
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Najviše glasova osvojila je stranka bivšeg premijera Bojka Borisova protiv koje su zbog dugogodišnje korupcije 2020. godine bili organizovani masovni protesti. Ipak, pregovori o novoj koaliciji biće teški, a rascepkani parlament je nova stara boljka bugarskog političkog života
Stranka desnog centra GERB na čelu sa dugogodišnjim premijerom Bojkom Borisovim pobedila je na parlamentarnim izborima u Bugarskoj održanim u nedelju osvojivši 25,4 odsto glasova. Njen glavni rival, reformisti “Nastavljamo promenu” bivšeg premijera Kirila Petkova, čiji se koalicioni kabinet raspao u junu, našao se na drugom mestu sa 20,2 odsto.
Rezultati izbora ukazuju da će koalicioni pregovori biti teški, a rascepkan parlamen biće nova stara realnost političkog života u Bugarskoj. Politička nestabilnost je poslednje što zemlji, gotovo potpuno zavisnoj od ruskog gasa, treba usred energetske krize. Bugarska mora da sprovede i dodatne reforme kako bi ušla u Evrozonu 2024.
Konačni rezultati izbora sa glasovima iz inostranstva očekuju se 5. oktobra.
Iako je Borisov bio uhapšen u martu ove godine zbog malverzacija novca iz fondova Evropske unije, vratio se na političku scenu na velika vrata. Mnogi veruju da je on prosto nedodirljiv. Borisov i GERB su godinama unazad posmatrani kao glavni katalizatori sistemske korupcije u zemlji.
Izlaznost 2. oktobra je bila zabrinjavajuće mala, iznosila je svega 30 odsto. Kiril Petkov i bivši ministar finansija Asen Vasilev, kopredsedavajući stranke PP, priznali su rezultate i izjavili da neće ući u koaliciji sa GERB-om.
„Na GERB-u je da formira vladu. Obećali smo da nikada nećemo učestvovati u koaliciji sa GERB-om i Pokretom za prava i slobode (DPS) i održaćemo obećanje“, rekao je Petkov. Vasilev je dodao da su GERB i DPS i „simbol korupcije“ u bugarskoj politici.
Bugarska se nalazi političkoj krizi od 2020. godine kada su širom zemlje organizovani masovni protesti protiv vladajućeg GERB-a zbog korupcije.
Vlada na čelu sa Petkovim pala je u junu nakon samo šest meseci kada se raspala koalicija. Petkov i proreformska PP su se borili da ispune obećanje da će suzbiti korupciju. Petkov je podržao Ukrajinu u njenoj borbi protiv Rusije u zemlji koja tradicionalno gaji prijateljske odnose sa Moskvom.
„Bratko“ Bojko Borisov je blizak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Bojko je dugo godina bio neizostavan deo Vučićevih manifestacija, poput svečanih otvaranja autoputeva.
S.P./Euractiv/Al Dzazira/RSE
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve