija da to postignu, zato što ponestaje vreme da se uradi sve što je za to potrebno.
Kažu i da ako otkup knjiga izostane ove godine, to će se vidno odraziti na broj novih knjiga iduće godine i na poslovanje biblioteka.
Naime, novac koji su izdavači dobijali od otkupa knjiga omogućavao im je da plate dugove štamparijama, autorska prava, honorare dizajnerima, lektorima i svima u lancu proizvodnje knjiga koje su objavili u periodu između dva otkupa knjiga. Ako izdavači ne vrate dug štamparijama, one od njih neće prihvatati nov posao, neće štampati nove knjige. Vrlo prosto.
Što se biblioteka tiče, eventualni ovogodišnji otkup je već zakasnio. S obzirom da se otkup odnosi na naslove objavljene 2021. godine, čak i kad bi ih dobili do kraja ove nedelje, za čitaoce to bi bila stara izdanja. Zna se da njihove čitaoce neuporedivo više zanimaju hitovi i najnovije knjige.
Ako neko kaže da je Srbija zemlja sa visokim procentom nepismenih, biće u pravu. Ali istovremeno, Srbija je i zemlja sa najvećim procentom u regionu onih koji čitaju knjige. U Ministarstvu kulture i informisanja sigurno znaju za ovaj podatak.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com