Prosvetni radnici
Sve više škola van sindikata se odlučuje na protest
Nekim roditeljima već su stigla obaveštenja da će neke škole u ponedeljak organizovati zakonski štrajk i skratiti časove na 30 minuta
Prošlo je tek godinu dana od vanrednih parlamentarnih izbora, a već se priča o novim prevremenim izborima na jesen. Predsednik Srbije i Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić je krenuo u kampanju sa svojim Narodnim pokretom za državu. Istraživanja javnog mnjenja pokazuju potpunu dominaciju SNS-a, blagi pad SPS-a i jačanje „državotvornih“ stranaka koje su upregnute u „odbranu Kosova“
Srpska napredna stranka (SNS) trenutno ima podršku 45,5 odsto građana, nešto više nego na varednim parlamentarnim izborima u aprilu 2022. Na drugom mestu je Socijalistička partija Srbije sa 10,7 odsto, a slede Stranka slobode i pravde sa 6,9 odsto, Zavetnici i koalicija NADA sa po 4,5 odsto, pokazalo je istraživanje agencije Faktor plus, koje prenosi Blic.
Dveri su na četiri odsto, Ne davimo Beograd na tri odsto, a ispod cenzusa su Narodna stranka (2,5 odsto), Zajedno/Ekološki ustanak (2,4 odsto), Pokret SRCE i Srpska radikalna stranka sa po dva odsto.
Socijaldemokratska stranka i Demokratska stranka imaju rejting 1,8 odsto, Pokret slobodnih građana 1,2 odsto, a manjine četiri odsto.
Na pitanje da li bi izašli na vanredne parlamentarne izbore ako bi se održali u nedelju, 38 odsto je reklo „da“, 36 odsto „ne“, a 26 odsto nema stav.
Prema tom istraživanju, 42 odsto ispitanika protiv je toga da Srbija postane članica Evropske unije, za je 39 odsto, a nema stav 19 odsto.
Na pitanje u kom vremenskom periodu je razumno očekivati da Srbija postane članica EU, 25 odsto je odgovorilo od 10 do 15 godina, 24 odsto da će to biti za više od 15 godina, 23 odsto 5-10 godina, da se to nikad neće desiti smatra 21 odsto ispitanika, a nema stav o tome 19 odsto.
Istraživanje Novog trećeg puta
Kako stoje stvari u biračkom telu proverio je i Novi treći put.
Kako za Nova.rs kaže analitičar Novog trećeg puta Miljan Mladenović istraživanje je rađeno u periodu od 4. do 10. marta isključivo putem onlajn panela, njime je obuhvaćeno ukupno 1329 ispitanika iz svih starosnih i imovinskih grupa.
Rezultati pokazuju da bi SNS u ovom trenutku osvojio 40,4 odsto podrške građana Srbije, dok je SPS u blagom padu i mogao bi da očekuje 8,5 odsto.
Na trećem mestu nalazi se Novi DSS Miloša Jovanovića sa 5,2 odsto.
Zatim idu Dveri i Stranka slobode i pravde sa 4,5 odsto, pa stranka Zajedno čiji su kopredsednici Nebojša Zelenović, Aleksandar Jovanović Ćuta i Biljana Stojković sa 3,9 odsto.
Zeleno-levi front Ne davimo Beograd, prema ovim rezultatima, ima 3,2 odsto podrške. Još jedna stranka koja je iznad cenzusa jeste Srpska stranka Zavetnici sa 3,1 odsto.
Kako objašnjava Mladenović, rezultati istraživanja se znatno menjaju, ukoliko se računaju samo oni koji su 100 odsto sigurni u svoj izbor, a njih je 71,3 odsto.
Na parlamentarnim izborima 2016. SNS je bio ovojio 48,25 odsto. Kada je opozicija 2020. godine bojkotovala parlamentarne izbore SNS je osvojio 60,65 odsto. Pred izbore 2022. cenzus je sa 5 spušten na 3 odsto. U nekoliko navrata Aleksandar Vučić je zapretio da bi cenzus sa 3 ponovo mogao da se podigne na 5 odsto.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Nekim roditeljima već su stigla obaveštenja da će neke škole u ponedeljak organizovati zakonski štrajk i skratiti časove na 30 minuta
Bezbednost studenata koji dane provode blokirajući fakultete, kao da nije ničija briga. Napadi na njih su skoro pa svakodnevni. Kakvu ulogu organi reda igraju na blokadama
Nakon okupljanja ispred zgrade Akademije umetnosti u tom gradu održana je 15-minutna tišina, a nakon toga počela je šetnja do Prirodno-matematičkog fakulteta, a zatim i do zgrade Rektorata Univerziteta u Novom Sadu
Novinar Radio-televizije Srbije (RTS) Milan Srdić objavio je na Fejsbuku tekst o tome kako izgleda izveštavanje iz Novog Sada nakon tragedije 1. novembra
Za neke je ChatGPT desna ruka, za druge digitalni nastavnik. Kako i zašto je ovaj četbot postao “saputnik” mladih? „Komunikacija sa ChatGPT-jem mi je već prešla u normalu, ja sa njim razgovaram kao sa kolegom na poslu, ili nekim svojim mentorom“, kaže jedan od miliona njegovih korisnika
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve