Nakon oštrog protesta udruženja izdavača zbog odlaganja završetka konkursne procedure, Ministarstvo kulture i informisanja danas je objavilo rezultate Konkursa za otkup knjiga za javne biblioteke.
Za knjige koje će ove godine država otkupiti od izdavača kako bi ih podelila bibliotekama Srbije, odvojeno je 102.986.054,68 dinara.
Za deo tog novca konkurisalo je 200 izdavača.
Najviše od ostalih, dobiće Službeni glasnik iz Beograda 7.370.457,40 dinara i IP Pravoslavna reč iz Novog Sada – 7.054.916 dinara. Sledi Čarobna knjiga sa 5.048.667,60 dinara. Ispod njih su svi ostali.
Između dva i pet miliona dinara dobiće devet izdavača: Akademska knjiga, Agora, Book bridge, Kreativni centar, Laguna, Pčelica, Prometej, Vulkan izdavaštvo i Regionalni info centar.
Petnaestak izdavača je u grupi između milion i dva miliona dinara, a svi preostali dobiće po nekoliko stotina hiljada ili po nekoliko desetina hiljada dinara. Najniži iznos je 720 dinara.
U obaveštenju Ministarstva piše da je komisija završila posao „u najkraćem roku i s ciljem „da sadržinski kvalitetna i posebno vredna izdanja dođu do korisnika, ne osporavajući potrebu biblioteka da fond popunjavaju i popularnim naslovima“.
Prve reakcije izdavača odnose se na odluku komisije da najveći iznos dobije Pravoslavna reč – pitaju se da li su nagrađeni zato što je nedavnoj promociji Sabranih dela Milorada Ekmečića prisustvovao predsednik Vučić. Takođe ne mogu a da ne primete da će novosadski izdavači dobiti veće iznose od kolega iz ostalih gradova.
Današnja raspodela novca namenjenog otkupu knjiga za biblioteke samo je početna faza procedure otkupa. Sledi administrativni deo, potpisivanje ugovora, slanje odobrenih knjiga bibliotekama, njihova provera da li je stiglo sve što je naručeno, i niz predradnji koje treba realizovati pre nego što Ministarstvo izdavačima ne uplati novac koji im je odredio.
Izdavači podsećaju da je za taj deo procedure, u optimalnim uslovima, potrebno dva meseca i nisu sigurni da li će im novac biti uplaćen do 15. decembra do kad državni trezor prima uplate za tekuću godinu.
A ako Ministarstvo do tad ne uplati onih 102 miliona s početka teksta, novac će biti vraćen u državni budžet. U tom slučaju izdavači ne bi dobili svoj novac. Tim novcem oni plaćaju troškove već objavljenih knjiga, pa će štamparije odbiti da im štampaju nove.
To bi moglo da znači da će iduće godine biti manje knjiga. Ali, ko da je to važno.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com