Generalni štrajk
Vreme i Nedeljnik zajednički se pridružuju generalnom štrajku
U duhu solidarnosti, Vreme i Nedeljnik podržavaju generalni štrajk na koji su pozvali studenti u blokadi
Najviše glasova osvojila je stranka bivšeg premijera Bojka Borisova protiv koje su zbog dugogodišnje korupcije 2020. godine bili organizovani masovni protesti. Ipak, pregovori o novoj koaliciji biće teški, a rascepkani parlament je nova stara boljka bugarskog političkog života
Stranka desnog centra GERB na čelu sa dugogodišnjim premijerom Bojkom Borisovim pobedila je na parlamentarnim izborima u Bugarskoj održanim u nedelju osvojivši 25,4 odsto glasova. Njen glavni rival, reformisti “Nastavljamo promenu” bivšeg premijera Kirila Petkova, čiji se koalicioni kabinet raspao u junu, našao se na drugom mestu sa 20,2 odsto.
Rezultati izbora ukazuju da će koalicioni pregovori biti teški, a rascepkan parlamen biće nova stara realnost političkog života u Bugarskoj. Politička nestabilnost je poslednje što zemlji, gotovo potpuno zavisnoj od ruskog gasa, treba usred energetske krize. Bugarska mora da sprovede i dodatne reforme kako bi ušla u Evrozonu 2024.
Konačni rezultati izbora sa glasovima iz inostranstva očekuju se 5. oktobra.
Iako je Borisov bio uhapšen u martu ove godine zbog malverzacija novca iz fondova Evropske unije, vratio se na političku scenu na velika vrata. Mnogi veruju da je on prosto nedodirljiv. Borisov i GERB su godinama unazad posmatrani kao glavni katalizatori sistemske korupcije u zemlji.
Izlaznost 2. oktobra je bila zabrinjavajuće mala, iznosila je svega 30 odsto. Kiril Petkov i bivši ministar finansija Asen Vasilev, kopredsedavajući stranke PP, priznali su rezultate i izjavili da neće ući u koaliciji sa GERB-om.
„Na GERB-u je da formira vladu. Obećali smo da nikada nećemo učestvovati u koaliciji sa GERB-om i Pokretom za prava i slobode (DPS) i održaćemo obećanje“, rekao je Petkov. Vasilev je dodao da su GERB i DPS i „simbol korupcije“ u bugarskoj politici.
Bugarska se nalazi političkoj krizi od 2020. godine kada su širom zemlje organizovani masovni protesti protiv vladajućeg GERB-a zbog korupcije.
Vlada na čelu sa Petkovim pala je u junu nakon samo šest meseci kada se raspala koalicija. Petkov i proreformska PP su se borili da ispune obećanje da će suzbiti korupciju. Petkov je podržao Ukrajinu u njenoj borbi protiv Rusije u zemlji koja tradicionalno gaji prijateljske odnose sa Moskvom.
„Bratko“ Bojko Borisov je blizak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Bojko je dugo godina bio neizostavan deo Vučićevih manifestacija, poput svečanih otvaranja autoputeva.
S.P./Euractiv/Al Dzazira/RSE
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U duhu solidarnosti, Vreme i Nedeljnik podržavaju generalni štrajk na koji su pozvali studenti u blokadi
Nekada poznato po živopisnom duhu i industriji, Vranje sada beleži masovan odlazak stanovnika. Siromaštvo, niske plate i loši uslovi rada uzeli su svoj danak, dok grad ostaje zarobljen u vrtlogu političkih i ekonomskih problema. Dok se sarme i suvo meso nude gostima, mnogi Vranjanci jedva sastavljaju kraj s krajem
„Prosvetnim radnicima se praktično savetuje da krivotvore ocenjivanje. Ocena mora da bude uneta u roku od osam dana od dana kada je zaslužena i da bude javna“, kaže za „Vreme“ predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Dušan Kokot
Trinaestoro stranih učesnika jedne konferencije nevladinih organizacija najureno je iz Srbije uz razne neprijatnosti. Zašto vlast ovoliko sramoti Srbiju?
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve